A A A K K K
для людей із порушенням зору
Великогаївська громада
Тернопільська область, Тернопільський район

кінець лютого 2019

Зберігаємо минуле, творимо сучасне заради майбутнього!

25 лютого 2019 року в Головному територіальному управлінні юстиції у Тернопільській області відбулося відзначення Дня працівників органів державної реєстрації актів цивільного стану. Саме на долю працівників ДРАЦС покладено обов’язок зустріти нову Людину і вручити їй від імені держави перший документ свідоцтво про народження; іменем держави оголосити створення нової сім’ї при реєстрації шлюбу; зафіксувати усі етапи дорослого життя де є місце зміни цивільного статусу при припиненні шлюбу, зміні персональних даних; засвідчити реалії людства відійти у вічність. Найважливіші етапи людського життя проходять за участі людей цієї професії.

З привітальним словом до начальників, спеціалістів та ветеранів ДРАЦС звернулись: начальник Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Едуард Кольцов, заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації Ігор Вонс, заступник міського голови Тернополя Володимир Дідич, начальник Управління ДМС України в Тернопільській області Ярослав Давибіда та керівник Тернопільської філії ДП «НАІС» Володимир Петрук.

Під час урочистостей кращих працівників було нагороджено грамотами та цінними подарунками, а ветеранам вручено листи подяки.

Цей день є символом єдності поколінь і чудова нагода сказати слова подяки за відданість справі, працелюбність, мудрість. Адже працівник відділу ДРАЦС є не тільки професія, це є покликання.

 

Доброго вечора! Ми з нареченою плануємо одружитись навесні. Щоб не опинитися серед сімейних пар,  які сваряться через кожну копійку, хочемо укласти шлюбний договір. Знаю, що така практика для України є новою, тому  розкажіть, будь ласка, про неї більш детально?

                        Артем Миколайчук

На диво багато українців не знають, що у 1992 році Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін і доповнень до Кодексу про шлюб і сім'ю України», де вперше було зафіксовано таке поняття, як шлюбний договір. Однак цей вид договорів поки що не набув достатньої популярності серед українських родин. Минулого року такий договір підписали всього 2 544 подружжя, а це трохи більше 1% від кількості укладених у 2018 році шлюбів.

Як укладати шлюбний договір?

Шлюбний договір укладається у письмовій формі в 3 примірниках і нотаріально посвідчується державним або приватним нотаріусом. Хочу зауважити, що перед оформленням документів нотаріус повинен роз’яснити сторонам їхні права і обов’язки.

При цьому, договір  може бути укладено як особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, і тоді він вступає в силу в день реєстрації шлюбу, так і вже одруженою парою. У такому випадку документ почне діяти з моменту нотаріального посвідчення.

Що може бути внесено у договір?

Загалом шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям та визначаються їхні майнові права й обов'язки. Дружина та чоловік мають право внести в договір будь-які умови, які не суперечать чинному законодавству, наприклад: 

  • визначення  майна, що є спільною сумісною власністю, тобто набуте подружжям в період перебування в зареєстрованому шлюбі;
  • визначення майна, яке передається чоловіком чи дружиною на спільні потреби сім’ї та встановлення правового режиму майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу;
  • встановлення  порядку поділу майна у разі розірвання шлюбу;
  • встановлення порядку користування майном та житлом;
  • право на  утримання одному з подружжю, строк і розмір виплати аліментів;
  • інші умови, що врегульовують майнові відносини між подружжям (порядок користування грошовими коштами, порядок виконання кредитних чи інших майнових зобов’язань, зобов’язання одного з подружжя щодо здійснення оплати за лікування чи навчання іншого або дитини тощо).

У договорі, як правило, не прописуються конкретні суми, а все обчислюється в процентному співвідношенні. Водночас, українським законодавством заборонено регулювання шлюбною угодою особистих відносин між подружжям, а також особистих відносин між батьками і дітьми.

Скільки діє шлюбний договір?

У шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії та за бажанням сторін, можуть передбачатися строки тривалості окремих прав та обов'язків. Крім того, сторони можуть зазначити чинність окремих умов договору навіть після припинення шлюбу.       

 

Чи можна змінити умови договору ?

 

Звісно можна, але  хочу попередити, що одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається. Внести зміни до шлюбного договору можна двома шляхами:

  1. якщо обидва з подружжя  бажають змінити умови шлюбного договору, вони звертаються до нотаріуса із відповідною заявою
  2. на вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути змінений за рішенням суду, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.

За яких умов шлюбний договір може бути розірваний або визнаний недійсним?   

Процедура така сама, як і для внесення змін до договору, тобто  припинення дії шлюбного договору відбувається за таких підстав:  

  1. відмова подружжя від договору шляхом подання заяви до нотаріуса;
  2. розірвання шлюбного договору на вимого одного з подружжя за рішенням суду.

Одностороння відмова від шлюбного договору також не допускається.

Той з подружжя, хто подав позов про розірвання шлюбного договору  повинен довести суду обставини, які спонукали до прийняття такого рішення . Крім того, шлюбний договір може бути визнаним повністю або частково недійсним. Якщо шлюбний договір визнано недійсним частково, в решті частин він збереже свою дію.

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Зі свого боку додам: особисто я радив би подружнім парам і тим, хто лише планує одружитися, не нехтувати таким інструментом, як шлюбний договір. Адже яким би не було сильним кохання в день весілля, ніхто не застрахований від життєвих змін. Підписання контракту дає чітке розуміння, з чим залишиться кожен з членів подружжя після розлучення. А у багатьох випадках саме договір стає реальним механізмом зберегти власність у разі виникнення претензій, котрі стосуються боргів одного з подружжя.

Так само на випадок розлучення договір може містити умови утримання дітей, терміни і розмір виплат. А аліменти в такому випадку стягуватимуться на підставі виконавчого напису нотаріуса без необхідності довгої судової тяганини.

Мін’юст зробив усе можливе, щоб зробити одруження простим і комфортним. Однак слід пам’ятати, що шлюб - це не забавки, а серйозний крок, тож ставитися до нього треба відповідально.

Міністр юстиції Павло Петренко

 

 

 Доброго дня! Ми з дружиною виховали двох дітей, нині вони вже дорослі і живуть окремо,  але  нам хочеться подарувати любов та тепло дитині з дитячого будинку. В Інтернеті міститься багато різної інформації, однак немає розуміння, що за чим робити,  куди звертатися та які документи необхідно зібрати?  Буду вдячний за поради.  

 З повагою, Сергій Стеценко

Що таке усиновлення?

Згідно з українським законодавством усиновлення  - це прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку усиновлення дитини, яка є громадянином України, але проживає за межами України (в цьому випадку усиновлення здійснюється в консульській установі або дипломатичному представництві України).  

Хто підлягає усиновленню?

Усиновленню підлягають діти, які перебувають на обліку як: 

  • діти-сироти;
  • діти, позбавлені батьківського піклування;
  • діти, батьки яких дали згоду на усиновлення.

Хто може бути усиновлювачем?

Законодавством України визначено коло осіб, які можуть бути усиновлювачами:

  • дієздатна особа віком не молодша 21 року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини;
  • особа має бути старша за дитину  не менш як на 15 років. У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж 18 років;
  • подружжя;
  • особи, які проживають однією сім'єю;
  • якщо дитина має лише матір або лише батька, які у зв'язку з усиновленням втрачають правовий зв'язок з нею, усиновлювачем дитини може бути один чоловік або одна жінка.

При цьому кількість дітей, яку може усиновити один усиновлювач, необмежена.

Чи є якісь переваги у праві на усиновлення?

Так, переважне право над іншими усиновити дитину має громадянин України, в сім'ї якого виховується дитина; який є родичем дитини; якщо усиновлювачем є чоловік матері або дружина батька дитини; якщо особа усиновлює одразу кількох дітей, які є братами та/або сестрами.

Крім того,  переважне право на усиновлення дитини має подружжя.

Як стати на облік потенційним усиновлювачам? 

Облік громадян України, які постійно проживають на території України і бажають усиновити дитину, здійснює служба у справах дітей.  Щоб стати на облік потенційним усиновлювачам

потрібно подати:

  • заяву про взяття на облік як  кандидатів в усиновлювачі; 
  • копію паспорта або іншого документа, що посвідчує особу заявника;
  • довідку про заробітну плату за останні 6 місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами ДФС;
  • копію свідоцтва про шлюб  (якщо заявники перебувають у шлюбі);
  • висновок про стан здоров'я кожного заявника; 
  • засвідчену нотаріальну письмову згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя);
  • довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана територіальним центром з надання сервісних послуг МВС;
  • копію документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Що робить служба у справах дітей?

Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після надходження заяви та всіх документів перевіряє їх на відповідність вимогам законодавства,  проводить бесіду із заявниками,  складає акт обстеження житлово-побутових умов заявників, розглядає питання про можливість заявників бути усиновлювачами та готує відповідний висновок. У разі надання позитивного висновку ставить заявників на облік кандидатів в усиновлювачі.

Після знайомства та встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей із заявою про бажання усиновити дитину. Служба у справах дітей готує висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. Висновок подається в суд разом з іншими документами.

На що ще потрібно звернути увагу?

Усиновлення дитини здійснюється за письмовою згодою: батьків дитини, засвідченою нотаріально, піклувальників, опікунів або закладу охорони здоров’я чи навчального закладу, де перебуває дитина. Також усиновлення здійснюється і за згодою самої дитини, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити

У разі відсутності дозволу опікуна, піклувальника на усиновлення дитини, така згода може бути надана органом опіки та піклування.

Суд своїм рішенням може постановити  проведення усиновлення без дозволу органу опіки і піклування,  якщо буде встановлено, що усиновлення дитини відповідає її інтересам.

Роз'єднання братів і сестер при  усиновлені, не допускається.

Як звернутися до суду?

Особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення.  Також до заяви додаються:

  • копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним із подружжя;
  • медичний висновок про стан здоров’я заявника;
  • довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи;
  • документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням;
  • інші документи, визначені законодавством.

Судові витрати, пов’язані з розглядом справи про усиновлення, сплачуються  заявником.

*Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішення суду про усиновлення.

Чи можна змінити прізвище та ім’я дитини після усиновлення? 

За окремим клопотанням заявника, суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини. Однак, дата народження дитини може бути змінена не більш, як на 6 місяців.

Здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей

Нагляд за умовами проживання і виховання усиновлених дітей здійснюється службами у справах дітей за місцем проживання усиновлювачів до досягнення ними 18 років.

Крім того, щороку протягом перших 3-х років після усиновлення дитини перевіряються  умови її проживання та виховання. В подальшому така перевірка здійснюватиметься один раз на 3 роки до досягнення дитиною 18 років.

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Міністр юстиції Павло Петренко

 

Радник Міністра юстиції України, народний депутат Ігор Алексєєв   відвідав Тернопільщину з робочим візитом

  Радник Міністра юстиції України, народний депутат Ігор Алексєєв відвідав Тернопільщину. Розпочав свій візит  Ігор Алексєєв із зустрічі з студентами юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету. За круглим столом відбулася змістовна і корисна розмова про перспективи подальшого розвитку системи юстиції та місце у ній нинішніх студентів.  

 «Головне завдання Міністерства юстиції на поточний рік – зробити запроваджені за останні роки зміни незворотними», - зауважив радник Міністра.  «Одним з ключових напрямків роботи Мін’юсту став розвиток системи безоплатної правової допомоги. За 5 років побудовано одну з найбільш масштабних і ефективних інституцій, де працює понад 5 тисяч адвокатів і 3,5 тисячі юристів. Вони щодня надають правову допомогу українцям», - зазначив народний депутат Ігор Алексєєв.

   «Найбільш незахищеним є той українець, який не знає своїх прав і не вміє ці права захищати. Мін’юст дав старт проекту «Я МАЮ ПРАВО!», який нині є найбільш масштабним всеукраїнським просвітницьким проектом. Минулого року ми активно працювали за такими напрямками як захист прав дітей, боротьба з домашнім насильством, боротьба зі свавіллям правоохоронних органів», - зауважив Ігор Алексєєв. Лише минулого року консультації  та роз’яснення отримали понад 550 тис українців. Майже 73 тис. громадян отримали адвоката для представлення інтересів у судах в цивільних та адміністративних провадженнях.

 «Зокрема, що стосується соціально незахищених категорій осіб, то результати справді вражають. Працівники виконавчої служби практично подвоїли суму стягнутих аліментів у порівнянні з попереднім роком і змогли відстояти економічні права 555 тисяч діточок, стягнувши на їхню користь 4,6 млрд грн аліментів. Також ми захистили трудові права наших громадян, стягнувши понад 460 млн грн з недобросовісних роботодавців на користь 38 тисяч працівників»,- наголосив радник Міністра.

  Ігор Алексєєв відповів на багаточисельні запитання майбутніх юристів і побажав їм не обмежуватися лише учбовим процесом, а зосередити увагу на самостійній підготовці до занять.

 Ігор Алексєєв  відвідав мобільний консультаційний пункт головного територіального управління юстиції, який постійно працює на Театральному майдані обласного центру, де мав можливість безпосередньо поспілкуватися з тернополянами і відповісти на їхні запитання.

  Радник Міністра узяв участь у телепрограмах «Акценти» та «Без цензури»   двох обласних телеканалах «TV-4» та «ІНТБ», де особливу увагу звернув на змінах, що мають місце у роботі Мін’юсту, відповів на запитання журналістів та подякував за популяризацію реформ.

#МінЮст

#КОМАНДА

#ТернопільськаЮстиція

Питання справедливої сатисфакції у

міждержавній справі «Грузія проти Росії»

У 2014 році Велика Палата Європейського суду з прав людини (далі – Суду) у справі «Грузія проти Росії» (заява № 13255/07) постановила, що Росією порушено низку положень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод скоєних стосовно громадян Грузії. Однак питання справедливої сатисфакції для отримання компенсації за порушення Конвенції врегульоване рішенням від 31.01.2019 року.

Метою справедливої сатисфакції було призначення відшкодування окремим громадянам. Саме тому, держава-заявник надавала докладний перелік передбачуваних ідентифікованих громадян відносно яких встановлено порушення Конвенції виявлені в основному рішенні. До того ж, вирішуючи питання справедливої сатисфакції в міждержавній справі Суд використав принцип міжнародного публічного права щодо зобов’язання держави відшкодувати порушення договірних зобов’язань.

Таким чином, у рішенні по справі «Грузія проти Росії» Суд зобов’язав Росію, як державу відповідача сплатити 10 000000 євро як відшкодування моральної шкоди, яку зазнала група з принаймні 1500 громадян Грузії. При цьому, ця сума розподіляється урядом-заявником окремим жертвам шляхом сплати 2 000 євро громадянам Грузії, які стали жертвами лише порушення статті 4 Протоколу № 4 (до яких застосовано колективне вислання), від 10 000 до 15 000 євро громадянам Грузії, які також були жертвами порушення пункту 1 статті 5 і статті 3 Конвенції (зокрема, позбавлення свободи, застосування тортур, нелюдського чи такого що принижує гідність поводження), беручи до уваги тривалість відповідних періодів їхнього затримання.

Наведений вище коментар носить інформаційний характер.

Перший заступник начальника

Головного територіального управління

юстиції у Тернопільській області,

представник Урядового уповноваженого

у справах Європейського суду з прав

людини у Тернопільській області                                                                           Т.В. Вовк

 

Акція «Кохання поза часом 2019»

14 лютого 2019 року відбулася акція  Міністерства юстиції України «Кохання поза часом 2019».

Саме в цей день  всі бажаючі мали можливість зареєструвати шлюб, подати заяву про реєстрацію шлюбу, провести обряд заручин та ювілейного весілля впродовж з  з 8.00 до 24.00   до відділів-учасників акції: Бережанського, Борщівського, Гусятинського, Теребовлянського районних та Тернопільського міськрайонного відділів ДРАЦС  Головного територіального управління юстиції.

Зокрема, самий ранковий шлюб відбувся о 8:05, а  самий вечірній о 23:20.

Впродовж Дня закоханих підпорядкованими відділами ДРАЦС Тернопільської області зареєстровано 74 шлюби, 3 ювілейних весіль та проведено обряд заручин.

Головне територіальне управління

юстиції у Тернопільській області

 

Щодо якого нерухомого майна проводиться державна реєстрація прав?

Відповідно до частини 1 статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) передбачено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Перелік об’єктів нерухомого майна, щодо яких проводиться державна реєстрація речових прав на нерухоме майно визначений статтею 5 Закону.

Зокрема, підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на:

- земельні ділянки;

- підприємства як єдині майнові комплекси;

- житлові будинки, будівлі;

- споруди, а також їх окремі частини;

- квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Право власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.

Право власності на квартиру, житлове та нежитлове приміщення може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини, в яких вони розташовані.

Згідно статті 5 Закону не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв’язку, залізничні колії.

При цьому слід зауважити, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя.

Головне територіальне управління

юстиції у Тернопільській області

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь