початок березня
Затверджено показник середньої заробітної плати за грудень 2017 року
Затверджено показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в сумі 7 601 гривня 89 копійок.
Цей показник буде застосовуватись при визначенні коефіцієнта заробітної плати за грудень 2017 року при призначенні пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Зустріч із громадськими організаціями у форматі тренінгу
21 березня працівники Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області були запрошені на тренінг із громадськими організаціями. Тема тренінгу «Фінансова обізнаність для впевненого майбутнього». Організаторами зустрічі були - Український жіночий фонд та Тернопільська обласна асоціація жінок.
Галина Гумницька, заступник начальника об’єднаного управління, розповіла присутнім про запроваджені законодавчі зміни в пенсійному забезпеченні з 1 січня 2018 року, вік виходу на пенсію чоловіків та жінок, залежність розміру пенсії від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати.
Фахівці об’єднаного управління усім присутнім роздали інформаційні буклети та запропонували активніше долучатися до дистанційних форм обслуговування громадян що пропонує Фонд, зокрема, скористатися можливостями Веб-порталу Пенсійного фонду України.
Тренінг пройшов у дружній атмосфері, і учасники домовились про подальшу співпрацю і проведення подібних зустрічей, з метою обізнаності в питаннях пенсійного забезпечення.
Марта Ковалець
Головний спеціаліст відділу персоналу
та організаційно-інформаційної роботи
ТО УПФУ Тернопільської області
Про Веб-портал електронних послуг Фонду – безробітним
Про переваги Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України йшлося під час зустрічі спеціалістів Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із безробітними в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості.
Головний спеціаліст відділу персоналу та організаційно-інформаційної роботи Юлія Талалай розповіла про можливість за допомогою Веб-порталу самостійно контролювати дані, які впливають на пенсійне забезпечення в майбутньому. Кожна застрахована особа може дистанційно користуватись послугами Фонду, які раніше потребували особистого звернення
Дистанційні послуги надаються кожній особі індивідуально, з дотриманням вимог закону про захист персональних даних. Навіть без реєстрації на Веб-порталі можна отримати багато корисної інформації з питань пенсійного забезпечення, роздрукувати бланки документів та ознайомитися з інструкціями щодо їх заповнення. А детальну персональну інформацію можна отримати вже після реєстрації. На завершення присутнім роз’яснили, що сама процедура реєстрації максимально спрощена, та роздали інформаційні буклети.
Семінар із соціальними партнерами щодо легальної зайнятості
У залі засідань Тернопільського міськрайонного центру зайнятості відбувся семінар з соціальними партнерами на тему: Легальна зайнятість – запорука гідного рівня життя та належного соціального захисту». У заході взяли участь: перший заступник начальника Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Ніна Банзерук, заступник начальника управління – начальник відділу з питань праці та соціально-трудових відносин РДА Тетяна Матвіїшин, начальник відділу Управління Держпраці у Тернопільській області Ігор Хаварівський, начальник відділу праці управління економіки, промисловості та праці Тернопільської міської ради Сергій Ніконенко, головний державний ревізор-інспектор відділу аналізу та прогнозування надходжень податків та зборів ФО та ЄВ та розгляду звернень платників податків Головного управління ДФУ у Тернопільській області Віктор Орнатовський. Також на семінар були запрошені приватні підприємці, бухгалтери, представники кадрових служб.
Відкрив засідання директор центру зайнятості Анатолій Куриляк який зазначив, що питання легалізації зайнятості і боротьба з «тіньовою» зарплатою були і залишаються пріоритетними у напрямках роботи місцевих органів влади.
У свою чергу Ніна Якимівна звернулась до присутніх роботодавців: «При виплаті заробітної плати ви повинні дотримуватись чинного законодавства інакше, працівники, які одержують заробітну плату «в конвертах», стають заручниками самих себе. Отримуючи нелегальну винагороду працівник позбавляє себе соціальних виплат та гарантій. Тільки легальна зайнятість населення дозволить працівникам отримати пенсійне забезпечення у майбутньому», - наголосила вона, та розказала про нові вимоги до страхового стажу для набуття права на призначення пенсії із 1 січня 2018 року.
На завершення заходу представник Фонду розказала присутнім про електронний сервіс – Веб-портал Пенсійного фонду України, та про переваги його використання.
Юлія Талалай
Головний спеціаліст відділу персоналу
та організаційно-інформаційної роботи ТО УПФУ Тернопільської області
День ПФУ у селах Малий Ходаків, Романівка та Ступки
Фахівці Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провели День Пенсійного фонду в селах Малий Ходаків, Романівка та Ступки Тернопільського району. Начальник відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій у Тернопільському районі Ірина Лебідь надала роз’яснення щодо збільшення розміру пенсії, про поновлення її виплати і правильності нарахування, порядок відновлення виплати пенсій жінкам, які достроково вийшли на пенсію після досягнення пенсійного віку 55 років, нові умови виходу на пенсію залежно від набутого страхового стажу, адже з 1 січня 2018 року діють нові правила виходу на пенсію, тощо. Всі порушені питання вдалося вирішити.
Спеціалісти об’єднаного управління наголосили присутнім про можливість отримання інформації з пенсійних питань за допомогою телефону «гарячої лінії» та Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.
Марта Ковалець
Головний спеціаліст відділу персоналу
та організаційно-інформаційної роботи
ТО УПФУ Тернопільської області
Легальна зайнятість – впевнене сьогодення і гарантоване майбутнє
З метою підвищення обізнаності безробітних щодо переваг легальної зайнятості та застереження від проявів шахрайства при працевлаштуванні, спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області систематично беруть участь в інформаційних семінарах на тему: «Легальна зайнятість» в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості . Учасники чергового семінару, що відбувся днями, обговорили питання щодо легалізації трудових відносин та забезпечення прав застрахованих осіб на ринку праці.
Перший заступник начальника об’єднаного управління Ніна Банзерук наголосила, що використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, які суттєво впливають на майбутні пенсійні виплати людини. Так, погоджуючись на нелегальну роботу, найманий працівник власноруч позбавляє себе права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, згідно з яким обчислюються пенсія, матеріальна допомога у разі настання безробіття, а також компенсації тимчасової непрацездатності. Також спеціаліст Фонду ознайомила присутніх із електронним сервісом – Веб-порталом Пенсійного фонду України та розказала, що користувачі послуги можуть самостійно контролювати свого роботодавця щодо сплати страхових внесків, та бачити свій набутий страховий стаж із 2000 року.
Питання легалізації трудових відносин на сьогодні є надзвичайно актуальним, адже існує чимало випадків, коли роботодавці уникають легального використання робочої сили, та не укладають передбачені законодавством трудові договори. Завдання Пенсійного фонду – інформування населення про переваги легальної та ризики «тіньової» зайнятості , а кожна людина самостійно повинна вирішувати, що для неї важливіше – жити сьогоденням або ж мати впевненість у завтрашньому дні, отримуючи надійні соціальні гарантії та забезпечуючи собі майбутнє.
Юлія Талалай
Головний спеціаліст відділу персоналу та організаційно-інформаційної роботи
ТО УПФУ Тернопільської області
Обговорили обов’язкове та добровільне пенсійне страхування
Питання сучасної трирівневої системи пенсійного забезпечення розглянули за круглим столом спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із представниками страхової компанії «ТАС».
Відкрила зустріч начальник об’єднаного управління Тетяна Глух, яка наголосила, що добробут людини, її забезпечення у пенсійному віці залежить від тих передумов, які людина набула протягом свого життя. Очільниця Фонду пояснила, що державне пенсійне страхування є гарантоване державою пенсійне забезпечення за умови наявності необхідного страхового стажу. У солідарній системі державного пенсійного страхування розмір пенсійних виплат залежить від тривалості страхового стажу (періоду, протягом якого сплачувалися страхові внески) та розміру заробітку (доходу), з якого сплачено внески. Учасниками цієї системи є всі застраховані особи, тобто громадяни які та за яких сплачуються внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (це, насамперед, працюючі за наймом, а також індивідуальні підприємці, самозайняті та деякі інші особи). В солідарній пенсійній системі здійснюються страхові пенсійні виплати: пенсії за віком, по інвалідності, по втраті годувальника, певні надбавки та доплати до цих виплат, а також допомога на поховання пенсіонерів. Тетяна Глух зазначила, що додатковий вид пенсійних виплат у системі добровільного недержавного пенсійного забезпечення - це вибір та можливість людини.
У свою чергу директор Тернопільського агентства «Страхової компанії «ТАС» Наталія Яцишин розповіла, що попри роботи щодо страхування життя і здоров’я людей, важливу увагу у своїй діяльності компанія приділяє і недержавному пенсійному страхуванню. «Гідне забезпечення громадян після виходу на пенсію є одним із найважливіших завдань, яке повинна вирішувати держава. Воно здійснюється за рахунок виплат пенсій. Але, людина може подбати про себе і самостійно, - сказала Наталія Яцишин. - Додаткове пенсійне страхування покликане доповнювати систему державного пенсійного забезпечення для того, щоб гарантувати нормальний рівень життя громадянам пенсійного віку».
Тетяна Глух звернула увагу, що спільним завданням із соціальними партнерами партнерами є роз’яснювальна робота щодо легальної зайнятості для набуття страхового стажу та підвищення рівня заробітної плати, а також можливості перевірити свій стаж та заробітну плату за допомогою використання електронного ресурсу – ВЕБ-порталу Пенсійного фонду України.
Щодо надання документа, що засвідчує факт перебування на утриманні померлого годувальника непрацездатних членів сім'ї
Умови призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника, визначені статтею 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вказаною вище статтею передбачено, зокрема, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
За документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім’ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), видані згідно із вимогами статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (пункт 2.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1).
У разі неможливості надати зазначені вище документи факт перебування на утриманні померлого годувальника, встановлюється у судовому порядку.
Галина Гумницька
Заступник начальника
об’єднаного управління
Виплата пенсії у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон
Статтею 51 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон, пенсія, призначена в Україні, виплачується за шість місяців наперед перед від’їздом, починаючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому випадку, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України.
У разі виїзду пенсіонера на постійне проживання за кордон йому необхідно особисто звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про припинення виплати пенсії. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 до заяви про припинення виплати пенсії у зв’язку з виїздом за кордон подається закордонний паспорт з відповідним записом про виїзд на постійне місце проживання за кордон.
Пенсія, яку пенсіонер отримував в Україні до виїзду на постійне проживання в іншу країну, за його заявою може бути виплачена за шість місяців наперед перед від’їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Крім того, кожному пенсіонеру важливо з’ясувати в територіальному органі Пенсійного фонду України про пенсійне забезпечення країни, в яку він виїжджає для постійного місця проживання, про укладення з цією країною угоди в сфері соціального забезпечення. Потрібно дізнатися чи буде йому призначено пенсію за новим місцем проживання, чи пенсію йому переказуватиме Пенсійний фонд України.
Виплата пенсії за кордон можлива лише за наявності двостороннього договору (угоди) про соціальне забезпечення між Україною та державою, до якої виїжджає пенсіонер на постійне проживання. У разі виїзду на постійне проживання до таких країн як Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Російська Федерація, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан пенсія може бути виплачена за заявою пенсіонера за шість місяців наперед перед від’їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Надалі виплата пенсії в Україні припиняється. Після переїзду пенсіонера йому необхідно звернутись до територіального органу за новим місцем проживання із заявою про призначення пенсії. Пенсія буде призначена за законодавством держави нового місця проживання.
У разі переїзду пенсіонера до таких країн, як Естонія, Латвія, Литва, а також Болгарія, Іспанія, Чехія, Словаччина, пенсія може бути виплачена за заявою пенсіонера за шість місяців наперед перед від’їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Після переїзду пенсіонера йому необхідно звернутись до територіального органу з призначення пенсії із заявою про переказ йому пенсії, призначеної в Україні. У заяві слід вказати назву територіального органу Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебував на обліку перед від’їздом за кордон. Дана заява разом з документами, які підтверджують реєстрацію за новим місцем проживання пенсіонера, надсилається до Пенсійного фонду України, який приймає рішення щодо переказування пенсії пенсіонеру. У разі повернення колишнього громадянина України з-за кордону на постійне місце проживання в Україну, виплата пенсії, що була йому призначена до виїзду, поновлюється відповідно до ст.49 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та міжнародних договорів (угод) України про соціальне забезпечення.
Людмила Радковська
Начальник відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій №1 в м.Тернополі
ТО УПФУ Тернопільської області
Розпочалася виплата пенсій за поточний місяць
Четвертого березня, відповідно до законодавства, розпочалася виплата пенсій за поточний місяць, яка триватиме по 25 березня включно. Потреба коштів на березень 2018 року на виплату пенсій та соціальних допомог пенсіонерам становить 158 млн. 930,9 тис.грн.
Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області
Які умови виходу на пенсію за вислугу років медичних працівників
Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років медичним працівникам призначаються незалежно від віку.
Основною умовою для призначення пенсії за вислугу років є наявність спеціального стажу роботи, напрацьованого в закладах і на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років.
Перелік таких посад і закладів затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» від 4 листопада 1993 року №909 (зі змінами). Зокрема, відповідно до даного Переліку право на пенсію за вислугу років надано лікарям та середньому медичному персоналу (незалежно від найменування посад) наступних закладів охорони здоров’я:
– лікарняних закладів, лікувально-профілактичних закладів особливого типу, лікувально-трудових профілакторіїв, амбулаторно-поліклінічних закладів, закладів швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладів переливання крові, закладів охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладів, установ з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби та територіальних органів Держсанепідслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), діагностичних центрів;
– медико-соціальних експертних комісій, бюро судово-медичних експертиз і провізорам, фармацевтам та лаборантам аптек, аптечних кіосків, аптечних магазинів, контрольно-аналітичних лабораторій.
Відповідно до примітки з вищезазначеного Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
Незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ робота за спеціальністю, яка передбачена Переліком, дає право на пенсію за вислугу років. Тому працівники закладів та установ приватної форми власності, якщо такі визначені в згаданому Переліку, мають право на призначення пенсії за вислугу років. При призначенні даного виду пенсії допускається підсумовування стажу за періоди роботи працівників у закладах і установах освіти, охорони здоров'я та соціального захисту.
Нагадуємо, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213 збільшено спеціальний стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років медичним працівникам.
При призначенні даного виду пенсії у період:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року необхідно мати – не менше 25 років 6 місяців спеціального стажу;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року – не менше 26 років;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року – не менше 26 років 6 місяців;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року – не менше 27 років;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року – не менше 27 років 6 місяців;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року – не менше 28 років;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року – не менше 28 років 6 місяців;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року – не менше 29 років;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року – не менше 29 років 6 місяців;
з 1 квітня 2024 року або після цієї дати – не менше 30 років.
Основним документом, що підтверджує спеціальний стаж, як до 1 січня 2004 року, так і після, є трудова книжка. Якщо із записів трудової книжки неможливо зробити відповідний висновок, додатково надається уточнююча довідка закладу (установи). Також при вирішенні цього питання може бути розглянуто інші документи (положення про заклад; структуру, штатні розписи, акредитаційний сертифікат тощо).
Період перебування в частково оплачуваній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і в додатковій відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до досягнення нею віку шести років зараховується до стажу роботи за вислугу років в одинарному розмірі.
Також зауважуємо, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі. Пільгове обчислення (в подвійному розмірі) страхового стажу застосовується лише до 1 січня 2004 року.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Отже, у період отримання цього виду пенсії працювати можна лише на посадах і в закладах, які не передбачені Переліком. У разі повернення пенсіонера на роботу на посаду, зазначену в Переліку, виплата пенсії припиняється на весь період роботи і поновлюється після звільнення з роботи.
З 1 жовтня 2011 року особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого у статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком органами Пенсійного фонду України виплачується неоподатковувана одноразова грошова допомога в розмірі 10 місячних пенсій на день її призначення. Виплата грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пенсіонери, яким призначено пенсію за вислугу років і які не досягли пенсійного віку, не мають права на перерахунок (через кожні два роки) з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії. Після досягнення пенсійного віку, особа може перейти з пенсії по вислузі років на пенсію за віком. В цьому випадку:
- якщо пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років не працював, розрахунок пенсії за віком здійснюватиметься за матеріалами пенсійної справи, тобто фактично розмір пенсії не зміниться – зміниться лише вид пенсії;
- якщо працював після призначення пенсії, при переведенні на пенсію за віком, за бажанням пенсіонера, можуть бути враховані стаж і заробіток, набуті після призначення пенсії за вислугу років, що дасть змогу збільшити коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Але і в цьому випадку при обчисленні розміру пенсії буде застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років. Виняток із зазначеного вище правила зроблено лише для осіб, які отримують пенсію по інвалідності. Зокрема, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону України №1058 для призначення пенсії.
Галина Гумницька
Заступник начальника
ТО УПФУ Тернопільської області
Пенсія багатодітним матерям
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058 “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” жінки, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менш як 15 років страхового стажу.
Також право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей (у тому числі усиновлених) – незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Ця пенсія (незалежно від віку та стажу) призначається лише матері, яка народила не менше як п’ятеро дітей, остання з яких досягла 14-річного віку, та яка на час звернення за призначенням пенсії зайнята на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві.
Розмір дострокової пенсії визначається згідно цього ж закону України №1058, виходячи із страхового стажу та середньомісячної заробітної плати особи, яка звертається за призначенням пенсії. При цьому до стажу також враховується час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.
Порядок подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону 1058, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846. Згідно з пунктом 24 цього Порядку факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження дитини, а факт її виховання до шестирічного віку встановлюється на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини.
Закон України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров’я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги. Пунктом 8 статті 1 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” (в редакції, що чинна з 01.01.2014) передбачено встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до 6-річного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновленні в установленому законом порядку.
Відповідно до статті 5 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” багатодітній матері або батьку, пенсія за особливі заслуги перед Україною встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа, у розмірі від 35% до 40% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсії за особливі заслуги визначається в кожному окремому випадку в залежності від кількості дітей. У разі присвоєння багатодітній матері почесного звання України “Мати-героїня” розмір пенсій за особливі заслуги встановлюється у максимальному розмірі – 40% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Галина Гумницька
Заступник начальника
ТО УПФУ Тернопільської області
ВЕБ-ПОРТАЛ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ – ЗРУЧНА ФОРМА ІНДИВІДУАЛЬНИХ ПОСЛУГ
Одним з основних пріоритетів діяльності Пенсійного фонду України є підвищення якості обслуговування громадян. Зокрема, зменшення необхідності особистого відвідання і часу обслуговування, а також підвищення якості своєчасного та доступного інформування населення про зміни в пенсійному законодавстві, їхні права і обов'язки. З огляду на ці завдання, Пенсійним фондом України створено Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Громадянам не обов'язково з кожним питанням йти в управління Фонду. Завдяки електронному порталу, через Інтернет, можна здійснювати постійний контроль за своїми даними, що впливають на пенсійні права, отримувати необхідну інформацію і попередньо записуватись на прийом до фахівців.
Веб-портал надає можливість зручно і оперативно взаємодіяти з органами Пенсійного фонду України, дистанційно отримувати послуги, які раніше вимагали особистого звернення в управління Фонду. Веб-портал надає електронні послуги кожній особі індивідуально та працює з дотриманням вимог щодо захисту персональних даних.
Реєстрація на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду дає змогу кожній застрахованій особі отримати в будь-який час актуальну виписку із системи персоніфікованого обліку, де буде вказано суму заробітку, з якої сплачено страхові внески, кількість днів для стажу, будуть відмітки про сплату пенсійного єдиного внеску; відомості про спеціальний (пільговий) стаж. Маючи на руках такі дані, працівник може легко контролювати, як його роботодавець сплачує за нього єдиний внесок, і в разі потреби звернутися до нього з претензіями. Пенсіонери ж зможуть регулярно переглядати відомості з власної пенсійної справи. Там буде вказано вид та суму призначеної пенсії, з урахуванням надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством; назву закону, згідно з яким призначено пенсію, тощо.
Крім того, доступні і такі послуги, як формування запитів на попередню підготовку документів, запис на прийом до фахівців Фонду та можливість подачі скарг.
Для зручності громадян процедура реєстрації на Веб-порталі максимально спрощена.
Отже, для реєстрації у якості користувача Веб-порталу ПФУ необхідно особисто прийти до Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (з паспортом та ідентифікаційним номером, для пенсіонерів, крім того, необхідно мати при собі, пенсійне посвідчення), оформити заяву, отримати «реєстраційний код» та брошури для подальшої реєстрації.
Завершити реєстрацію необхідно зайшовши через мережу Інтернет на Веб-портал за адресою portal.pfu.gov.ua та обравши пункт меню «Реєстрація на порталі». Вказати логін та пароль, що не містять справжніх імені та прізвища, задля конфіденційності. На введену адресу електронної пошти прийде лист, необхідний для підтвердження реєстрації.
Після підтвердження надійде повідомлення Веб-порталу про успішне закінчення реєстрації, після чого на порталі автоматично створиться так званий «Особистий кабінет».
Створення Веб-порталу Пенсійного фонду України - ще один крок до того, щоб спростити спілкування громадян із Фондом.
Михайло Комлєв
Начальник відділу інформаційно-аналітичного забезпечення
та використання електронних реєстрів
ТО УПФУ Тернопільської області
Майбутнім пенсіонерам – про умови призначення пенсії за віком
Начальник відділу обслуговування громадян в місті Тернополі Тернопільського об’єднаного управління Людмила Травіна провела заняття «Школи майбутнього пенсіонера» для осіб передпенсійного віку
Спеціаліст Фонду надала роз’яснення щодо умов призначення різних видів пенсій та змін в законодавстві щодо пенсійного забезпечення. Наголосила на можливості завчасного звернення з документами, необхідними для призначення пенсії, з метою проведення їх об'єктивної, всебічної правової оцінки, отримання допомоги від об’єднаного управління щодо витребування додаткових документів до настання пенсійного віку.
Зазначила, що розмір майбутньої пенсії залежить від величини заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та тривалості страхового стажу. Повідомила присутнім про можливість отримання інформації з питань пенсійного забезпечення за телефоном «гарячої» лінії та через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Наприкінці зустрічі роздала буклети з пенсійної тематики.