Переваги офіційного працевлаштування та недоліки отримання нелегальної зарплати
Заробітна плата не лише поєднує інтереси працівників, роботодавців та держави, а й безпосередньо впливає на рівень життя населення.
Водночас, на сьогодні роботодавці пропонують два види оплати праці, один з них — офіційний, де оформлений найманий працівник має державний захист від незаконного звільнення, безпечні здорові умови праці, гарантоване право на відпочинок, страховий стаж та можливість при досягненні пенсійного віку мати гідне пенсійне забезпечення. Другий – це заробітна плата в “конверті”, де роботодавці, уникаючи сплати податків та внесків до пенсійного, державного та місцевого бюджетів, позбавляють працівників соціального захисту, а саме: оплати лікарняних, відпусток та зарахування періоду роботи до страхового стажу.
Важливо пам’ятати, що розмір пенсії є похідною від розміру легально нарахованої заробітної плати, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, та тривалості страхового стажу.
З 1 жовтня 2020 року розмір мінімального страхового внеску становить - 1100 грн. (5000 х 22%=1100 грн.)
Працівник, який отримує зарплатню в «конверті», не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та страхового стажу. Тому працюючим громадянам, необхідно подбати про себе вже сьогодні: вимагати від роботодавця офіційного працевлаштування та нарахування заробітної плати у розмірі, що відповідає нормам діючого трудового законодавства.
В. о. начальника Головного управління Алла Якубовська