серпень 2018
Жителі Тернопільщини отримують консультації у телефонному режимі
Начальник Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Тетяна Глух поспілкувалася з жителями міста та району в режимі “прямої телефонної гарячої лінії. Громадян, що телефонували, цікавилися питаннями пенсійного забезпечення.
Впродовж спілкування Тетяна Глух закликала дбати про свій страховий стаж та пам'ятати, що тільки легальна заробітна плата гарантує соціальний захист і пенсійне забезпечення в майбутньому.
Про важливість легальної зайнятості – за допомогою флешмоб акції
З метою привернення уваги громадськості до проблеми легалізації заробітної плати та офіційного працевлаштування працівники Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України провели флешмоб в центрі міста біля зупинки громадського транспорту.
Завдання такої акції - змусити кожну людину замислюватися, що неоформлені належним чином трудові відносини – це великий ризик для їх пенсійного забезпечення в майбутньому.
Під час флешмобу працівники Фонду розповсюджували інформаційні буклети та листівки з корисною інформацією, переконували перехожих про важливість офіційного оформлення трудових відносин і переваги легальної зайнятості, пропонували скористатися такими послугами Пенсійного фонду як Веб-портал та смс-інформування.
Чергові заняття в «Школі майбутнього пенсіонера»
Спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області провели чергові заняття в «Школі майбутнього пенсіонера».
Головне завдання таких занять – це роз'яснення умов виходу на пенсію, правова оцінка документів, трудової книжки, довідок, адже завдяки завчасному зверненню осіб передпенсійного віку до об’єднаного управління можна виявити та усунути недоліки в документах, надіслати запити для отримання документів, яких бракує, ще до настання права на пенсію.
Також фахівці Фонду розповіла присутнім про Веб-портал електронних послуг, за допомогою якого можливо контролювати особисті дані реєстру застрахованих осіб та дистанційно отримувати послуги без звернення до управління та про нову послугу Пенсійного фонду – смс-інформування.
Під час зустрічі організатори заходу заповнили з присутніми анкети для реєстрації на Веб-порталі та роздали перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Чергова зустріч із безробітними громадянами
Спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області взяли участь у черговому семінарі для тимчасово безробітних громадян, що знаходяться на обліку в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості.
Під час лекції фахівець об’єднаного управління зосередила увагу на питанні страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, нагадала про пряму залежність між офіційним працевлаштуванням і майбутніми соціальними виплатами та правом на їх отримання, а також розповіла про Веб-портал Пенсійного фонду України, як зручний сервіс для отримання інформації з пенсійних питань та нову послугу – смс-інформування.
До уваги отримувачів пенсії через установу “ОЩАДБАНК”!!!
Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомляє:
Усі категорії пенсіонерів, які отримують або бажають отримувати пенсійні виплати через Державний Ощадний банк України, мають можливість отримати електронне пенсійне посвідчення (ЕПП).
ЕПП – це сучасний технологічний багатофункціональний інструмент. За його допомогою можна не лише отримати пенсію, а й, наприклад, просто і швидко сплатити за комунальні послуги через інтернет, розрахуватись за покупку в магазині та мати доступ до безлічі інших онлайн-послуг. І, безумовно, пенсійне посвідчення нового зразка надає право власникові користуватися всіма пільгами, які належать йому, як пенсіонерові.
Крім того, це надійний ключ для повноцінного користування всіма державними електронними сервісами. ЕПП містить електронний цифровий підпис, за допомогою якого людина фактично дистанційно підтверджує особу і може подавати заяви та запити до органів Пенсійного фонду України, не відвідуючи їх особисто, а виключно через мережу інтернет.
Для отримання електронного пенсійного посвідчення (ЕПП) пенсіонерам необхідно:
- звернутись до Пенсійного фонду за місцем фактичного проживання та написати заяву на виготовлення посвідчення;
- надати до Пенсійного фонду паспорт;
- довідку про присвоєння ідентифікаційного номера;
- фотокартку розміром 30*25 мм;
-договір на відкриття банківського рахунку.
Електронне пенсійне посвідчення видається протягом 30 робочих днів, терміном на три роки.
Галина Гумницька
Заступник начальника
ТО УПФУ Тернопільської області
Пенсійний фонд України затвердив показник середньої заробітної плати (доходу) за червень 2018 року, який застосовуватимуть під час призначення пенсій.
Цей показник на одну застраховану особу становить 8 727 гривень 05 копійок. Його застосовуватимуть для визначення коефіцієнта заробітної плати за червень 2018 року під час призначення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"
Оформлення на роботу має бути офіційним!
Законодавство України гарантує кожному громадянину право на оплачувану роботу, отримання за це винагороди у вигляді заробітної плати у розмірі не менше мінімального, а також право на соціальний захист, що включає право на забезпечення його у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від нього обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, які сплачуються з нарахованої заробітної плати.
Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що для призначення пенсії в солідарній системі пенсійного страхування обов’язковою умовою є наявність страхового стажу, тобто періоду, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок.
Актуальність питання легальної зайнятості стрімко зросла з прийняттям у жовтні 2017 року змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, зокрема щодо поступового збільшення страхового стажу для обчислення пенсії за віком від 25 років у 2018 році до 35 років у 2028 році.
Необхідно пам’ятати, якщо працівнику офіційно буде нараховуватись заробітна плата менше мінімального розміру, страховий стаж в такому разі обчислюється пропорційно заробітній платі, а низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, що застосовується для обчислення розміру пенсії.
Проте, чимало роботодавців просто ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і змушують найманих робітників працювати на невелику зарплату, а часом зовсім не декларують оплату їхньої праці. З метою уникнення “зайвих” витрат, видають працівникам зарплату в “конвертах”. У цьому випадку мова йде про “тіньові” заробітки, з яких не сплачується єдиний внесок. В результаті, погодившись на одержання зарплати в “конвертах”, більшість людей не замислюється, що свідомо обкрадають самі себе.
Виплата заробітної плати в “конвертах” позбавляє працівників визначених законодавством гарантій, в тому числі головної – через несплату єдиного соціального внеску наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання пенсії за віком, по інвалідності, в зв’язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених законодавством.
А іноді трапляється, що роботодавець відображує у відомостях та звітності заробітну плату в заниженому розмірі без відома робітника. Проте Пенсійний фонд України на своєму веб — порталі забезпечує у цьому випадку можливість контролювати роботодавця шляхом надання кожному працівнику регламентованого доступу до своїх особистих даних у Реєстрі застрахованих осіб.
То ж, у разі отримання заробітної плати в “конверті” або за наявності неофіційного джерела доходу, працівник має забезпечене сьогодення, але ризикує своїм майбутнім.
Оформлення на роботу має бути офіційним, а виплата заробітної плати відповідно до законодавства – прозора і відкрита. В іншому випадку, працівники позбавляють себе достойної пенсії в майбутньому та соціальної захищеності, а також сприяють порушенню трудового законодавства.
Олена Бабій
Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету
ТО УПФУ Тернопільської області
Завершення фінансування пенсій та грошової допомоги в серпні 2018 року
Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомляє, що відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та інших законодавчих актів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян, завершено виплату пенсій та грошової допомоги на серпень 2018 року.
Станом на 25 серпня 2018 року виплату пенсій та грошової допомоги профінансовано в розмірі 158 млн. 560,77 тис.грн. що становить 100,0 % місячної потреби серпня 2018 року.
Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області
Про переваги легальної зайнятості – безробітним
Спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області систематично беруть участь в інформаційних семінарах в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості
Фахівці Фонду на черговому заході розповіли учасникам про негативні наслідки отримання заробітної плати “в конвертах”, залежність страхового стажу від сплати внесків, відповідальність роботодавців за допуск працівників до роботи без належного оформлення, ознайомили з порядком добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Присутні також дізналися про можливість здійснення контролю за нарахуванням страхового стажу через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України та про послугу смс-інформування.
Юлія Талалай
Головний спеціаліст з питань організаційно-інформаційної роботи
ТО УПФУ Тернопільської області
День відкритих дверей: Нові сервіси Пенсійного фонду
День відкритих дверей на тему: «Нові сервіси Пенсійного фонду» провели спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.
Головний спеціаліст відділу обслуговування громадян у Тернопільському районі Світлана Брутко розповіла присутнім про залежність розмірів пенсії від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Також наголосила, що при виході на пенсію до страхового стажу враховуються тільки ті періоди, у яких відбувались нарахування, та за які повністю сплачений єдиний соціальний внесок із заробітної плати у сумі не меншій мінімальної, і що з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають ті особи, у яких страховий стаж буде не менше 25-ти років, і вимоги до мінімального страхового стажу будуть поступово збільшуватись щороку на 1 рік.
Усім відвідувачам організатори заходу запропонували зареєструватись на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, а також скористатись послугою системи інформування громадян шляхом отримання смс-повідомлень від Пенсійного фонду України, що дасть можливість своєчасно переглядати документи для призначення пенсії – їх належного оформлення, та здійснювати особистий контроль за сплатою ЄСВ.
Юлія Талалай
Головний спеціаліст з питань організаційно-інформаційної роботи
ТО УПФУ Тернопільської області
Про негативні наслідки отримання заробітної плати в «конвертах»
Винагорода за виконану роботу є основним джерелом формування доходів працюючих громадян та основою при розрахунку розміру пенсії та інших соціальних виплат. Для зарахування працівникам повного страхового стажу необхідно, щоб нарахована заробітна плата за місяць становила більше або дорівнювала встановленому державою мінімальному рівню.
На сьогоднійшній день мінімальний розмір заробітної плати становить 3723,00 грн. Розрахунок пенсії обчислюється за весь період страхового стажу та з урахуванням заробітної плати з 01.07.2000 року по момент звернення.
Нагадуємо, що страховий стаж це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця нараховані і сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Таким чином, при отриманні мінімальної заробітної плати, а тим більше менше мінімальної, не враховуватиметься повний страховий стаж та розмір майбутньої пенсії не може перевищувати законодавчо встановленого мінімуму.
З вищевказаного, страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Таким чином, керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" під час обчислення пенсії працівникам не буде враховано повний страховий стаж, що може стати причиною зменшення розміру пенсії.
Шановні роботодавці, не позбавляйте своїх працівників достойної пенсії в майбутньому, та не сприяйте порушенню трудового законодавства!
Олена Бабій
Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету
ТО УПФУ Тернопільської області
Офіційне оформлення трудових відносин - основа соціальної захищеності працівника
Основа соціальної захищеності працівника – офіційне оформлення трудових відносин та виплата належної заробітної плати відповідно до чинного законодавства, адже, заробітна плата – одна з головних економічних категорій, яка поєднує інтереси працівників, господарюючих суб’єктів та держави, і безпосередньо впливає на рівень життя населення.
В свою чергу, нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівника, зменшує надходження до бюджетів та соціальних фондів, та, що найважливіше, негативно впливає на майбутнє пенсійне забезпечення.
Нагадуємо, що офіційно задекларована заробітна плата та набутий страховий стаж є основними факторами, від яких залежить розмір майбутньої пенсійної виплати.
Неофіційна зайнятість, та відповідно, несплата єдиного внеску, призводять до втрати працюючою особою страхового стажу, оскільки, відповідно до чинного законодавства, для зарахування працівнику повного місяця до страхового стажу, роботодавець повинен нарахувати та сплатити єдиний внесок в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати (з 01.01.2018 – 3723 грн.) та розміру внеску (22%).
Отримуючи неофіційну заробітну плату, працівники самі себе прирікають на можливі соціальні ризики сьогодні та мінімальні пенсійні виплати в майбутньому.
Шановні громадяни!
Для реалізації своїх трудових прав та забезпечення належного рівня свого майбутнього, вимагайте від роботодавців легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору та відповідної, гідної Вас, заробітної плати. У разі відмови роботодавця, кожен громадянин має право звернутися до контролюючих органів для захисту своїх конституційних прав.
Шановні роботодавці!
Легалізуйте зайнятість працівників та забезпечте відповідний рівень оплати їх праці. Це забезпечить кожному працюючому реальну соціальну захищеність.
Олена Бабій
Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету
ТО УПФУ Тернопільської області
Порядок виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року №365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” затверджено порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, та порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
З гідно Порядку рішення щодо призначення, або поновлення пенсії внутрішньо переміщеним особам приймає Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Для розгляду на Комісію структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, надає подання до якого додається акт обстеження матеріально –побутових умов сім'ї внутрішньо переміщеної особи.
25.04.2018 року Постановою Кабінету Міністрів України №335 були внесено зміни до Порядку стосовно припинення виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам. Згідно змін до Порядку соціальні виплати можуть припинятися як за рішенням комісії так і за рішенням органів, що здійснюють соціальні виплати у разі :
1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;
2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання згідно з актом обстеження матеріально побутових умов сім'ї;
3) отримання переліку осіб від Міністерства фінансів щодо фактів виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;
4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи, з підстав, визначених статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщеної особи”
Статтею 12 Закону передбачено скасування довідки в разі подання заяви про відмову від довідки, в разі скоєння злочину, в разі повернення до покинутого місця постійного проживання, в разі виїзду на постійне проживання за кордон, а також в разі подання завідома недостовірних відомостей;
5) отримання інформації від Держприкордонслужби, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, Міністерства фінансів, Національної поліції, Державної міграційної служби, та інших органів виконавчої влади, та органів місцевого самоврядування;
Для поновлення пенсії особам які тимчасово переїхали з Донецької та Луганської областей до міста Тернополя чи Тернопільського району необхідно звернутися з заявою на запит електронної пенсійної справи до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у відділи обслуговування громадян за адресами Майдан Волі, 3 та вул. М.Кривоноса, 10. В разі призначення пенсії надається заява про призначення пенсії, в разі поновлення пенсійних виплат подається заява на поновлення пенсії.
До заяви про призначення, поновлення пенсії, або запит пенсійної справи пенсіонер обов'язково додає паспорт громадянина України, ідентифікаційний код та довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка видається органом соціального захисту населення згідно з Порядком оформлення та видачі довідок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509.
Після отримання заяви, органи Пенсійного фонду, надають списки осіб які надали заяви до структурного підрозділу соціального захисту населення для проведення перевірки достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи.
За результатами проведення перевірки структурним підрозділом соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально побутових умов сім'ї, та готується подання щодо призначення відновлення соціальних виплат на Комісію.
За результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально – побутових умов Комісія приймає рішення про призначення відновлення пенсії або відмову в призначенні відновленні пенсії, копія якого, не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення, надсилається органу що здійснює виплати.
На підставі отриманого рішення Пенсійний фонд призначає, відновлює пенсійну виплату внутрішньо переміщеній особі, або припиняє виплату пенсій в разі відмови в призначенні або поновленні виплати пенсії.
Також Постановою КМУ №335 від 25.04.2018 року були внесені зміни щодо порядку виплати заборгованості по соціальним виплатам в разі їх поновлення за рішенням комісії.
Отже, органи, що здійснюють соціальні виплати на підставі рішення комісії призначають або поновляють таку соціальну виплату з місяця в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. На теперішній час окремий порядок виплати заборгованості по соціальним виплатам розроблено та проходить узгодження в органах виконавчої влади. Виплата заборгованості буде проведена після затвердження окремого порядку.
Починаючи з травня 2018 року, щомісячно, Пенсійним фондом України проводиться верифікація соціальних виплат внутрішньо переміщених осіб. До регіональних управлінь Пенсійного фонду України надсилаються списки внутрішньо переміщених осіб щодо перетину кордону понад 60 днів. Для проведення верифікації цих осіб , виплата пенсії внутрішньо переміщеним особам припиняється.
Поновлення виплати пенсії таким особам проводиться за рішенням комісії, після перевірки фактичного місця їх проживання , та надання особистої заяви на поновлення виплати пенсії. до регіонального органу Пенсійного фонду України
Галина Гумницька
Заступник начальника
ТО УПФУ Тернопільської області
Як зараховується підприємницька діяльність до стажу
Статтею 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі — Закон) визначено порядок обчислення страхового стажу.
Страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, для підтвердження страхового стажу до 01.01.2004 р. подаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, а за період роботи починаючи з 01.01.2004 р. — за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
При цьому період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01.07.2000 р. підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004 р. підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01.01.2004 р. — довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Відповідно до пункту 3-1 Прикінцевих положень Закону (зі змінами, що набули чинності з 01.01.2018 р.) до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком згідно зі статтею 26 Закону включаються періоди, зокрема, ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
- з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;
- з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Зарахування періодів ведення підприємницької діяльності до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії по інвалідності законодавством не передбачено. З урахуванням зазначеного, до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії по інвалідності зарахують лише ті періоди здійснення підприємницької діяльності, коли особа сплачувала страхові внески (єдиний внесок).
Олена Бабій
Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету
ТО УПФУ Тернопільської області
А Ви використувуєте нові сервіси Пенсійного фонду?
З такими запитаннями звернулися спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду до тимчасово безробітних громадян на спільному семінарі у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості.
Фахівці Фонду розповіли присутнім про залежність розмірів пенсії від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Також наголосили, що при виході на пенсію до страхового стажу враховуються тільки ті періоди, у яких відбувались нарахування, та за які повністю сплачений єдиний соціальний внесок із заробітної плати у сумі не меншій мінімальної, і що з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають ті особи, у яких страховий стаж буде не менше 25-ти років, і вимоги до мінімального страхового стажу будуть поступово збільшуватись щороку на 1 рік.
Учасникам семінару організатори заходу запропонували зареєструватись на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, а також скористатись послугою системи інформування громадян шляхом отримання смс-повідомлень від Пенсійного фонду України, що дасть можливість своєчасно переглядати документи для призначення пенсії – їх належного оформлення, та здійснювати особистий контроль за сплатою ЄСВ.
Пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі
Пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях до них прирівняних врегульоване Тимчасовою угодою між урядом України та Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі в галузі пенсійного забезпечення.
При визначенні права на пенсію відповідно до Угоди застосовується Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, який діяв до 1 січня 1992 року.
Період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі або прирівняних до них районах зараховується на пільгових умовах до стажу на умовах законодавства, що діяло до 1 січня 1991 року (пункт 5 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Необхідною умовою для застосування кратності пільгового стажу є укладення строкового трудового договору.
Якщо пенсіонер не може надати трудовий договір, то документами, які будуть служити підставою для застосування кратного обчислення стажу роботи в районах Крайньої Півночі можуть бути:
• трудова книжка, в якій є існуючий штамп підприємства про поширення пільг щодо обчислення стажу роботи (тільки записи в трудовій книжці про факт роботи в районах Крайньої Півночі не достатньо для обчислення стажу з урахуванням кратності);
• довідка підприємства, установи, організації, де працювала особа, в якій зазначено про факт роботи за строковим трудовим договором, період на який його було укладено і розповсюдження на особу пільг щодо обчислення стажу за цей період.
Галина Гумницька
Заступник начальника
ТО УПФУ Тернопільської області
Актуально: отримання офіційної заробітної плати!
Питання виплати офіційної, прозорої заробітної плати сьогодні є дуже актуальним. Адже більшість працівників іноді свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати неофіційну, вищу за мінімальну зарплатню. Трапляється, що заробітна плата працівника значно відрізняється від тієї, яка записана у відомості. Це з'ясовується згодом, у випадку коли працівнику потрібна довідка про доходи, наприклад, для отримання кредиту чи для пред'явлення у Пенсійний фонд при оформленні пенсії.
Своєчасна та повна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - обов'язок кожного роботодавця! Однак, на жаль, деякі роботодавці ведуть подвійну бухгалтерію - виплачують людині певний розмір заробітної плати, а відрахування єдиного соціального внеску здійснюють із суми, що значно менша за отриману особою.
Виплата заробітної плати в "конвертах" позбавляє працюючих таких соціальних гарантій, як: оплата тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомогу по вагітності й пологах; виплата втраченого заробітку у зв'язку з втратою непрацездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; виплата допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи. Через несплату єдиного соціального внеску наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання заробленої пенсії за віком, по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника
Фахівці об'єднаного управління постійно проводять інформаційні заходи щодо роз'яснення негативних наслідків отримання заробітної плати "у конвертах", але і самі працівники повинні зайняти чітку позицію та наполягати на виплаті заробітної плати з дотриманням вимог законодавства. Кожному працюючому необхідно, хоча б раз на рік, перевіряти розмір своєї заробітної плати та відрахувань єдиного соціального внеску, які декларує роботодавець до Пенсійного фонду України, щоб виключити можливість наявності помилок, неточностей і недостовірності даних та мати впевненість у одержанні справедливо заробленої пенсії. І робити це потрібно не тоді, коли вже досягнуто пенсійного віку, а в період здійснення своєї трудової діяльності.
На сьогоднішній день автоматизована система персоніфікованого обліку надає можливість кожному працюючому особисто в управлінні Пенсійного фонду України за місцем проживання одержати інформацію щодо нарахованої заробітної плати, щомісячного розміру сплачених внесків до Пенсійного фонду України та страхового стажу. При виявленні порушення трудових прав, працівник зможе своєчасно звернутися з позовом до суду щодо дій роботодавця, який позбавив його соціальних гарантій. У Пенсійному фонді України налагоджено інформування застрахованих осіб через веб-портал електронних послуг, де можна перевірити стан облікової чи пенсійної справи та пересвідчитись щодо відображених в них даних. Адреса веб-порталу portal.pfu.gov.ua. Спеціалісти обьєднаного управління постійно надають допомогу з реєстрації та використання даного інформаційного ресурсу.
Шановні громадяни, роботодавці! Звертаємо увагу керівників підприємств, установ, організацій та підприємців щодо неприпустимості випадків виплати заробітної плати "у конвертах", а також виплати заробітної плати в розмірах нижче мінімально встановленої законодавством. Пам'ятайте, що отримуючи заробітну плату в "конверті" чи маючи інше неоформлене джерело доходу, ви маєте забезпечене сьогодення, але ризикуєте своїм майбутнім…
Ніна Банзерук
Перший заступник начальника
ТО УПФУ Тернопільської області
Легальна зайнятість – запорука належного соціального захисту
Згідно зі статтею 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
На жаль, відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам чинного законодавства. Часто працівники офіційно отримують лише частину платні, а решту зарплати – у «конверті». Таким способом роботодавці ухиляються від сплати податків.
Погоджуючись на «тіньову» зайнятість, працівники позбавляють себе можливості користуватись щорічними відпустками, права при звільненні отримати грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічної відпустки, а у випадку виробничої травми або захворювання – оплати лікарняних листів, страхових виплат, і т. ін.
Законом про Державний бюджет України на 2018 рік, прийнятим Верховною Радою України 7 грудня 2017 року, встановлено підвищення мінімальної зарплати з 1 січня 2018 року до 3723 гривень.
З цього часу роботодавці зобов’язані щомісяця нараховувати працівнику за повний відпрацьований місяць заробітну плату не менше 3723 грн. Якщо ж заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, то роботодавцю необхідно провести доплату до рівня мінімальної, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.
Мінімальними державними гарантіями в оплаті праці є не лише мінімальна зарплатня, але й норми і гарантії в оплаті праці, які передбачені частиною 1 статті 12 Закону України «Про оплату праці».
Кожний найманий працівник повинен вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору. У разі відмови роботодавця, за захистом своїх конституційних прав кожен громадянин має право звернутися до компетентних державних органів.
Отже, шановні громадяни пам’ятайте, що легальна зайнятість – це, насамперед, захист соціальних та трудових прав і гарантій громадян. Якщо людина дбає про своє майбутнє, майбутнє держави, а відтак – майбутнє своїх дітей та онуків, то вона повинна свідомо та відповідально ставитися до свого легального працевлаштування.
Олена Бабій
Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету
ТО УПФУ Тернопільської області
ЄСВ-звіт: нові форма та порядок заповнення
Наказом Міністерства фінансів України від 15.05.2018 року № 511 внесено зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі Порядок).
Зокрема, серед новацій оновленого Порядку можна виділити наступні:
- для членів фермерських господарств, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, звітними періодами є календарні місяці, які формуються та відображаються у річній звітності, що подається до 01 травня року за результатами фінансового року. Звіт подається за формою згідно Додатка 5 із зазначенням типу форми "початкова".
Змінилася Таблиця 5 Звіту з ЄСВ:
- у графі 11 зазначатимуть дату початку і закінчення проходження військової служби та відпусток. Відповідно, додали нові категорії осіб: 7 - особи із числа військовослужбовців, особи рядового і начальницького складу, які отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами; 8 - особи із числа військовослужбовців, особи рядового і начальницького складу.
- з’явилися графи: 12 - професійна назва роботи; 13 - код загальносоюзного класифікатора професій, посад та тарифних розрядів (код ЗКППТР); 14 - код класифікатора професій - вибираються із довідника, що відповідає національному класифікатору України "Класифікатор професій ДК 003:2010"; 15- посада - назва посади відповідає запису у трудовій книжці; 16 - документ-підстава про початок роботи та відпустку, кінець трудових або цивільно-правових відносин, переведення на іншу посаду; 19 - військове звання.
Запис про переведення працівника на іншу посаду або роботу у того самого страхувальника вноситься у Таблицю 5 в такому самому порядку, як і про прийняття на роботу. Записи про причини звільнення в Таблиці 5 мають вноситися у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства із посиланням на відповідну статтю, пункт закону, наприклад, п. 4 ст. 40 КЗпП України.
У разі якщо за даними страхувальника протягом звітного періоду не було зафіксовано фактів укладання та розірвання трудових угод (цивільно-правових договорів), зміни посади, термінів проходження військової служби або надання відповідної відпустки, Таблиця 5 Додатка 4 до цього Порядку не формується та не надається.
Таблиця 6 Звіту з ЄСВ також зазнала змін. У неї додали новий код типу нарахувань - 14 - сума різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованої заробітної плати (доходу) за попередні періоди у зв'язку із здійсненням перерахунку при звільненні працівника за попередні періоди, пов'язані з уточненням днів використаної наперед відпустки (у зв'язку із сторнуванням).
Також в Додаток 2 до Порядку додали нові коди категорій застрахованих осіб 50-66 з урахуванням яких формуються відомості Таблиці 6.
Звіт згідно Додатка 5 до Порядку відтепер складається лише з Таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Таблиці 2 «Наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства» замість Таблиць 1-4.
Цей наказ набирає чинності з першого числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування, тобто з 01.08.2018 року (опубліковано в журналі "Офіційний вісник України" № 51 від 06.07.2018). Таким чином, звіт за оновленою формою подається вперше починаючи зі звітності за серпень 2018 року – до 20 вересня 2018 року.
Михайло Комлєв
Начальник відділу інформаційно-аналітичного забезпечення
та використання електронних реєстрів
ТО УПФУ Тернопільської області
День Пенсійного фонду у селі Байківці
У селі Байківці Тернопільського району відбувся День Пенсійного фонду який провели спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області. Пенсійники надали роз’яснення щодо збільшення розміру пенсії, про поновлення її виплати і правильності нарахування, нові умови виходу на пенсію залежно від набутого страхового стажу, перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам, тощо. Всі порушені питання вдалося вирішити.
Фахівці об’єднаного управління наголосили присутнім про можливість отримання інформації з пенсійних питань за допомогою телефону «гарячої лінії» та Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.
Юлія Талалай
Головний спеціаліст з питань
організаційно-інформаційної роботи
Про легальну зайнятість – безробітним
З метою підвищення обізнаності безробітних щодо переваг легальної зайнятості спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області систематично беруть участь в інформаційних семінарах в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості
Фахівці Фонду розповіли присутнім про негативні наслідки отримання заробітної плати “в конвертах”, залежність страхового стажу від сплати внесків, відповідальність роботодавців за допуск працівників до роботи без належного оформлення, ознайомили з порядком добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Учасники заходу також дізналися про можливості здійснення контролю за нарахуванням страхового стажу через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України та про послугу смс-інформування.
Юлія Талалай
Головний спеціаліст з питань організаційно-інформаційної роботи
ТО УПФУ Тернопільської області
День Пенсійного фонду у селах Гаї Шевченківські та Біла
Спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління провели День Пенсійного фонду України у селах Гаї Шевченківські та Біла. Метою таких заходів є наближення послуг до людей, надання консультацій та роз’яснень щодо пенсійного забезпечення.
Питання які задавали присутні, були щодо перерахунку пенсії, про поновлення її виплати і правильності нарахування, обчислення та зарахування страхового стажу тощо.
Фахівці об’єднаного управління запропонували відвідувачам заповнити анкети щодо якості обслуговування та активніше долучатися до дистанційних форм обслуговування громадян що пропонує Фонд, зокрема, скористатися можливостями Веб-порталу Пенсійного фонду України та новою послугою – смс-інформуванням.
Шановні підприємці!
Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України повідомляє, що згідно даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та відповідно до інформації Державної фіскальної служби деякі підприємці мають значну заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Страховий стаж за періоди підприємницької діяльності за які не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у таких випадках не враховується до вашого страхового стажу.
Відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 N 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Із прийняттям Закону України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ, який вніс зміни до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», вимоги до страхового стажу зросли. Тобто тепер виходити на пенсію можна не лише з огляду на вік, потрібно мати ще й відповідний стаж. Із 1 січня 2018 року мінімальний його розмір має бути 25 років, і далі він зростатиме аж до 2028 року ( 35 років).
Починаючи з 1 січня по 31 грудня 2018 року право вийти на пенсію мають:
в 60 років – особи, які мають страховий стаж не менше 25 років, в подальшому необхідний страховий стаж буде збільшуватися щорічно на рік;
в 63 роки – якщо страховий пенсійний стаж менше 25 років, але більший за 15. Тобто вийти на пенсію до 31 грудня 2018 року можна при наявності страхового стажу від 15 до 25 років. Відповідно, у 2019 році – від 16 до 26 років; в 2020 році – від 17 до 27 років і т.д. Щорічно необхідний стаж буде збільшуватися на один рік до 2028 року.
З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли пенсійного віку і не отримали необхідний страховий стаж, будуть призначати тимчасову державну соціальну допомогу за умови наявності не менше 15 років страхового стажу.
Просимо Вас погасити заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подбати про свій страховий стаж
Ніна Банзерук
Перший заступник начальника
ТО УПФУ Тернопільської області
Розпочалася виплата пенсій за поточний місяць
Четвертого серпня, відповідно до законодавства, розпочалася виплата пенсій за поточний місяць, яка триватиме по 25 серпня включно. Потреба коштів на серпень 2018 року на виплату пенсій та соціальної допомоги пенсіонерам становить 158 млн. 560,77 тис.грн.
Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області
Про важливість легальної заробітної плати – за допомогою білбордів!
Спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області постійно працюють над удосконаленням інформаційно-роз’яснювальної роботи, що є запорукою підвищення рівня правової грамотності населення з питань пенсійного забезпечення.
З цією метою, об’єднане управління запровадило додаткову форму висвітлення інформації за допомогою соціальної реклами щодо легальної зайнятості у вигляді рекламних щитів, які розташовані у різних частинах міста, а саме – на вулиці Родини Барвінських, Степана Бандери, та перехресті проспекту Злуки та вулиці Генерала Мирона Тарнавського.
Основним завданням даних заходів є роз’яснення населенню усіх негативних наслідків нелегальної зайнятості. Адже відповідно до нині діючого пенсійного законодавства встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Тобто у страховий стаж при виході на пенсію враховуються тільки ті періоди, у яких відбувалось нарахування та за які повністю сплачені страхові внески із заробітної плати у сумі не меншій мінімального страхового внеску.
Шановні громадяни! Не погоджуйтесь на неофіційне працевлаштування, вимагайте від працедавця трудових угод та відмовляйтесь від заробітної плати «в конверті». Захистіть себе від небажаних наслідків!
Пенсійний фонд запроваджує смс-інформування!
Пенсійним фондом України запроваджено механізм інформування громадян за допомогою смс-розсилок. Відтепер всі пенсіонери, які бажають отримувати повідомлення в такий спосіб, можуть засобами мобільного зв’язку дізнатися про тривалість свого страхового стажу, суму призначеної пенсії та дату її виплати, результати проведеного перерахунку пенсії, поновлення пенсійної виплати та строк припинення виплати пенсії, а застраховані особи – довідатись про сплату страхових внесків. За допомогою смс-повідомлень пенсіонерам, за потреби, надсилатимуться запрошення відвідати орган Пенсійного фонду України для підтвердження або з’ясування необхідних даних.
У зв’язку з цим, запрошуємо всіх бажаючих з числа пенсіонерів та застрахованих осіб завітати до відділів обслуговування громадян Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області і надати відповідні контактні дані мобільного зв’язку та згоду на отримання смс-повідомлень від пенсійної служби.
Одночасно закликаєможителів міста Тернополя та Тернопільського району реєструватися нна Веб-порталі Пенсійного фонду України, щоб мати доступ до даних, які містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, володіти інформацією щодо пенсійного забезпечення та сплачених страхових внесків. Особи, які користуються послугами Веб-порталу за допомогою електронного цифрового підпису, мають можливість замовити послугу смс-інформування безпосередньо на порталі, не звертаючись до Фонду особисто.
Ніна Банзерук
Перший заступник начальника
ТО УПФУ Тернопільської області
Легальне працевлаштування – гарантія соціального захисту та основа стабільного майбутнього
Через нелегальну зайнятість наймані працівники залишаються соціально незахищеними. Ненормований робочий день, відсутність оплати лікарняного та відпустки, залежність розміру заробітної плати виключно від роботодавця, відсутність записів у трудовій книжці та несплата внесків до Пенсійного фонду України – це неповний перелік порушень вимог трудового законодавства роботодавцями, які нехтують своїми обов'язками щодо офіційного оформлення своїх працівників. Перебування робітника в такому статусі негативно впливає на рівень його пенсійного забезпечення в майбутньому та соціальні гарантії сьогодні.
Як наслідок, звертаючись за призначенням пенсії, людина виявляє, що вона не має права на пенсійне забезпечення - у неї просто не вистачає стажу! Адже необхідний для призначення пенсії страховий стаж на сьогодні складає 15 років, а починаючи з 01 січня 2018 року поступово збільшуватиметься з 25 до 35 років. Так, для тих, хто досягне пенсійного віку в 2018 році - це 25 років, у 2019 році - 26 років, у 2020 — 27 років і так до 2028 року, коли необхідний страховий стаж для призначення пенсії при досягненні пенсійного віку становитиме 35 років.
З січня 2004 року в Україні запроваджено принцип пенсійного страхування, відповідно до якого страховий стаж людині зараховується за умови сплати страхових внесків. Тобто, фактично право на пенсію матимуть лише ті громадяни, які легально одержували заробітну плату в розмірі не меншому за мінімально встановлену законодавством. На сьогодні значна частина населення в працездатному віці не отримує офіційних доходів, тому втрачає право на гідне пенсійне забезпечення, гарантоване державою.
Діючим пенсійним законодавством встановлена пряма залежність розміру пенсії від величини страхового стажу та заробітку, з якого сплачено єдиний соціальний внесок. До страхового стажу зараховують лише ті періоди, за які повністю сплачені внески із заробітної плати не менше мінімального розміру. У 2018 році мінімальний страховий внесок складає – 819,06 грн (3723*22%).
Не варто розраховувати на великий розмір пенсійної виплати при задекларованій мізерній заробітній платі! Пам’ятайте, що отримуючи заробітну плату в «конверті» - ви забезпечуєте сьогодення, але ризикуєте своїм майбутнім.
Олена Бабій
Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету
ТО УПФУ Тернопільської області
Нова редакція Положення про реєстр застрахованих осіб: що змінилось
Постановою Правління ПФУ від 27.03.2018 р. № 8-1 викладено в новій редакції Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затверджене постановою Правління ПФУ від 18.06.2014 р. № 10-1 (далі – Положення № 10-1).
Постанова набрала чинності з дня її офіційного опублікування (12.06.2018 р.).
Так, згідно з оновленою редакцією Положення № 10-1 страхувальникам надається інформація із Реєстру застрахованих осіб про застрахованих осіб, які перебувають у трудових відносинах з цими страхувальниками, за період перебування особи у трудових відносинах із страхувальником, а також відомості про страховий стаж цих застрахованих осіб, необхідні для призначення соціальних виплат.
Нагадаємо, раніше, страхувальникам надавалась інформація про застрахованих осіб, які перебувають у трудових відносинах з цими страхувальниками, виключно за період перебування особи у трудових відносинах із страхувальником. Це призводило до необхідності працівникам особисто одержувати довідки від ПФУ для надання їх роботодавцям з метою підтвердження свого страхового стажу, наприклад у випадках, коли новоприйнятий працівник йде на лікарняний.
Тепер же роботодавець сам зможе отримувати довідки про трудовий стаж своїх працівників для призначення їм соціальних виплат за необхідний період, а не лише за період перебування таких працівників у трудових відносинах з цим роботодавцем.
Зверніть увагу! Отримати таку інформацію з Реєстру застрахованих осіб, роботодавець зможе за згодою застрахованих осіб (працівників).
І друга новина. У змінах до Положення зазначено, що застрахованій особі, яка виявила бажання одержувати інформацію про зміни відомостей облікової картки, ця інформація надається шляхом її надсилання на адресу електронної пошти користувача електронних послуг веб-порталу, в мобільний додаток, призначений для роботи на смартфоні, планшеті та іншому мобільному пристрої, та/або шляхом відправлення СМС-повідомлення.
Нагадаємо що Пенсійний фонд запровадив нову послугу – СМС-інформування. За допомогою смс-повідомлень Пенсійний фонд інформуватиме пенсіонерів про призначення та перерахунок пенсій, а працівників – про сплату за них єдиного соціального внеску та розмір їхнього страхового стажу.
Олена Бабій
Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету
ТО УПФУ Тернопільської області
Семінар для безробітних: Веб-портал та смс-інформування – дистанційні послуги ПФУ
Про негативні наслідки отримання заробітної плати «в конверті» та можливість контролювати свій страховий стаж дистанційно, йшлося під час семінару в Тернопільському мвіськрайонному центрі зайнятості, в якому взяла участь перший заступник начальника Тернопільського об‘єднаного управління Ніна Банзерук.
Фахівець Фонду ознайомила присутніх із електронними сервісами Пенсійного фонду України, розповіла про переваги їхнього використання. Зазначила, що за допомогою веб-порталу Пенсійного фонду України кожна особа може перевірити надання роботодавцем звітності та сплати ним єдиного соціального внеску, а за допомогою нової послуги – смс-інформування, пенсіонерам є можливість дізнатися про тривалість свого страхового стажу, суму призначеної пенсії та дату її виплати, результати проведеного перерахунку пенсії, поновлення пенсійної виплати та строк припинення виплати пенсії, а застрахованим особам – довідатись про сплату страхових внесків.
Під час спілкування надійшло чимало запитань від присутніх, на які вони отримали вичерпні та кваліфіковані роз’яснення. Безробітні цікавилися питаннями отримання довідок про заробітну плату у випадку ліквідації підприємств і зарахування до страхового стажу періоду перебування на обліку в центрі зайнятості.