A A A K K K
для людей із порушенням зору
Великогаївська громада
Тернопільська область, Тернопільський район

січень 2018

Флешмоб на захист легальної зайнятості

З метою привернення уваги громадськості до проблеми легалізації заробітної плати та офіційного працевлаштування працівники Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провели флешмоб в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості

Заробітна плата «в конвертах» – одна з найбільших на сьогодні перепон в економічному та соціальному розвитку держави. Мета флешмобу - змусити кожну людину замислюватися, що неоформлені належним чином трудові відносини – це великий ризик для їх пенсійного забезпечення в майбутньому.

Під час флешмобу працівники Фонду розповсюджували інформаційні буклети та листівки з корисною інформацією, переконували тимчасово безробітних про важливість офіційного оформлення трудових відносин і переваги легальної зайнятості, пропонували реєструватись на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України з метою самостійного контролю за сплатою роботодавцем страхових внесків.

Юлія Талалай

Головний спеціаліст з питань організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

Завершення фінансування пенсій та грошової допомоги в січні 2018 року

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомляє, що відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та інших законодавчих актів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян, завершено виплату пенсій та грошової допомоги на січень 2018 року. 

Станом на 25 січня 2018 року виплату пенсій та грошової допомоги профінансовано в розмірі 160 млн. 150,03 тис.грн. що становить 100,0 % місячної потреби січня 2018 року.

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

Для майбутніх пенсіонерів Тернопільського району провели заняття "Школи майбутнього пенсіонера"

Начальник відділу обслуговування громадян Ольга Гірська провела заняття « Школи майбутнього пенсіонера» для громадян передпенсійного віку.

Спеціаліст Фонду надала роз’яснення щодо умов призначення різних видів пенсій та змін в законодавстві щодо пенсійного забезпечення. Наголосила на можливості завчасного звернення з документами, необхідними для призначення пенсії, з метою проведення їх об'єктивної, всебічної правової оцінки, отримання допомоги від управління щодо витребування додаткових документів до настання пенсійного віку.

Зазначила, що розмір майбутньої пенсії залежить від величини заробітної плати, з якої сплачено страхові  внески, та тривалості страхового стажу.

Також Ольга Ярославівна повідомила  присутнім про можливість отримання інформації з питань пенсійного забезпечення за телефоном «гарячої» лінії та через ВЕБ-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Юлія Талалай

Головний спеціаліст з питань організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області


 

Безробітним про легальну зайнятість

Перший заступник начальника Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Ніна Банзерук провела зустріч з тимчасово безробітними громадянами в приміщенні  міськрайонного центра зайнятості.

Представник пенсійної служби ознайомила присутніх із змінами у пенсійному законодавстві та перерахунками пенсій з жовтня 2017 року. Наголосила також, що починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають тільки ті особи, в яких страховий стаж буде не менше 25 років, а вимога до мінімального стажу буде поступово збільшуватися до 2028 року, щороку на 1 рік і в 2028 році становитиме 35 років. Зазначила, що з 1 жовтня відновлено виплату пенсій працюючим пенсіонерам в повному розмірі.

Ніна Якимівна звернула увагу безробітних на негативних наслідках отримання заробітної плати «в конверті», на залежність страхового стажу від сплати внесків та на відповідальність роботодавців за допуск працівників до роботи без належного оформлення. Нагадала про можливість отримати інформацію через ВЕБ–портал електронних послуг Пенсійного фонду України та  через «гарячу» телефонну лінію.

Юлія Талалай

Головний спеціаліст з питань організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

День ПФУ у селі Романівка

Фахівці Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провели День Пенсійного фонду в селі Романівка. Начальник відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій у Тернопільському районі Ірина Лебідь надала роз’яснення щодо осучаснення призначених раніше пенсій, скасування особливого порядку виплати пенсій пенсіонерам які працюють, визначення розмірів мінімальної пенсії за віком, доплат, надбавок, підвищень, визначених законодавством, порядок відновлення виплати пенсій жінкам, які достроково вийшли на пенсію після досягнення пенсійного віку 55 років, нові умови виходу на пенсію залежно від набутого страхового стажу, адже з 1 січня 2018 року діють нові правила виходу на пенсію

Фахівці Фонду рекомендували особам передпенсійного віку заздалегідь звертатися до фахівців управління з метою проведення попередньої перевірки документів, необхідних для призначення пенсії.

Також спеціалісти об’єднаного управління наголосили присутнім про можливість отримання інформації з пенсійних питань за допомогою телефону «гарячої лінії» та Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.

Юлія Талалай

Головний спеціаліст з питань організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

Оновлені списки для призначення пенсії на пільгових умовах

З 01 січня 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 за №479 «Про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 24.06.2016 №461».

Ухваленим документом суттєво розширено списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відтепер на пенсію за віком на пільгових умовах можуть претендувати працівники, котрі зайняті на таких роботах повний робочий день, а саме:

  • на ремонті устаткування в умовах діючого виробництва на гірничих роботах, в підготовці руд, збагаченні, окускуванні, випалюванні руд і нерудних копалин, в чорній металургії, в виробництві коксопродуктів, в виробництві кольорових металів, в хімічному виробництві та капітальному ремонті свердловин;

  • на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше;

  • паянні виробів припоями, що містять свинець або шкідливі речовини першого/другого класу небезпеки чи канцерогени;

  • на видобуванні та збагаченні уранової руди 50 і більше відсотків робочого часу;

  • на складах і базах зберігання і постачання пестицидів та хімічної продукції робітники, які безпосередньо зайняті навантаженням, розвантаженням і складуванням пестицидів.

Галина Гумницька

Заступник начальника

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Актуально: Легалізація заробітної плати

Відповідно до діючого пенсійного законодавства встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Тобто у страховий стаж при виході на пенсію враховуються тільки ті періоди, у яких відбувалось нарахування та за які повністю сплачені страхові внески із заробітної плати у сумі не меншій мінімального страхового внеску. Нагадуємо, що згідно Закону України №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком мають особи за умови наявності 25 років страхового стажу, а з 2028 року 35 років страхового стажу.

Тому хотілося б звернутися до осіб, які мають намір працевлаштуватися або вже працевлаштовані у приватних підприємців. Вимагайте від них укладання з вами трудової угоди! І навіть, коли вам надали таку трудову угоду, запитайте чи перераховують за вас єдиний соціальний внесок. Також згідно п.4 ст. 16 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 р. наймані працівники можуть самі звернутися до управління Пенсійного фонду або зареєструватись на веб-порталі та отримати інформацію стосовно нарахованої заробітної плати та відрахувань до Пенсійного фонду.

Слід пам’ятати, що офіційне оформлення працевлаштування є гарантією соціального захисту працівника, кадрової стабільності та налагодженої роботи усіх учасників трудового процесу. Водночас, для роботодавця – це і позитивний імідж та репутація надійного партнера, що є запорукою процвітання бізнесу та примноження прибутків.

Олена Бабій

Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету

ТО УПФУ Тернопільської області

 

З 01 січня 2018 року мінімальний єдиний внесок для платників єдиного податку першої групи встановлюється на рівні, що й для інших платників

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області звертає увагу платників єдиного податку першої групи, що з 01 січня 2018 року виключається норма, якою передбачалось, що підприємці - платники єдиного податку першої групи сплачували єдиний внесок у розмірі 0,5 мінімального страхового внеску (абз. 2 п. З ст. 7 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Для платників, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом.

При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 ст. 7 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції з 01 січня 2018 року)

Отже, з нового року мінімальний єдиний внесок для платників єдиного податку першої групи встановлюється на рівні, що й для інших платників, які обрали спрощену систему оподаткування – як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) (тобто 22% від мінімальної заробітної плати).

Зазначена норма передбачена п. 22 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від № 2148-УІІІ 03.10.2017 року, яким внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»№ 2464-УІ від 08.07.2010 року.

Олена Бабій

Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Роз’яснювальна робота для безробітних триває

Перший заступник об’єднаного управління Ніна Банзерук взяла участь у спільному семінарі для тимчасово безробітних у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості.

Ніна Якимівна детально розповіла учасникам зустрічі про переваги легального працевлаштування, пояснила яким чином це впливає на майбутню пенсію.

Наголосила про можливість отримати інформацію через Веб–портал електронних послуг Пенсійного фонду України та  через «гарячу» телефонну лінію.

Юлія Талалай

Головний спеціаліст з питань організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

День Пенсійного фонду у Байковецькій ОТГ

Начальник відділу обслуговування громадян у Тернопільському районі Ольга Гірська провела День Пенсійного фонду  для жителів села  Байківці.

В ході заходу спеціаліст Фонду надала роз’яснення щодо порядку призначення пенсії за віком, по інвалідності та за вислугу років. Розповіла про пенсійну реформу, про залежність розміру пенсії від страхового стажу та заробітку, з якого сплачено єдиний соціальний внесок. Особам передпенсійного віку рекомендувала завчасно подавати до органів Фонду документи, необхідні для призначення пенсії, з метою їх правової перевірки.

Під час спілкування з фізичними особами-підприємцями зосередила увагу на роз’ясненні важливості дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці та недопущення нелегальної зайнятості. Ознайомила з можливістю укладання договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Акцентувала увагу на важливості  легального працевлаштування для набуття права на призначення пенсії.

Також Ольга Ярославівна запропонувала зареєструватися на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України та отримувати інформацію зі своєї облікової картки  про страховий стаж, нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески з системи персоніфікованого обліку.

Юлія Талалай

Головний спеціаліст з питань

Організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

Стаж для призначення пенсії за періоди, коли особа не працювала , можна «докупити»

Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок.

Мінімальний страховий внесок – сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон) особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Зазначені особи укладають договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування з відповідним органом доходів і зборів.

Договором про добровільну участь (наказ Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953) може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, у яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладення договору.

Одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди може бути здійснена за окремим договором, укладеним у порядку, передбаченому частинами першою, третьою та четвертою статті 10 Закону.

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачено, що за період, коли особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, в тому числі за період з 01 січня 2004 року, вона має право самостійно одноразово докупити страховий стаж. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2.

З 01 січня 2018 року 1 місяць страхового стажу за попередні періоди коштує 1638 грн. 12 коп., або 22 % х 2 х 3723грн. (мінімальна заробітна плата на 01.01.2018 ), відповідно один рік страхового стажу – 19657 грн. 44 коп.

Водночас, згідно зі статтею 12 Закону (із змінами), контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, а також надання роз’яснень з питань застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску здійснює Державна фіскальна служба України.

Олена Бабій

Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету ТО УПФУ Тернопільської області

Підвищення мінімального розміру пенсій з 01.01.2018 р.

для 65 річних осіб зі значним страховим стажем

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 №2148 внесено зміни до статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які передбачають підвищення мінімального розміру пенсій з 01.01.2018 для 65-річних осіб з тривалим страховим стажем.

Так, відповідно до внесених змін до ч.2 ст.28 цього Закону з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Нагадуємо, що з прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” при здійсненні перерахунку пенсій для непрацюючих пенсіонерів з 01.10.2017 використано розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, збільшений на 79 гривень (тобто 1452 грн.). Виходячи із мінімальної заробітної плати, розмір якої на січень 2018 року складає 3723 грн., мінімальний розмір пенсії для зазначеної вище категорії становить 1489,20 грн.

Отже, для осіб, які станом на 31.12.2017 досягли 65-річного віку та мають страховий стаж не менше 35 років для чоловіків та 30 років для жінок, мінімальний розмір пенсії з 01.01.2018 зріс на 37,20 грн. Зазначений перерахунок пенсій проведено з 01.01.2018 автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ, незалежно від факту роботи.

Ольга Долішна

Начальник відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №2 у м. Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області

Зміни у законодавстві щодо звільнення деяких категорій платників від сплати ЄСВ

Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464), а саме, викладено в новій редакції частину четверту статті 4 Закону № 2464, згідно з якою від сплати єдиного внеску за себе звільняються особи, зазначені у пунктах 4 та 5 частини першої цієї статті, якщо вони отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058), та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їхньої добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Відповідні зміни набрали чинності з 01 січня 2018 року.

Отже, зазначена пільга поширюватиметься на:

  • фізичних осіб-підприємців, незалежно від обраної системи оподаткування;

  • членів фермерського господарства, які підпадають під визначення платників єдиного

внеску (якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах).

Умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону № 1058, а саме, досягнення віку за наявності страхового стажу тривалістю, зазначеною у частинах першій – п’ятій цієї статті.

Крім того, законодавством передбачено призначення пенсій за віком раніше встановленого статтею 26 Закону № 1058 віку. Це – пенсії за віком на пільгових умовах, дострокові пенсії за віком та пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку.

Отже, звільнятимуться від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, що обрали спрощену систему оподаткування, та члени фермерського господарства, віднесені до платників єдиного внеску, які:

-  отримують пенсію за віком, [у тому числі на пільгових умовах (передбачені частинами другою та третьою статті 114, пунктом 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058), дострокову пенсію (передбачені частиною першою статті 115, пунктом 72 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058), зі зниженням пенсійного віку (передбачені статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»)];

-    є особами з інвалідністю, незалежно від отримання пенсії або соціальної допомоги;

-    досягли віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (незалежно від виду пенсії).

Зазначена пільга не поширюється на осіб, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника та не осягли віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, а також на осіб, які отримують пенсію за вислугу років та не досягли віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058.

Умови призначення пенсій у зв’язку з втратою годувальника визначені статтею 36 Закону № 1058, а умови призначення пенсій за вислугу років передбачені частиною четвертою статті 114 Закону № 1058 та статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Крім того, згідно з пунктом 16 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058 положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Варто зазначити, що частинами першою–третьою та п’ятою статті 26 Закону № 1058 передбачено, що вік виходу для права на призначення пенсії особі залежить від тривалості страхового стражу.

Олена Бабій

Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету

ТО УПФУ Тернопільської області

Веб-портал Пенсійного фонду – зручна форма індивідуальних послуг

Створення веб-порталу Пенсійного фонду – це ще один крок до спрощення спілкування громадян із Фондом, що дає змогу кожній застрахованій особі попередньо зареєструвавшись у базі даних веб-порталу, отримувати інформацію із системи персоніфікованого обліку, де буде вказано суму заробітку, з якої сплачено страхові внески, кількість днів для стажу, відмітки про сплату єдиного внеску; відомості про спеціальний (пільговий) стаж. Маючи на руках такі дані, працівник може легко контролювати, як його роботодавець сплачує за нього єдиний внесок, і в разі потреби звернутися до нього з претензіями.

Щобзареєструватися на веб-порталі, необхідно:

1. Особисто прийти у територіальний орган Пенсійного фонду й оформити заяву (заяву можна принести й уже заповнену – на веб-порталі викладено її зразок, який треба лише роздрукувати і внести потрібні дані). Фізичній особі треба мати при собі паспорт та ідентифікаційний код, юридичній – документ, що посвідчує її належність до організації. Користувачу видадуть розписку про одержання заяви, а також реєстарційний код, який потрібен для реєстрації на веб-порталі.

2. Зайшовши на веб-портал ПФУ за адресою www.portal.pfy.gov.ua і вибравши пункт меню “Реєстрація на порталі”, заповнити реєстраційну форму, вибравши логін і пароль.

3. На електронну адресу, вказану користувачем, надійде лист, потрібний для підтвердження реєстрації. Після підтвердження користувач отримує повідомлення з веб-порталу про успішне закінчення реєстрації.

Портал працює з дотриманням вимог до захисту персональних даних.

Також можлива он-лайн реєстрація за електронним цифровим підписом (ключем ЕЦП).

Ольга Гірська

Начальник відділу обслуговування громадян

в Тернопільському районі

ТО УПФУ Тернопільської області

Легальна зайнятість – Ваш соціальний захист!

В Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості відбувся семінар на тему: «Легальна трудова діяльність – це  основа  соціальної захищеності працюючого населення» за участю першого заступника начальника Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.

Ніна Банзерук розповіла присутнім, що відсутність легальних трудових відносин призводить до втрати страхового стажу, а також  позбавляє працівників захисту від незаконного звільнення, соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання, цілої низки інших прав і соціальних гарантій передбачених чинним трудовим законодавством. Також фахівець Фонду наголосила, що контролювати сплату внесків роботодавцем можливо за допомогою Веб-порталу Пенсійного фонду України.

У інформаційних буклетах, які роздали спеціалісти об’єднаного управління, є інформація та інструкція, щодо реєстрації на веб-порталі Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua) для перевірки свого набутого стажу.

Юлія Талалай

Головний спеціаліст з питань

організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Легальна зайнятістьзапорука соціального захисту

 Більшість молодих людей не задумуються про стаж, пенсії, захист своїх прав відповідно до законодавства. Їм важливіше отримати сьогодні гарну заробітну плату.

Згідно з Конституцією України кожна людина має право на працю, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується. Але ще чимало громадян живуть днем нинішнім, надаючи перевагу тимчасовим сумнівним вигодам, тому останнім часом усе частіше доводиться стикатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин - «тіньовою» зайнятістю.

Інколи підприємства платять своїм  працівникам дві заробітні плати: офіційну і неофіційну («у конверті»). Це вигідно роботодавцю, і працівник, ніби, не ображається, оскільки йому надається можливість заощадити на податку з доходів фізичних осіб. Тільки ось ні керівники підприємств, ні їх працівники не замислюються про ті наслідки, які можуть виникнути.

Отримання заробітної плати в «конверті» – це, перш за все, удар по пенсійних накопиченнях громадян, а відсутність запису в трудовій книжці і зовсім позбавляє працівників пенсійного стажу. Адже нарахування страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування здійснюється роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати.

У разі вивільнення при скороченні чисельності або штату працівників, або ж при виникненні проблем зі здоров'ям, працівник не отримає компенсаційних виплат і оплати лікарняного листа, бо вони розраховуватимуться тільки з офіційної, малої заробітної плати.

Значно втрачають у виплатах, внаслідок отримання зарплат «в конвертах», майбутні мами, оскільки розмір допомоги з вагітності і пологів безпосередньо залежить від розміру офіційної зарплати.

Шановні роботодавці! Закликаємо Вас зробити крок назустріч суспільству – легалізувати зайнятість населення та відмовитись від виплати зарплати «в конвертах». Це дозволить зняти, по-перше, соціальну напругу, а по-друге, дозволить громадянам отримати реальну соціальну підтримку. Трудові відносини між роботодавцями і працюючими повинні будуватися на законодавчій основі, з дотриманням відповідних соціальних гарантій, що лише легальне працевлаштування гарантує забезпечення конституційних прав усіх учасників ринку праці.

Олена Бабій

завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету

Тернопільського об’єднаного управління

Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

Інформуємо!

Тернопільське обєднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомляє про зміни в законодавстві, які набули чинності з 1 січня 2018 року.

  1. Починаючи з 01 січня 2018 року для набуття права на пенсію за віком при досягненні 60-ти років необхідним є наявність страхового стажу не менше ніж 25 років.

  2. Мінімальний розмір пенсії за віком для осіб, які досягли 65-річного віку, встановлюється відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» № 1058 з 1 січня 2018 року, за наявності у чоловіка 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу у розмірі 40% мінімальної заробітної плати, визначеної Законом, і не має бути меншим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В зв’язку з тим, що розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2018 року становить 3723 грн, відповідно мінімальний розмір пенсії для зазначеній категорії пенсіонерів – 3723 * 40% = 1489,20 грн.

  3. З 1 січня 2018 року максимальний розмір пенсійної виплати незалежно від виду пенсії встановлюється на рівні 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян - 1373 грн * 10 = 13730 грн. До 1 січня 2018 року максимальний розмір пенсії починаючи з 01 вересня 2015 року становив 10740 грн.

  4. На перехідний період 2017-2019 роки застосовуватимуться такі правила призначення пенсії за віком у 2017 роцііз застосуванням середньої зарплати за 2014-2016 роки, у розмірі 3 764,4 грн. та величини оцінки одного року стажу – 1,35%; у 2018 році пенсію призначатимуть із застосуванням середньої зарплати за 2016 і 2017 роки та вартості одного року стажу – 1%; починаючи з 2019 року – за останні три роки та вартості одного року стажу – 1%.

  5. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність станом на 1 січня 2018 року становить 1373 грн., тому базою оподаткування є сума пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 13730 грн. на місяць. При цьому застосовується ставка податку 18%, військового збору — 1,5%.

Галина Гумницька

Заступник начальника

Тернопільського об’єднаного управління

Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

Легалізація заробітної плати

У Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості відбувся семінар на тему «Легалізація заробітної плати», лише оформлена відповідно до законодавства праця дає змогу заробити страховий стаж, і лише легальна заробітна плата вплине на розрахунок майбутньої пенсії.

У семінарі взяла участь начальник об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Тетяна Глух, яка закликала усіх присутніх зробити крок назустріч суспільству – легалізувати зайнятість населення та відмовитись від виплати зарплати «в конвертах». Це дозволить зняти, по-перше, соціальну напругу, а по-друге, дозволить громадянам отримати реальну соціальну підтримку. Трудові відносини між роботодавцями і працюючими повинні будуватися на законодавчій основі, з дотриманням відповідних соціальних гарантій, що лише легальне працевлаштування гарантує забезпечення конституційних прав усіх учасників ринку праці.

«Перевірити інформацію про сплату роботодавцями єдиного внеску можна зареєструвавшись на ВЕБ-порталі, де також можна дистанційно отримувати послуги, які раніше вимагали особистого звернення в управління Фонду» - розповіли присутнім пенсійники та роздали інформаційні буклети.

Марта Ковалець

головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області


 

Про поновлення виплати пенсії

Відповідно до статті 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон), пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 49 Закону виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду припиняється, зокрема, у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.

Згідно з частиною 2 статті 49 Закону поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

Пунктом 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 за № 1566/11846, передбачено, що заява про поновлення виплати пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

З питань поновлення виплати пенсії пенсіонеру необхідно особисто звернутись до територіального управління.

Подання заяви щодо поновлення виплати пенсії за довіреністю чинним законодавством не передбачено.

При цьому, виплату пенсії буде поновлено зі строків, визначених частиною першою статті 46 Закону, а саме не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.

Галина Гумницька

Заступник начальника

Тернопільського об’єднаного управління

Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

Пенсійні посвідчення стануть електронним (зміни в законодавстві)

З 8 грудня діє постанова правління Пенсійного фонду України, якою затверджено новий порядок оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії.

Зокрема, передбачається, що пенсійні посвідчення виготовляються на підставі заяви на виготовлення пенсійного посвідчення особи, якій призначено пенсію, що подається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем перебування особи на обліку як одержувача пенсії.

У разі якщо особа, якій призначається пенсія, не досягла повноліття або є недієздатною, заява на виготовлення пенсійного посвідчення подається батьками, усиновлювачами, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками за місцем їх проживання/перебування, представниками закладів (органів опіки і піклування), які виконують функції опікунів і піклувальників (далі – законні представники), за місцезнаходженням таких закладів (органів).

Пенсійні посвідчення виготовляються у паперовій формі згідно зі зразком та описом бланка пенсійного посвідчення, або у вигляді платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням, містить графічну та електронну інформацію про власника, ключі електронного цифрового підпису (далі – електронне пенсійне посвідчення).

У разі якщо пенсійне посвідчення стало непридатним для користування, втрачено, особі призначено інший вид пенсії або змінилися обставини здійснення опіки та піклування (змінився законний представник чи його звільнено від повноважень, поновлено цивільну дієздатність одержувача пенсії тощо), за заявою одержувача пенсії видається нове посвідчення, про що робиться відмітка у пенсійній справі.

Пенсійне посвідчення підлягає знищенню у випадку виявлення помилки в записах, скасування рішення про призначення пенсії, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості, а також у випадках втрати придатності пенсійного посвідчення для користування або смерті власника.

Пенсійне посвідчення виготовляється на ім’я особи, якій призначено пенсію. У разі якщо пенсія призначена неповнолітній або недієздатній особі чи особі, цивільна дієздатність якої обмежена, у посвідченні додатково зазначаються прізвище, ім’я та по батькові законного представника.

Відомості про групу, підгрупу, причину інвалідності та строк, на який встановлено інвалідність, зазначаються в посвідченні незалежно від виду призначеної пенсії.

Сформовані відомості для виготовлення пенсійних посвідчень подаються управліннями Пенсійного фонду України щотижня в електронній формі до 12:00 понеділка тижня, наступного за тим, у якому ці відомості були зібрані.

Разом з відповідними відомостями подається електронна копія фотокартки одержувача пенсії.

Подання відомостей здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційної системи Пенсійного фонду України.

Пенсійний фонд України на підставі відомостей, отриманих від територіальних органів Фонду, забезпечує у двотижневий строк виготовлення посвідчень та ведення обліку їх виготовлення.

До початку виготовлення пенсійних посвідчень здійснюється перевірка наявності раніше призначених пенсій (виготовлених посвідчень) особам, щодо яких подано відомості для виготовлення пенсійних посвідчень.

Строк дії пенсійного посвідчення в паперовій формі не обмежується, крім випадків, коли пенсію призначено на визначений строк.

Виготовлення електронного пенсійного посвідчення здійснюється банком, у якому одержувачем відкрито рахунок для виплати пенсії.

Виготовлення електронного пенсійного посвідчення здійснюється на базі міжнародних платіжних систем або внутрішньодержавної національної платіжної системи за вибором одержувача пенсії.

Тарифи (комісійні винагороди) за надання послуг банку, умови видачі та порядок обслуговування у банку електронних пенсійних посвідчень у частині платіжної картки встановлюються банком відповідно до законодавства у сфері банківської діяльності, правил банківського обслуговування та внутрішніх документів банку.

Строк дії електронного пенсійного посвідчення як платіжної картки визначається банком і не може перевищувати трьох років.

Пенсійне посвідчення використовується як платіжна картка до закінчення строку її дії, в тому числі у разі закінчення строку призначення пенсії.

З метою забезпечення використання ЕЦП протягом терміну дії електронного пенсійного посвідчення до чип-модуля записується не менше двох пар ключів.

У разі продовження строку призначення пенсії, встановлення інвалідності або продовження її на новий термін здійснюється виготовлення нового електронного пенсійного посвідчення.

Структура, формат та строк передачі файлів, які містять інформацію, що надається відповідно до цього Порядку, вимоги до їх контролю, процедури взаємодії автоматизованих систем та змін до них визначаються Пенсійним фондом України та зовнішніми користувачами прикладних сервісів відповідними спільними рішеннями, що оформлюються окремими протоколами, підготовленими та підписаними сторонами відповідно до вимог цього Порядку.

Під час виготовлення електронних пенсійних посвідчень здійснюється облік:

Пенсійним фондом України – заяв, документів для персоналізації, всіх стадій виготовлення електронних пенсійних посвідчень;

банком – відкриття рахунків, доставки персоналізованих електронних пенсійних посвідчень у відділення банку, їх зберігання, видачі, знищення, активації;

персоналізатором електронних пенсійних посвідчень – персоналізації електронних пенсійних посвідчень, передачі банку персоналізованих електронних пенсійних посвідчень для подальшої відправки у відповідні відділення, формування посилених сертифікатів електронних ключів.

Електронне пенсійне посвідчення має бути підготовлено до видачі протягом 30 робочих днів з дня прийняття заяви від одержувача пенсії територіальним органом Пенсійного фонду України.

Також встановлено порядок видачі пенсійних посвідчень

Видача пенсійних посвідчень здійснюється зазначеним у заяві територіальним органом Пенсійного фонду України, електронних пенсійних посвідчень – зазначеним у заяві відділенням банку.

Разом з електронним пенсійним посвідченням видається інструкція щодо його використання.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь