Ірина Муха – новий директор КНП «Великогаївська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини»
Ірина Муха – новий директор КНП «Великогаївська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини». На цій посаді працює майже 2 місяці. Розповідає про свій шлях у медицині та як працюється з новим колективом.
– Ірино Ігорівно, насамперед вітаємо вас з призначенням. Як розпочалася ваша дорога у медицину?
- Я третій медик у своїй родині. В мене мама медична сестра, вона працювала в Гусятинській районній лікарні. Брат в мене стоматолог. І з дитинства я бачила себе тільки лікарем. Завжди приходила до мами на роботу, вдома чула про медицину – мені це подобалося.
Після школи пішла вчитися в медичний. Спочатку хотіла на стоматолога, як брат. Але обставини склалися так, що пішла на медицину і пізніше вибрала терапію. Після інтернатури перших три роки працювала тут, у Великих Гаях. Тоді це ще був невеличний будиночок, зі старим обладнанням. На той час я була на декретному місці. І стояло питання або йти у відділ профілактики центральної поліклініки, або у лікарню Великих Бірок. Я вибрала профілактику. І з 2015 року я працювала у відділі профілактики. Часто на мене покладали обов’язки завідуючої відділення. І вже з 2021 року я стала завідуючою відділення профілактики. У жовтні 2022 я поїхала закордон, бо хвилювалася, як і кожна мама, за своїх дітей, не знала, що нас чекає. Вирішила спробувати пожити закордоном. Скажу чесно: це не для мене. Можливо, якби дітям там подобалося, я б залишилася. Закордоном зовсім інша система і освіти, і медицини. Діти додому хотіли ще більше, і ми повернулися.
Тоді я почала шукати роботу. Побачила про конкурс на директора амбулаторії і ось знову повернулася у Великі Гаї.
На даний момент ви лише директор амбулаторії. Коли зможете укладати декларації з пацієнтами?
- На даний час так, я виконую роботу лише як директор. У мене в 2019 році закінчився сертифікат сімейного лікаря. А я працювала суто терапевтом, проходила курси.
Сімейний лікар для мене – це лікар-терапевт і лікар-педіатр. Є варіант, що ми у ліцензії додамо лікаря-терапевта, і тоді я зможу заключати декларації з населенням. Про це обов’язково повідомимо жителів додатково.
Ви повернулися у Великі Гаї. Тут все змінилося. Які Ваші враження від медицини у Великогаївській громаді?
- Тут змінилося все на 360 °. Все змінилося на краще. Медицина не стоїть на місці. Щодня щось нове і потрібно за цим встигнути. Але щодо умов праці – тут все нове, сучасне та якісне.
Працівники забезпечені повністю всім необхідним для первинної медицини. Ба більше, тут є те, чого не всі заклади вторинної медицини мають. Не в кожному кабінету дерматолога є дерматоскоп, а тут він є. Є багато приладів для проведення різних аналізів. Працівники знають і вміють ними користуватися. Технічна сторона забезпечена повністю.
Найчастіше - рівень закладу видно у порівнянні. Нещодавно ми відвідали іншу громаду і зрозуміли, що у нам досить потужна база.
Ви керівник вже майже 2 місяці. Як працюється на новій посаді?
- Для мене слово керівник, директор – не є основне слово. У мене завжди відчинені двері. Найголовніше – мати хорошу команду, якій довіряєш, і яка довіряє. В жодному разі підлеглий не повинен боятися керівника, а повинен боятися лише не підвести.
Я впевнено ламаю стереотипи суворого керівника, якого всі бояться. Будь-хто має право та можливість підійти до директора і запитати те, що йому потрібно. Ми у вільній країні.
Як налагоджуєте співпрацю з ФАПами? Ви вже з усіма познайомилися і знаєте ситуацію у кожному селі.
- Наші фельдшери – молодчинки. Вони знають свою роботу. У нас було питання з Кип’ячкою, чи потрібен там ФАП. Бачу, що якщо правильно організувати роботу, повідомити людей про приїзд сімейного лікаря, то люди йдуть на прийом.
Фельдшери у своїх селах знають всіх людей та їхні питання щодо здоров’я. Сімейний лікар не може встигнути одночасно до всіх, тому від фельдшера багато. Я спокійна за здоров’я жителів, які знаходяться у інших селах. Там наші медики відповідають за те, що роблять.
Фельдшери завжди на зв’язку із сімейним лікарем. Консультації, направлення – є співпраця, яка найголовніше допомагає нашим пацієнтам. Один у полі не воїн.
Важливо у роботі керівника – налагодити співпрацю, створити команду, куди зранку хочеться йти і працювати.
Як результат нашої спільної роботи за короткий час – проведення вакцинації населення на виїзді. Лікарі узгодили графік та провакцинували досить багато жителів.
Здоров’я жителів – залежить від роботи лікаря, від його вміння проінформувати та надати консультацію.
Які плани щодо покращення здоров’я серед населення Великогаївської громади?
- Зараз воєнний стан. Є дуже багато людей, які потребують психологічної допомоги. Міністерство охорони здоров’я рекомендує первинній медицині мати ще один пакет з НСЗУ - саме психологічну допомогу.
На даний час лікар та дві медсестри завершують навчання, і ми будемо укладати договір психологічної допомоги жителям.
Поділіться планами розвитку Великогаївської амбулаторії.
- Пакет психологічної допомоги – це першочергово. Також я побачила, що є потреба у сімейних лікарях, тому вже у серпні до нас приходить ще один сімейний лікар.
Є багато охочих укласти декларацію, та наші лікарі не в змозі брати нових пацієнтів. Тому хочемо збільшити штаб.
Збільшити кількість лабораторних досліджень.
Можливо, як перспектива, здавати в оренду приміщення для надання додаткових медичних послуг.
Здати аналізи на місці і одразу проконсультуватися з лікарем. Робимо все, щоб наші жителі відчували комфорт та турботу. Працюємо задля Перемоги.