Великогаївська громада
Тернопільська область, Тернопільський район

квітень 2018

Про легальну зайнятість - безробітним

Спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області систематично беруть участь у проведенні лекцій для безробітних в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості щодо легальної зайнятості населення.

Головними питаннями на черговій зустрічі були питання про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії, згідно діючого законодавства; пряма залежність між офіційним працевлаштуванням з легальними заробітками і майбутніми соціальними  виплатами; ВЕБ-портал – зручний сервіс пенсійного фонду для самоконтролю власних даних.

Надана інформація зацікавила присутніх, вони мали можливість поставити актуальні для кожного запитання, а наприкінці зустрічі отримали інформаційні буклети та листівки.

Марта Ковалець

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

Відбулась «пряма телефонна гаряча лінія»

З метою вдосконалення роботи в сфері масової комунікації та проведення прямого діалогу в Тернопільському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області діє пряма телефонна «гаряча лінія», зателефонувавши до якої особа може отримати необхідну консультацію з актуальних питань пенсійного законодавства.

Так, 25 квітня 2018 року з 14.00 до 15.00 години проводилась «Пряма гаряча телефонна лінія» за участю начальника об’єднаного управління Тетяни Глух.

Фото без опису

За час проведення заходу проконсультовано шість осіб, які зателефонували із запитаннями стосовно пенсійного забезпечення.

Завершення фінансування пенсій та грошової допомоги в квітні 2018 року

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомляє, що відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та інших законодавчих актів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян, завершено виплату пенсій та грошової допомоги на квітень 2018 року. 

Станом на 25 квітня 2018 року виплату пенсій та грошової допомоги профінансовано в розмірі 158 млн. 852,9 тис.грн. що становить 100,0 % місячної потреби квітня 2018 року.

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

До уваги громадян!

Пряма телефонна гаряча лінія!

Фото без опису

25 квітня 2018 року з 14.00 до 15.00 год. за телефоном (0352) 52-58-98 з метою надання дистанційних консультаційних послуг громадянам, начальником обєднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Глух Тетяною Григорівною буде проведена " пряма телефонна гаряча лінія".

День Пенсійного фонду у Великогаївській громаді

З метою поліпшення ефективності надання послуг в частині інформування та роз’яснення пенсійного законодавства громадянам, спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провели День Пенсійного фонду для жителів села Великі Гаї.

Питання які задавали присутні стосувалися перерахунків пенсій працюючим пенсіонерам, призначення пенсій за вислугою років, підрахунку набутого страхового стажу.

У ході спілкування фахівці Фонду запропонували  відвідувачам заповнити анкети щодо якості обслуговування та активніше долучатися до дистанційних форм обслуговування громадян що пропонує Фонд, зокрема, скористатися можливостями Веб-порталу Пенсійного фонду України.

Фото без опису

Фото без опису

Марта Ковалець

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

Веб-портал Пенсійного фонду України - черговий етап на шляху покращення обслуговування громадян

З 1 жовтня 2012 року працює Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Зареєстровані користувачі цього ресурсу мають можливість вирішувати свої актуальні питання в режимі он-лайн, а саме:

  • отримати інформацію, накопичену в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;

  • здійснювати контроль за даними, які вносяться до системи персоніфікованого  обліку та впливають на пенсійне забезпечення (для застрахованих осіб);

  • подати звернення чи скаргу в органи Пенсійного фонду;

  • отримати відомості з власної пенсійної справи щодо сум призначеної пенсії з урахуванням всіх встановлених надбавок, виду пенсії, терміну виплати пенсії тощо;

  • записатися на прийом до фахівців Фонду з можливістю вибору часу, зручного для відвідування.

Послуги, які надає Веб-портал, також є актуальними для людей похилого віку та людей з особливими потребами, оскільки ряд питань вирішується дистанційно. Зареєструвавшись на порталі з використанням ЕЦП можна подавати до органів Пенсійного фонду заяву про призначення пенсії або заяву про перерахунок пенсії у зв’язку з набутим страховим стажем.

Раніше за цією інформацією необхідно було особисто звертатись до управлінь Фонду. Сьогодні сучасні інформаційні технології дозволяють спростити таку процедуру. Треба лише зареєструватись, як користувач Веб-порталу Пенсійного фонду України.

Процедура реєстрації на порталі максимально спрощена. Передбачено два способи реєстрації:

- перший спосіб реєстрації на Веб-порталі електронних послуг - при наявності електронно-цифрового підпису (ключа ЕЦП) громадяни мають можливість миттєвої он-лайн реєстрації;

- другий спосіб - за логіном. Для цього потрібно підійти до Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (відділи обслуговування громадян: Майдан Волі, 3; вул. М.Кривоноса,10), взявши з собою ідентифікаційний код і паспорт, та заповнити заяву. Вся процедура займе лише кілька хвилин. Після заповнення заяви, Ви отримаєте Реєстраційний код (код заяви). Цей код необхідний Вам для реєстрації на Веб-порталі, тобто, зберігати його в таємниці до моменту закінчення реєстрації. Завершити реєстрацію можна в будь-який зручний момент, зайшовши на Веб-портал в мережі Інтернет (http://portal.pfu.gov.ua), обравши пункт меню “Зареєструватися”.

Слід зауважити, що Веб-портал надає електронні послуги кожній особі індивідуально та працює з дотриманням вимог до захисту інформації. Усі послуги Веб – порталу є безкоштовними.

Марта Ковалець

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

Легалізація заробітної плати найманих працівників

Актуальною темою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у „конвертах”, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

  Працівник, отримуючи нелегальну винагороду в результаті домовленості з роботодавцем, позбавляє себе соціальних виплат та гарантій. Виплата заробітної плати у „конвертах”   послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів.

Працівник, який отримує зарплатню в „конверті”, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу, адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.

Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 01.01.2011 року – єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”), то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.

З 1 січня 2018 року 3723 х 22%=819,06 грн.

Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі.  

Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати „в конвертах” без сплати страхових внесків, і нарощування заборгованості як з виплати заробітної плати, так і зі сплати страхових внесків), то періоди, за які не сплачені внески, „випадають” із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.

 Неоформлений офіційно працівник ризикує залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій у подальшому.

З 2000 року в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі можливість безоплатно отримувати відомості про себе, тобто, з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків.

Олександра Кулина

Головний спеціаліст сектору

забезпечення наповнення бюджету

фінансово-економічного відділу

Зустріч з безробітними в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості

З метою підвищення обізнаності безробітних щодо переваг легальної зайнятості спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду систематично беруть участь в інформаційних семінарах на тему: «Легальна зайнятість» в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості.

Представники Фонду розповіли присутнім про негативні наслідки заробітної плати «в конверті» та її вплив на розмір пенсії. А також зазначили, що у зв’язку зі змінами в законодавстві з 1 січня 2018 року відсутність сплати страхових внесків до Пенсійного фонду та страхового стажу в розмірі 25 років позбавляє громадян права на пенсію в 60 років.

Фото без опису

Учасникам заходу було запропоновано зареєструватися на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України для отримання дистанційних послуг, та роздано інформаційні листівки.

Забезпеч своє майбутнє – відмовся від заробітної плати «в конверті»

Одним із пріоритетних завдань, що стоять на порядку денному перед Пенсійним фондом України, є легалізація заробітної плати. Гарантований рівень мінімальної заробітної плати чимало роботодавців просто ігнорують і змушують робітників працювати за невелику зарплату, часом зовсім не декларуючи оплату їх праці. Бажаючи уникнути зайвих, на думку роботодавця, витрат, видають працівникам зарплату готівкою. У цьому випадку йдеться про так звані «тіньові» заробітки.

Наймаючись на роботу, громадянам слід пам'ятати, що заробітна плата, яка виплачується у «конвертах» – це тимчасове благо, яке має негативні наслідки для самого працівника. Це, перш за все, ризик залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій у подальшому. Людина, яка працює неофіційно, при отриманні травми не може розраховувати на виплату їй лікарняних та інших обов'язкових виплат. Не менш важливим являється той факт, що рівень надходження коштів до бюджету знаходиться у прямій залежності від рівня нарахованої заробітної плати.

На сьогодні втрати бюджету від прихованої «в конвертах» заробітної плати великі. Тому дуже важливо, щоб працівники отримували заробітну плату не «в конвертах», а офіційно, бо саме у такому випадку вони будуть соціально захищені. Змусити роботодавців чесно платити найманим працівникам зароблені гривні зможуть лише самі працівники. Цей метод на сьогодні є найдієвішим у боротьбі із зарплатами «в конвертах». Проблема виплати зарплати «у конвертах» - це своєрідний трикутник: працедавець – робітник – держава. Тому боротися із цією проблемою потрібно, об’єднавши зусилля.

Від власної байдужості й  мовчазної бездіяльності кожен «трудовий нелегал» втрачає: трудову  пенсію, відпускні за час щорічної відпустки, суму індексації заробітної плати у зв’язку зі зростанням цін, допомогу з тимчасової непрацездатності у випадку хвороби та інше.

Відповідно до статті 21 КЗпП України працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору. Трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства виплачувати працівникові заробітну плату.

Практика свідчить, що, на жаль, ще багато працівників щиро радіють грошам, отриманим за «темними» відомостями, і не замислюються, що чекає їх у майбутньому. Погоджуючись на «конверт», працівник ризикує залишитися без грошей взагалі. Його може бути звільнено без будь-яких пояснень.

Олександра Кулина

Головний спеціаліст

Сектору забезпечення наповнення бюджету

ТО УПФУ Тернопільської області

Про перерахунок пенсій з 1 квітня 2018 року

Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що діє з 1 січня 2004 року, передбачено проведення перерахунків пенсій для пенсіонерів, які після призначення (проведення попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати і набули не менш як 24 місяці страхового стажу. Згідно зазначеної статті можна дорахувати стаж і меншої тривалості при умові, якщо після призначення чи попереднього перерахунку пенсії пройшло не менше 2 календарних років.

З 1 жовтня 2017 року Законом України №2148 від 03.10.2017 р. внесено зміни в частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , відповідно до яких органи Пенсійного фонду України щороку з 1 квітня мають проводити зазначені перерахунки пенсій автоматично без додаткового звернення тих пенсіонерів, які на 1 березня відповідного року набули право на проведення перерахунку пенсії з дорахуванням страхового стажу або страхового стажу і заробітку. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється за даними системи персоніфікованого обліку після останньої дати зарахованого страхового стажу при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Зважаючи на ці зміни, вперше з 1 квітня 2018 року органами Пенсійного фонду проведено такий перерахунок пенсій в автоматичному режимі без особистого звернення для тих пенсіонерів, яким вперше призначено пенсію до 01.04.2016 року, та в яких від останньої дати зарахування страхового стажу до 01.03.2018 року пройшло не менше 24 календарних місяців. При цьому такий перерахунок торкнувся пенсій за віком, по інвалідності, в тому числі пенсій, які обчислені в розмірі пенсії за віком та пенсій за вислугу років при умові, що станом на 01.04.2018 року їх одержувачі досягли пенсійного віку, передбаченого чинним законодавством.

Перерахунку з 1 квітня не підлягають пенсії, розмір яких в період з 01.04.2016 року перераховувався з урахуванням стажу, стажу і заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, або проводився перехід з одного виду пенсії на інший.

Галина Гумницька

Заступник начальника ТО УПФУ Тернопільської області

Зустріч з громадською організацією у форматі тренінгу

16 квітня Тернопільська обласна асоціація жінок проводила тренінг на тему «Фінансова обізнаність для впевненого майбутнього» у якому прийняли участь працівники Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.

Галина Гумницька, заступник начальника об’єднаного управління, розповіла присутнім про запроваджені законодавчі зміни в пенсійному забезпеченні з 1 січня 2018 року, щодо віку виходу на пенсію чоловіків та жінок, зарахування стажу, індексації та виплати пенсії, залежність розміру пенсії від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати.

Фото без опису

Також представникам громадської організації розказали про електронну послугу - ВЕБ-портал Пенсійного фонду України, завдяки якому можна контролювати свого роботодавця щодо сплати ним соціального внеску.

Марта Ковалець

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

Про перерахунок пенсій у квітні – місцевому телевізійному інформаційно-розважальному каналу м. Тернополя ІНТБ

З 1 квітня кожного року Пенсійний фонд України без додаткового звернення особи буде проводити перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам, які отримують пенсію за віком, за інвалідністю та за вислугу років, які досягли пенсійного віку.

Про це в інтерв’ю місцевому телевізійному каналу ІНТБ розповіла заступник начальника Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Галина Гумницька.

- Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що діє з 1 січня 2004 року, передбачено проведення перерахунків пенсій для пенсіонерів, які після призначення (проведення попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати і набули не менш як 24 місяці страхового стажу. Згідно зазначеної статті можна дорахувати стаж і меншої тривалості при умові, якщо після призначення чи попереднього перерахунку пенсії пройшло не менше 2 календарних років.

З 1 жовтня 2017 року Законом України №2148 від 03.10.2017 р. внесено зміни в частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , відповідно до яких органи Пенсійного фонду України щороку з 1 квітня мають проводити зазначені перерахунки пенсій автоматично без додаткового звернення тих пенсіонерів, які на 1 березня відповідного року набули право на проведення перерахунку пенсії з дорахуванням страхового стажу або страхового стажу і заробітку. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється за даними системи персоніфікованого обліку після останньої дати зарахованого страхового стажу при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Зважаючи на ці зміни, вперше з 1 квітня 2018 року органами Пенсійного фонду проведено такий перерахунок пенсій в автоматичному режимі без особистого звернення для тих пенсіонерів, яким вперше призначено пенсію до 01.04.2016 року, та в яких від останньої дати зарахування страхового стажу до 01.03.2018 року пройшло не менше 24 календарних місяців. При цьому такий перерахунок торкнувся пенсій за віком, по інвалідності, в тому числі пенсій, які обчислені в розмірі пенсії за віком та пенсій за вислугу років при умові, що станом на 01.04.2018 року їх одержувачі досягли пенсійного віку, передбаченого чинним законодавством.

Фото без опису

Перерахунку з 1 квітня не підлягають пенсії, розмір яких в період з 01.04.2016 року перераховувався з урахуванням стажу, стажу і заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, або проводився перехід з одного виду пенсії на інший — зазначила Галина Гумницька.

День ПФУ для жителів села Байківці

Фахівці Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провели День Пенсійного фонду у селі Байківці Тернопільського району. Начальник відділу обслуговування громадян у Тернопільському районі Ольга Гірська надала роз’яснення щодо перерахунку пенсій у квітні для працюючих пенсіонерів та про нові умови виходу на пенсію залежно від набутого страхового стажу, адже з 1 січня 2018 року діють нові правила виходу на пенсію.

Фото без опису

Також спеціаліст Фонду наголосила присутнім про можливість отримання інформації з пенсійних питань за допомогою телефону «гарячої лінії» та Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.

Зустріч із громадською організацією «Єднання поколінь»

Вже традиційними стали зустрічі літніх людей у Центрі дозвілля та молодіжних ініціатив імені Довженка, який відкрили за сприянням Тернопільської міської ради до Міжнародного дня людей похилого віку.

Чергова зустріч із представниками Пенсійного фонду відбулася у форматі запитання-відповідь на тему пенсійного забезпечення.

Фото без опису

Відкрила зустріч начальник Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Тетяна Глух, яка ознайомила присутніх із змінами в пенсійному законодавстві з 1 січня 2018 року та про квітневі перерахунки працюючим пенсіонерам.

Фото без опису

Також спеціалісти об’єднаного управління наголосили учасникам заходу про можливість отримання інформації з пенсійних питань за допомогою телефону «гарячої лінії» та Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.

Присутні подякували спеціалістам Фонду за вичерпні відповіді на їхні запитання, та домовились, щоб подібні зустрічі відбувались і надалі для отримання інформації з питань пенсійного забезпечення.

Марта Ковалець

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

День Пенсійного фонду для жителів села Острів та селища Велика Березовиця

Спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провели День Пенсійного фонду в селі Острів та селищі Велика Березовиця Тернопільського району. Головні спеціалісти відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій у Тернопільському районі Оксана Лазута та Ольга Мельник надали роз’яснення щодо квітневих перерахунків пенсій для працюючих пенсіонерів, визначення розмірів мінімальної пенсії за віком та нові умови виходу на пенсію залежно від набутого страхового стажу.

Фото без опису

Фахівці Фонду рекомендували особам передпенсійного віку заздалегідь звертатися до фахівців управління з метою проведення попередньої перевірки документів, необхідних для призначення пенсії.

Фото без опису

Також спеціалісти об’єднаного управління наголосили присутнім про можливість отримання інформації з пенсійних питань за допомогою телефону «гарячої лінії» та Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.

Марта Ковалець

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

Легальна заробітна плата – ваш соціальний захист

Спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області організували флешмоб у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості на тему: “Легальна заробітна плата – ваш соціальний захист”.

Фахівці проводили роз’яснювальну роботу серед населення щодо виявлення «тіньової» зайнятості та легалізації доходів, підвищення рівня поінформованості населення щодо прав у сфері пенсійного забезпечення та детінізації доходів. Під час зустрічі працівники об’єднаного управління розповіли про те, що одержуючи неофіційну зарплату, громадянин позбавляє себе гідної пенсії у майбутньому.

Фото без опису

З метою самостійного контролю за роботодавцем щодо відображення заробітної плати в реєстрі застрахованих осіб працівники управління пропонували реєструватись на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України та роздали тематичні буклети.

Марта Ковалець

головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

Легальна зайнятість – запорука соціального захисту працівників

У Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості відбувся черговий семінар на тему «Легальна зайнятість», який проводиться з метою підвищення обізнаності населення про всі негативні наслідки неофіційного працевлаштування.

У семінарі взяли участь спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області. Питання легалізації трудових відносин на сьогодні є надзвичайно актуальним, адже існує чимало випадків, коли роботодавці уникають легального використання робочої сили, та не укладають передбачені законодавством трудові договори. Громадяни повинні усвідомлювати, що вимагаючи від своїх роботодавців офіційного працевлаштування, а також нарахування та виплату гідної заробітної плати сьогодні, вони забезпечують собі соціальні гарантії та пенсію завтра.

Фото без опису

Фото без опису

Щоб перевірити інформацію про сплату роботодавцями єдиного внеску, а також відомості про спеціальний (пільговий) стаж, можна зареєструвавшись на ВЕБ-порталі, про це розповіли присутнім та роздали інформаційні буклети.

Марта Ковалець

головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

Поновлення виплати пенсій пенсіонеру після повернення із-за кордону

Відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) пенсія виплачується щомісяця у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 51 Закону визначено, що в разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, починаючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання.

Якщо пенсіонер від'їжджає тимчасово, зокрема на роботу або лікування, до іноземної держави, територіальні органи Пенсійного фонду України продовжують виплату пенсії такому пенсіонерові відповідно до статті 47 Закону.

Водночас варто зазначити, що в разі здійснення виплати пенсії через відділення поштового зв'язку ПАТ «Укрпошта» відповідно до частини першої статті 49 Закону виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду припиняється в разі неотримання пенсіонером призначеної пенсії протягом шести місяців підряд.

Пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначається законом (пункт 2 статті 47 Закону). Виплата пенсії за довіреністю, виданою на термін більше одного року, здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік її дії.

Виплата пенсій через банківські установи регулюється Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (далі - Порядок 1596).

Відповідно до пункту 16 Порядку 1596, якщо суми пенсій та грошової допомоги одержуються за довіреністю більше як один рік або не одержуються з поточного рахунка більше як один рік, уповноважений банк зобов'язаний повідомити про це відповідний орган Пенсійного фонду не пізніше 28 числа місяця, у якому виникли такі обставини, а одержувач - подати нову заяву до органу Пенсійного фонду згідно з вимогами, визначеними в пункті 10 цього Порядку.

У разі невиконання одержувачем цієї умови орган Пенсійного фонду припиняє перерахування пенсії на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку та проводить виплату через національного оператора поштового зв'язку за місцем проживання одержувача в установленому порядку.

Якщо виплату пенсії було припинено за вказаних вище обставин, пенсіонер після повернення в Україну повинен звернутися до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України для поновлення виплати пенсії.

Порядок подання документів для поновлення виплати пенсії в межах України визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі-Порядок).

Згідно з пунктами 1.2 і 1.5 Порядку заява про поновлення виплати раніше призначеної пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Відповідно до пункту 2.8 Порядку поновлення пенсії здійснюється за документами, що є в пенсійній справі, з урахуванням додатково поданих документів.

Особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), має пред'явити паспорт або інший документ, що посвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік (пункт 2.9 Порядку).

Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про поновлення виплати раніше призначеної пенсії під час звернення особи з відповідною заявою за формою згідно з додатком 2 до Порядку. Орган, що призначає пенсію, приймає заяви про поновлення виплати раніше призначеної пенсії за наявності в особи всіх необхідних документів (пункт 4.1 Порядку).

Варто також зазначити, що питання виплати пенсії за минулий час урегульовано частиною першою статті 46 Закону, в якій передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У такому разі частина суми пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Галина Гумницька

Заступник начальника

об’єднаного управління

Як сплачуватимуть ЄСВ фермери у 2018 році

Якщо раніше члени фермерських господарств могли брати участь у загальнодержавному соціальному страхуванні добровільно – уклавши договір та сплачуючи ЄСВ, то з 1 січня 2018 року вони стали платниками ЄСВ в обов’язковому порядку.

Взяття на облік членів фермерських господарств, оскільки на них не поширюється чинність Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755), здійснюється контролюючим органом за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску.

У разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється чинність Закону № 755, накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 1 частини одинадцятої статті 25 Закону від 08.07.2010 № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

З 01.01.2018, згідно з пунктом 51 частини першої статті 4 Закону № 2464, членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, визначено платниками єдиного внеску.

Члени фермерського господарства, вичерпний перелік яких визначено частиною третьою статті 3 Закону України від 19 червня 2003 року № 973 «Про фермерське господарство», з 01.01.2018 зобов’язані стати на облік в органах Державної фіскальної служби (далі – ДФС).

Зазначена норма не поширюється на членів ФГ, які є застрахованими особами (найманими працівниками, фізичними особами-підприємцями, головами фермерських господарств як юридичних осіб, так і фізичних осіб-підприємців зі статусом сімейного фермерського господарства).

У разі втрати членом фермерського господарства статусу застрахованої особи або статусу особи з інвалідністю, або припинення виплати соціальної допомоги, такий член фермерського господарства зобов’язаний стати на облік в органах ДФС як платник єдиного внеску.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 2464 зазначена норма не поширюється на членів фермерського господарства, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

У разі втрати членом фермерського господарства статусу застрахованої особи або статусу особи з інвалідністю, або припинення виплати соціальної допомоги, такий член фермерського господарства зобов’язаний стати на облік в органах ДФС як платник єдиного внеску.

Згідно з внесеними змінами, з 01.01.2018 члени ФГ виключені з переліку платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) (частина 1 статті 10 Закону № 2464).

Отже, за заявами про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, поданими членами фермерських господарств до органів ДФС, Договори про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Договір) органи ДФС з 01.01.2018 не укладатимуть.

Органами ДФС в односторонньому порядку на 31.12.2017 достроково розірвано укладені з членами фермерських господарств Договори.

Члени фермерського господарства, з якими розірвано Договори, у зв’язку зі зміною з 01.01.2018 законодавства про єдиний внесок, подають до органів ДФС самі за себе протягом 30 календарних днів після розірвання Договору таблицю 1 Звіту про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплати до органів ДФС за формою згідно з додатком 6 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, за період з початку дії Договору по грудень 2017 року включно.

Дострокове розірвання Договорів у зазначеному випадку не є підставою вважати Договори такими, умови за якими не виконано. У подальшому така особа, у разі бажання, матиме право на укладення Договору, якщо належатиме до кола платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.

Базою нарахування єдиного внеску з 01.01.2018 для членів фермерського господарства є сума доходу (прибутку), отриманого від їхньої діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (абзац другий пункту 2 частини першої статті 7 Закону № 2464).

Після взяття на облік в органах ДФС платниками єдиного внеску на членів фермерських господарств поширюються обов’язки, визначені, зокрема, пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464, щодо своєчасного та в повному обсязі нараховування, обчислення і сплати єдиного внеску.

Платники єдиного внеску, зазначені, зокрема, у пункті 51 частини першої статті 4 Закону № 2464, зобов’язані сплачувати за себе єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої статті 9 Закону № 2464).

Такі платники можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята ст. 9 Закону № 2464), а за порушення законодавства про єдиний внесок, зокрема за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, передбачено фінансову відповідальність, а саме:

Фото без опису за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20% своєчасно несплачених сум (пункт 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464);

  • згідно з частинами десятою та тринадцятою статті 25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої Закoнoм № 2464, починається з першого календарнoгo дня, щo настає за днем закінчення стрoку внесення відпoвіднoгo платежу, дo дня фактичної сплати (перерахування) включнo.

Олена Бабій

Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету

фінансово-економічного відділу

Форма та порядок подання звітів нотаріусами про укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна та сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування

28 березня 2018 року Кабінетом Міністрів України затверджено постанову №212 «Деякі питання щодо звітності зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування».

Нотаріуси щокварталу, до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом, зобов’язані подавати органам Пенсійного фонду України за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса звіт про укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна та сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування за затвердженою формою.

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

При посвідченні договорів купівлі-продажу нерухомого майна нотаріус здійснює перевірку сплати покупцем збору та витребовує відповідні документи.

Форма звіту про укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна містить інформацію про кількість укладених договорів купівлі-продажу нерухомого майна, вартість такого майна та суму сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Прийняття постанови дозволяє удосконалити контроль за сплатою збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна та забезпечить повноту його надходжень до державного бюджету.

Михайло Комлєв

Начальник відділу інформаційно-аналітичного

забезпечення та використання електронних реєстрів

 

ЗАРПЛАТА У КОНВЕРТІ: ВИГОДА ЧИ НЕБЕЗПЕКА?

В умовах сьогодення на­гальним стає питання щодо забезпечення дотримання соціальних гарантій, в пер­шу чергу, легалізації ви­плати заробітної плати. На жаль, сьогодні виплата не­легальної заробітної плати все більше набуває харак­теру соціального явища, ос­лаблює соціальний захист працівників, зменшує над­ходження до бюджетів та державних соціальних фо­ндів. Тому легалізація за­робітної плати, прихованої зайнятості на сьогодні с од­ним з найприорітетніших напрямків роботи державних органів.

Працівник, який отримує зарплат­ню в «конверті», стає повністю без­захисним перед роботодавцем. Усна до­мовленість жодним чином не фіксується. Юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне, й  доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудово­го стажу. Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, цю їх згода отримувати зарп­лату «в конвертах» позбавляє їх соціаль­ного захисту, права на гідні умови праці та відпочинку, соціальної захищеності в разі тимчасової непрацездатності – не оплачу­ються лікарняні листи, не проводяться ви­плати допомоги жінкам під час вагітності та пологів, страхові виплати в разі настання нещасного випадку на виробництві, не виникає права на допомогу з безробіття залежно від отримуваної заробітної плати в разі втрати роботи і т.д.

Відповідно до Закону України «Про за­гальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зарахування страхового стажу здійснюється пропорційно сплаче­ним страховим внескам. Бувають ситуації, коли людям за рік роботи зараховується менше місяця страхового стажу. А низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчис­ленні пенсії.

На сьогодні тіньова економіка, а, відпо­відно, і заробітна плата, стала звичним для більшості населення явищем. Люди щодня стикаються з тіньовою діяльністю, і вона не викликає ніякого осуду суспільства. Це породило певний суспільний парадокс: ті­ньова економіка та заробітна плата пев­ною мірою перестали бути тіньовими, тоб­то схованими від суспільства і невідомими йому.

Але важливо зрозуміти, що існує заро­бітна плата «в конвертах», але не існує пенсії «в конвертах».

Звертаю увагу керівників підприємств, установ, організацій та підприємців щодо неприпустимості випадків виплати заробітної плати «у конвертах», а також виплати заробітної плати в розмірах нижче мінімально встановленої законодавством. Пам’ятайте, що отримуючи заробітну плату в «конверті» чи маючи інше неоформлене джерело доходу, ви маєте забезпечене сьогодення, але ризикуєте своїм майбутнім.

Олена Бабій

Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету

фінансово-економічного відділу

До уваги майбутніх власників автомобілів: порядок сплати збору за новопридбане легкове авто!

Згідно п.7 ст.1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон) платниками збору на обов’язкове пенсійне страхування є підприємства, установи й організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ, окрім випадків забезпечення легковими автомобілями осіб з інвалідністю із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону.

Об’єктом оподаткування для зазначених платників є вартість легкового автомобіля.

П.7 ст.4 Закону визначено ставку збору від вартості об’єкта (виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб із 1 січня 2018 року, встановленого ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” у розмірі 1762 грн.):

3%- якщо об’єкт оподаткування не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (2018 року із суми до 290730 грн.);

  • 4%- якщо об’єкт оподаткування перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (2018 року із суми понад 290730 грн. до 510980 грн.);

  • 5% - об’єкт оподаткування перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (2018 року із суми понад 510980 грн.).

Порядок сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій затверджено постановою Кабінету Міністрів від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок 1740).

Згідно з п.13 Порядку 1740 збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій при набутті права власності на легкові автомобілі сплачується в розмірі залежно від вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договору купівлі-продажу, довідки-рахунку торговельних організацій, договору міни, довідки органів митної служби, акта експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.

Враховуючи положення п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України та роз’яснення Державної податкової адміністрації України від 15.06.2011 №7118/5/16-1516-26, об’єкт оподаткування та ставка збору на обов’язкове державне пенсійне страхування визначаються виходячи з вартості легкового автомобіля без урахування податку на додану вартість, якщо суму такого податку зазначено в документі, що підтверджує вартість автомобіля.

З огляду на зазначене та згідно з Порядком заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №651 та затвердженим в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1372/21684, який визначає правила заповнення митної декларації, об’єктом оподаткування збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є митна вартість товару, зазначена в графі 45 “Коригування” (розділ II зазначеного Порядку).

Олена Бабій

Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету

фінансово-економічного відділу

Участь у семінарі для безробітних громадян в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості

Перший заступник начальника Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Ніна Банзерук взяла участь у семінарі для безробітних громадян в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості. Спеціаліст Фонду розповіла про умови виходу на пенсію, особливу увагу приділила питанню необхідності набуття страхового стажу.

- З 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком мають чоловіки після досягнення ними 60 річного віку та жінки після досягнення ними відповідного пенсійного віку за наявності в них страхового стажу не менше 25 років, - зазначила Ніна Банзерук, - мінімальний страховий стаж буде збільшуватися до 35 років. Також вона розповіла про ВЕБ-портал електронних послуг Пенсійного фонду України та запропонувала учасникам семінару зареєструватися та отримувати інформацію про свій страховий стаж, нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески.

Під час спілкування надійшло чимало запитань від присутніх, на які вони отримали вичерпні та кваліфіковані роз’яснення. Безробітні цікавилися питаннями отримання довідок про заробітну плату у випадку ліквідації підприємств і зарахування до страхового стажу періоду перебування на обліку в центрі зайнятості.

Наприкінці зустрічі спеціалісти об’єднаного управління роздали присутнім буклети з роз’ясненнями пенсійного законодавства.

 Марта Ковалець

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області


Розпочалася виплата пенсій за поточний місяць

Четвертого квітня, відповідно до законодавства, розпочалася виплата пенсій за поточний місяць, яка триватиме по 25 квітня включно. Потреба коштів на квітень 2018 року на виплату пенсій та соціальних допомог пенсіонерам становить 158 млн. 852,9 тис.грн.

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

Чергові заняття в «школі майбутнього пенсіонера»

28 та 29 березня 2018 року начальники відділів обслуговування громадян в місті Тернополі та Тернопільському районі Людмила Травіна та Ольга Гірська провели чергові заняття «школи майбутнього пенсіонера». Основні питання, які розглядалися, це осучаснення пенсій; залежність розміру майбутньої пенсії від страхового стажу та заробітної плати; необхідність отримання легальної заробітної плати; як зараховується страховий стаж при умові отримання заробітної плати у розмірі менше мінімальної.

Також фахівці Фонду розповіла присутнім про Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, за допомогою якого можливо контролювати особисті дані реєстру застрахованих осіб та дистанційно отримувати послуги без звернення до управління Фонду.

В ході зустрічі з присутніми заповнили анкети для реєстрації на Веб-порталі та роздали перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Фото без опису

Основне завдання таких занять – це роз'яснення умов виходу на пенсію, правова оцінка документів, трудової книжки, довідок, адже завдяки завчасному зверненню осіб передпенсійного віку до об’єднаного управління можна виявити та усунути недоліки в документах, надіслати запити для отримання документів, яких бракує, ще до настання права на пенсію.

Затверджено показник середньої заробітної плати за січень 2018 року

Затверджено показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в сумі 6 930 гривень 69 копійок.

Цей показник буде застосовуватись при визначенні коефіцієнта заробітної плати за січень 2018 року при призначенні пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове» державне пенсійне страхування.

Тернопільське об’єднане управління

Пенсійного фонду України Тернопільської області

Працюючим пенсіонерам пенсію перерахують автоматично

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області нагадує, що 1 квітня 2018 року, як і щороку, відбуватиметься автоматичний перерахунок пенсій для тих пенсіонерів, які після призначення або попереднього перерахунку пенсійної виплати, продовжували працювати.

Цей перерахунок відбуватиметься на підставі абзацу 5 частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Літнім людям немає потреби витрачати час і прибувати особисто чи телефонувати до об’єднаного управління. Фахівці фонду проведуть перерахунок самостійно.

Такий перерахунок пенсій проводиться щорічно 1 квітня на найбільш вигідних умовах тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули права на його проведення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсій, провадиться не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення або попереднього перерахунку пенсійної виплати.

Право на цей перерахунок мають пенсіонери, які після призначення чи перерахунку пенсій:

продовжували працювати та мають не менше, ніж 24 місяці страхового стажу незалежно від перерв у роботі;

продовжували працювати та мають менше, ніж 24 місяці страхового стажу. В такому разі перерахунок проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Першим перерахунок провадитиметься:

з урахуванням набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та заробітної плати (доходу), з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію;

з урахуванням страхового стажу та заробітної плати (доходу), набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Другим – з урахуванням набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та заробітної плати (доходу), з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Тернопільське об’єднане управління

Пенсійного фонду України Тернопільської області

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь