Великогаївська громада
Тернопільська область, Тернопільський район

“Сімейна медицина - це в першу чергу профілактика захворювань” - Віталій Дударенко – директор КНП «Баворівська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини»

Дата: 27.07.2023 12:07
Кількість переглядів: 678

Фото без опису

Сьогодні, 27 липня, в Україні відзначають День медичного працівника. Ні для кого не секрет, що ця професія є не простою. Медики первинної ланки – а саме сімейні лікарі, педіатри та терапевти, приймають на день десятки пацієнтів. Серед них як дорослі, так і діти.

Більше про роботу медичних закладів Великогаївської громади та власне покликання бути лікарем розповіли керівники амбулаторій.

Віталій Дударенко – директор КНП «Баворівська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини»

“Сімейна медицина - це в першу чергу профілактика захворювань”

Розкажіть про себе. Бажання стати лікарем - це мрія, мета чи обставини, що змусило піти в медицину?

Лікарем я хотів стати ще в школі. Не уявляв себе кимось іншим, тому після школи поступив у Тернопільський національний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського. Після закінчення університету у 2012 році за державним розподілом за спеціальністю сімейна медицина направлений на роботу в амбулаторію Підгаєцького району . Не скажу ,що тоді мені дуже подобалась сімейна медицина в Україні , і я подумував про виїзд закордон. Але з 2016 р почалася реформа Уляни Супрун ( в. о. міністра охорони здоров’я України з 1 серпня 2016 по 29 серпня 2019), і, напевно, це змусило мене залишитись .

Сімейна медицина до реформи – це паперові картки , відсутність обладнання та належних умов праці .

З реформою первинної медичної допомоги — прийшла комп’ютеризація: електронні бази даних, почалось укладення декларацій , а громада створила комфортні умови для роботи , обслуговування викликів , забезпечила необхідними діагностичними інструментами, з’явилась мотивація працювати далі .

Чи були думки працювати у місті, де більше пацієнтів, ближче до місця проживання?

- Часто ловлю себе на думці , що на роботу їду з міста у село, а більшість навпаки із села до міста.

Якщо є комфортні умови праці — то це не має значення . Більше скажу — сімейна медицина у селі відрізняється від такої у місті . Адже не завжди є можливість доступу до рентгену , узд , специфічних аналізів. Тому ми маємо більше відповідальності , також ми ведемо діток , провожимо вакцинацію дітей та дорослих .

Більше про ваш заклад. Ви обслуговуєте 8 населених пунктів. Яка кількість жителів довіряє вам своє здоров’я?

- 3650 жителів ( в тому числі 750 дітей). В середньому села рівні у кількості населення, тому амбулаторія та фельдшерсько-акушерські пункти у селах справляються з кількістю відвідувачів. Лікарі щотижня проводять виїзди на фельдшерські пункти.

Кажуть, добрий лікар — зайнятий лікар. Ви - лікар та директор. Як поєднуєте роботу та обов’язки?

- Однозначно це більше роботи та обов’язків, ніж у звичайного сімейного лікаря. З плюсів – у нас невеликий медичний заклад, і основна моя робота – це саме лікарська .

Нашу розмову перервала повітряна тривога, і саме про здоров’я жителів у час війни, стресостійкість говорили далі.

- Війна безперечно впливає на здоров’я населення громади . Перші місяці з початку повномасштабного вторгнення люди з хронічними захворюваннями майже перестали звертатись з метою планових обстежень , призначення лікування. Вважали своє здоров’я не настільки важливим , але війна, нажаль , триває , і явища хронічного стресу негативно позначаються на здоров’ї . Це погано контрольована гіпертонія, інфаркти , інсульти , підвищення серцево-судинного ризику . Тому хочу наголосити , що профілактичні огляди зараз є важливими ,як ніколи .

Також важливу ланку у сімейні медицині сьогодення відіграє психологічна допомога населенню. Саме зараз ми проходимо психологічні тренінги, щоб якісно надавати таку допомогу. І в скорому часі будемо укладати контракт з НСЗУ щодо надання даної допомоги нашим жителям.

Чи були у Вашій практиці ситуації, які запам’яталися та дали вам зрозуміти, що працюєте дійсно за покликанням?

Завжди приємно коли пацієнт одужує . Насправді наша місія – це профілактика захворювань. Вчасно виявлена хвороба чи правильно підібраний метод профілактики , може запобігти розвитку захворювання з важкими ускладненнями.

Тому профілактика – на перший погляд, непомітна робота лікаря, але дуже потрібна.

Чи маєте принципи або правила у своїй роботі?

Для мене головне – бути чесним з людьми, говорити правду. Кожна людина господар свого здоров’я, і ми вважаю правильним спільно з пацієнтом приймати рішення про подальше лікування та обстеження.

Також наголошую , що в нашому закладі усі послуги та консультації лікарів є безоплатними для пацієнтів .

Важка хвороба «коронавірус» не оминула, на жаль, і нашої громади. Захворювання були у кожному селі. Чого в той момент Ви, як медик, як керівник боялися найбільше?

Не допустити спалаху серед населення. Спочатку ми не знали зовсім, який перебіг і кого найбільше вражає хвороба, та згодом побачили, що найчастіше і найважче хворіють люди похилого віку. Ми боялися великого спалаху, щоб мати можливість встигнути фізично приїхати до пацієнта і надати допомогу.

На Вашу думку, хорошим медиком є…?

Напевно, той, хто виконує добре свою роботу, коли пацієнт задоволений.

Нещодавно відбувся конкурс на директора амбулаторії, де Ви знову подавали свою кандидатуру та отримали схвальну думку від журі. Що плануєте у найближчі 5 років у розвитку закладу та якою бачите особисто медичне обслуговування, медицину через 10 років?

Коли я почав працювати, не думав, що це будуть такі важкі роки для України та медицини зокрема. Через це плани , які ми ставили спочатку — не повністю реалізовані . Найголовніше – перемогти і закінчити цю важку війну.
Хочеться, щоб наша медицина була на європейському рівні, де є кращий контроль на хронічними неінфекційними захворюваннями( гіпертонією, ішемічною хворобою серця, цукровим діабетом , астмою , ХОЗЛ, та онкологічними захворюваннями) , нижчий рівень захворюваності та смертності. Спільно з громадою в наступні роки я б хотів реалізувати такі плани профілактики — де б кожен житель щороку проходив певний перелік обстежень ,і знав про свої захворювання і фактори ризику . Також плануємо впровадити виїзди профільних спеціалістів в амбулаторію ( гінеколог , кардіолог, ендокринолог, хірург , гастроентеролог, ортопед та інші)

Плануємо впровадити мобільне УЗД в сімейній медицині ( що вже активно впроваджується в деяких закладах сімейної медицини України) . Думаю скоро УЗД апарат стане таким самим допоміжним інструментом для лікаря , як і стетоскоп .

Також однією з цілей є ефективний контроль якості надання медичної допомоги .
Одним з показників якості є , зокрема , відсоток пацієнтів , які протягом року відвідали свого лікаря . На разі у нас близько 42 % ) тому , якщо Ви ще цього року не були у лікаря - запрошуємо відвідати .

 



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь