A A A K K K
для людей із порушенням зору
Великогаївська громада
Тернопільська область, Тернопільський район

середина березня

Про пенсійне забезпечення жінок – громадським організаціям «Тернопільська обласна асоціація жінок» та «Український жіночий фонд»

«Пенсійне забезпечення жінок» - такою була тема зустрічі, на яку запросили громадські організації спеціалістів Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області. Такі зустрічі вже стали традиційними і є одним із шляхів інформаційно-роз’яснювальної роботи, головним завданням яких є ознайомлення населення із пенсійним забезпеченням.

На важливі запитання присутніх щодо віку виходу жінок на пенсію, зарахування стажу, пенсії багатодітнім жінкам та на запитання щодо змін у пенсійному забезпеченні з 1 січня 2018 року відповідали заступник начальника об’єднаного управління Галина Гумницька та заступник начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій №1 у місті Тернополі Світлана Руцька.

Також представникам громадських організацій «Тернопільська обласна асоціація жінок» та «Український жіночий фонд» спеціалісти Фонду розказали про можливість «докупити» страховий стаж та про електронну послугу - ВЕБ-портал Пенсійного фонду України, завдяки якому можна контролювати свого роботодавця щодо сплати ним соціального внеску.

Учасники заходу мали приємне враження від такої зустрічі та її формату, і вирішили і надалі проводити тісну співпрацю для обізнаності у питаннях пенсійного забезпечення.

Марта Ковалець

Головний спеціаліст відділу персоналу та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Уряд схвалив право на пенсію за вислугу років для артистів

Уряд схвалив право артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів на пенсію за вислугу років незалежно від віку. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року № 161.

Таким чином Перелік відповідних посад приведено у відповідність до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Законодавчим актом визначено, що право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, для артистів хору театрів опери і балету та професійних художніх колективів пенсія передбачена за наявності стажу творчої діяльності не менше 30 років.

Необхідний вік для артистів драми, артистів оркестру, які грають на духовних інструментах, за наявності стажу творчої роботи на сцені, становить не менше 25 років, а для артистів оркестру (крім тих, які грають на духовних інструментах), артистів хору і мімічного ансамблю, концертмейстерів-піаністів, артистів вокально-драматичної частини – не менше 30 років.

Галина Гумницька

Заступник начальника

ТО УПФУ Тернопільської області

Конституційний суд скасував оподаткування пенсій

Повідомляємо, що Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2018 № 1-р/2018 положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, яким передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподаткуванню в країні їх виплати визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). 

Цим же рішенням Конституційного суду України визнано неконституційним і утримання військового збору із пенсій зазначеної вище категорії пенсіонерів.

Такі податки утримувались із пенсій пенсіонерів, яким призначено пенсію відповідно до Законів України «Про судоустрій та статус суддів», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», розмір пенсій яких перевищував десять прожиткових мінімумів.

Враховуючи викладене Пенсійний фонд України повідомляє, що із 1 березня цього року припиняється утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсій зазначеної категорії пенсіонерів та щомісячного довічного грошового утримання суддів.

Наталія Калашник

Начальник юридичного відділу

ТО УПФУ Тернопільської області

Пенсія по інвалідності – що потрібно знати

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу. (Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 (далі – Закон)).

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

1. Особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією:

для осіб з інвалідністю I групи:

до досягнення особою 25 років включно - 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно - 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно - 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно - 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно - 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно - 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно - 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно - 9 років;

від 54 років до досягнення особою 59 років включно - 10 років;

для осіб з інвалідністю II та III груп:

до досягнення особою 23 років включно - 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно - 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно - 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно - 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно - 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно - 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно - 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно - 9 років;

від 43 років до досягнення особою 45 років включно - 10 років;

від 46 років до досягнення особою 48 років включно - 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно - 12 років;

від 52 років до досягнення особою 55 років включно - 13 років;

від 56 років до досягнення особою 59 років включно - 14 років.

Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

1. Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності.

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

2. Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Розмір пенсії по інвалідності

1. Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 та 28 Закону.

2. Непрацюючі особи з інвалідністю II групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 та 28 Закону, за наявності необхідного страхового стажу.

Непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 та 28 Закону, за наявності необхідного страхового стажу.

Період, на який призначається пенсія по інвалідності

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно (відповідно до довідки медико-соціальної експертизи).

Строк виплати пенсії по інвалідності в разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності:

1. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.

Якщо особі встановлено інвалідність нижчої групи, пенсія виплачується за попередньою групою до кінця місяця, в якому змінено групу інвалідності.

У разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд, здоровою пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.

2. У разі якщо особа не з'явилася в органи медико-соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому вона мала з'явитися на повторний огляд.

3. У разі якщо строк повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю пропущено з поважних причин або в разі визнання її знову особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності відновлюється з дня, з якого припинено виплату, до дня повторного огляду, але не більш як за три роки, якщо орган медико-соціальної експертизи визнає її за цей період особою з інвалідністю. При цьому якщо під час повторного огляду особи з інвалідністю переведено на іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений період виплачується за попередньою групою інвалідності.

Якщо виплату пенсії особі з інвалідністю було припинено у зв'язку з відновленням здоров'я або якщо вона не отримувала пенсії внаслідок нез'явлення на повторний огляд без поважних причин, то в разі наступного визнання його особою з інвалідністю виплата раніше призначеної пенсії поновлюється з дня встановлення інвалідності знову за умови, що після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. Якщо минуло більше п'яти років, пенсія призначається знову на загальних підставах.

Органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд.

Ольга Долішна

Начальник відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №2 у місті Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області

 

УРЯД ВСТАНОВИВ РОЗМІРИ ТА ПОРЯДОК ВИПЛАТИ ЩОРІЧНОЇ РАЗОВОЇ ГРОШОВОЇ ДОПОМОГИ ДО 5 ТРАВНЯ У 2018 РОЦІ

Кабінет Міністрів 14 березня прийняв постанову „Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і „Про жертви нацистських переслідувань”.

Ухваленим документом встановлюються розміри та порядок виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій, інвалідам війни, учасникам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється чинність Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також жертвам нацистських переслідувань.

Згідно з прийнятим Урядом рішенням виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2018 році передбачено у таких розмірах:

  • особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:

I групи – 3 685 гривень;

II групи – 3 265 гривень;

III групи – 2 845 гривень;

  • учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків, – 1 265 гривень;

  • особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, – 3 685 гривень;

  • членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, – 630 гривень;

  • учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 525 гривень.

Тетяна Глух

Начальник ТО УПФУ Тернопільської області

СІМ`ЯМ УЧАСНИКІВ АТО, ЯКІ ПОМЕРЛИ ВНАСЛІДОК ЗАХВОРЮВАННЯ, ТА УЧАСНИКАМ АТО, ЯКІ ОТРИМАЛИ ІНВАЛІДНІСТЬ ЧЕРЕЗ ЗАХВОРЮВАННЯ, ЗАБЕЗПЕЧЕНО НАБУТТЯ ВІДПОВІДНОГО СТАТУСУ

28 лютого Кабінет Міністрів України прийняв постанову „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, якою надано можливість сім’ям учасників антитерористичної операції померлих внаслідок захворювання, одержаного під час участі в цій операції, отримати статус особи, на яку поширюється чинність Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а учасникам антитерористичної операції, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, одержаного під час участі в зазначеній операції, – статус особи з інвалідністю внаслідок війни.

Зазначеною постановою вносяться зміни до:

  • Положення про медико-соціальну експертизу і Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 „Питання медико-соціальної експертизи”);

  • Порядку надання статусу інваліда війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 № 685);

  • Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, деяким категоріям осіб (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 № 740);

  • Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336), якими, зокрема, пропонується слова „інвалід”, „дитина-інвалід”, „інвалід війни”, „Великої Вітчизняної” та „внаслідок поранення, контузії, каліцтва” у всіх відмінках і формах числа замінити словами „особа з інвалідністю”, „дитина з інвалідністю”, „особа з інвалідністю внаслідок війни”, „Другої світової” та „внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання” у відповідних відмінках і числах.

Крім того, внесеними змінами розширюється перелік причин встановлення інвалідності, зокрема, поранення, контузії, каліцтва, захворювання одержано:

  • в районах бойових дій у період Другої світової війни та від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння у повоєнний період;

  • від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції до 1 грудня 2014 р., а з 1 грудня 2014 р. – на території проведення антитерористичної операції, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції;

  • під час виконання робіт, пов’язаних з розмінуванням боєприпасів, незалежно від часу їх виконання.

Також передбачається, що замість посвідчення інваліда війни з написом „Посвідчення інваліда війни – інвалід” та нагрудний знак „Ветеран війни – інвалід” видаватиметься посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни з написом „Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни” та нагрудний знак „Ветеран війни – особа з інвалідністю”.

Ольга Долішна

Начальник відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №2 у м. Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області

Пенсійне забезпечення жінок

Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058) встановлено однаковий пенсійний вік для чоловіків і жінок – 60 років, якщо вони мають необхідний страховий стаж. При цьому після досягнення 60-річного віку на пенсію виходитимуть жінки, які народилися після 01.04.1961. Це буде відбуватися після квітня 2021 року. Сьогодні на пенсію можуть виходити жінки у віці 58 років і старші. Жінки, які народилися з 01.10.1959 по 31.03.1960, виходитимуть на пенсію в 58 років 6 місяців; ті, котрі народилися з 01.04.1960 по 30.09.1960 – в 59 років, а ті жінки, які народилися з 01.10.1960 по з 1.03.1961 – у 59 років 6 місяців.

Чинним законодавством передбачено можливість призначення пенсій зі зниженням пенсійного віку (на пільгових умовах). Зокрема, відповідно до статті 114 Закону 1058 право на пенсію за віком не залежно від місця останньої роботи мають:

  1. Жінки, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць – після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менш як 20 років, із них не менш як 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення 50-річного віку право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

Таблиця 1

Пенсійний вік

Час народження

45 р.

по 31.03.1970 включно

45 р. 6 міс.

з 01.04.1970 по 30.09.1970

46 р.

з 01.10.1970 по 31.03.1971

46 р. 6 міс.

з 01.04.1971 по 30.09.1971

47 р.

з 01.10.1971 по 30.03.1972

47 р. 6 міс.

з 01.04.1972 п о 30.09.1972

48 р.

з 01.10.1972 по 31.03.1973

48 р. 6 міс.

з 01.04.1973 по 30.09.1973

49 р.

з 01.10.1973 по 31.03.1974

49 р.6 міс.

з 01.04.1974 по 30.09.1974

50 р.

з 01.10.1974 по 31.12.1975

За відсутності в жінок 20 років страхового стажу в період до 1 квітня 2024 року пенсію за віком на пільгових умовах призначатимуть за наявності в них на дату досягнення віку, зазначеного вище, страхового стажу згідно з таблицею 2

Таблиця 2

з 01.04.2015 по 31.03.2016 – не менше 15 років 6 місяців;

з 01.04.2016 по 31.03.2017 – не менше 16 років;

з 01.04.2017 по 31.03.2018 – не менше 16 років 6 місяців;

з 01.04.2018 по 31.03.2019 – не менше 17 років;

з 01.04.2019 по 31.03.2020 – не менше 17 років 6 місяців;

з 01.04.2020 по 31.03.2021 – не менше 18 років;

з 01.04.2021 по 31.03.2022 року – не менше 18 років 6 місяців;

з 01.04.2022 по 31.03.2023 – не менше 19 років;

з 01.04.2023 по 31.03.2024 року – не менше 19 років 6 місяців

Жінкам, які не мають 7 років 6 місяців стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менш як половину стажу на зазначених роботах, за наявності необхідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначають із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону – на 1 рік 4 місяці за кожен повний рік такої роботи.

Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року;

  1. жінки, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць – після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менш як 25 років, із них не менш як 10 років на зазначених роботах.

До досягнення 55-річного віку право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

Таблиця 3

Пенсійний вік

Час народження

50 років

по 31.03.1965 включно

50 років 6 місяців

з 01.04.1965 по 30.09.1965

51 рік

з 01.10.1965 по 31.03.1966

51 рік 6 місяців

з 01.04.1966 по 30.09.1966

52 роки

з 01.10.1966 по 31.03.1967

52 роки 6 місяців

з 01.04.1967 п 30.09.1967

53 роки

з 01.10.1967 по 31.03.1968

53 роки 6 місяців

з 01.04.1968 по 30.09.1968

54 роки

з 01.10.1968 по 31.03.1969

54 роки 6 місяців

з 01.04.1969 по 30.09.1969

За відсутності 25 років страхового стажу в період до 1 квітня 2024 року пенсію за віком на пільгових умовах призначатимуть за наявності на дату досягнення пенсійного віку такого страхового стажу:

Таблиця 4

з 01.04.2015 по 31.03.2016 – не менше 20років 6 місяців;

з 01.04.2016 року по 31.03.2017 – не менше 21 року;

з 01.04.2017 року по 31.03.2018 – не менше 21 року 6 місяців;

з 01.04.2018 року по 31.03.2019 – не менше як 22 роки;

з 01.04.2019 по 31.03.2020 – не менше як 22 роки 6 місяців;

з 01.04.2020 року по 31.03.2021 – не менше як 23 років;

з 01.04.2021 по 31.03.2022 – не менше 23 років 6 місяців;

з 01.04.2022 по 31.03.2023 – не менше 24 років;

з 01.04.2023 по 31.03.2024 – не менше 24 років 6 місяців

Жінкам, які не мають 10 років стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначають із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом 1 частини першої статті 26 Закону 1058, на один рік за кожні 2 роки такої роботи.

Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року;

  1. жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менш як 25 років, із них не менш як 15 років на зазначеній роботі.

До досягнення 55-річного віку право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, зазначеного в таблиці 3;

За відсутності 25 років стажу роботи в період до 1 квітня 2024 року пенсію за віком на пільгових умовах призначатимуть за наявності на дату досягнення пенсійного віку страхового стажу, зазначеного в таблиці 4.

  1. жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менш як 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

До досягнення 55-річного віку право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, зазначеного в таблиці 3;

  1. робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, за списком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 583, - після досягнення віку 55 років і за наявності стажу зазначеної роботи не менш як 20 років.

До досягнення 55-річного віку право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, зазначеного в таблиці 3;

  1. жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятьох і більше дітей, - не залежно від віку і трудового стажу в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 № 244 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятьох і більше дітей»;

  2. жінки-водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайняті в технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55-річного віку і за наявності не менш як 25 років страхового стажу, зокрема на зазначеній роботі не менш як 10 років.

До досягнення 55-річного віку право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, зазначеного в таблиці 3.

За відсутності 25 років страхового стажу в період до 1 квітня 2024 року пенсію за віком на пільгових умовах призначатимуть за наявності на дату досягнення віку, зазначеного в таблиці 4.

Згідно із статтею 115 Закону 1058 раніше йдуть на пенсію:

  • Жінки, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики – після досягнення 40 років і за наявності страхового стажу не менше як 15 років;

  • Жінки – особи з інвалідністю по зору I групи – сліпі та особи з інвалідністю з дитинства I групи – після досягнення 40 років і за наявності страхового стажу не менш як 10 років;

  • Жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, метері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менш як 15 років.

Вимоги до віку, страхового стажу та стажу роботи в особливих умовах праці для чоловіків дещо вищі. Щодо розмірів пенсій чоловіків та жінок, то формула, за якою обчислюється розмір пенсій, не залежить від статі пенсіонера. Порядок обчислення коефіцієнта страхового стажу, періоду, за який враховується заробітна плата, механізм обчислення індивідуального коефіцієнта заробітної плати не відрізняється у чоловіків та жінок. Однак мінімальний розмір пенсій на рівні прожиткового мінімуму гарантований чоловікам, які мають не менш як 35 років страхового стажу, а для жінок – це 30 років. Доплата за понаднормовий стаж у чоловіків іде за відпрацьовані роки понад 35 років, а в жінок – понад 30 років.

Крім того, жінкам, які народилися в період по 31.12.1961, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 Закону 1058, у розмірі 2,5 % за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію.

Галина Гумницька

Заступник начальника

ТО УПФУ Тернопільської області

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь