A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Великогаївська громада
Тернопільська область, Тернопільський район

Про пенсійне забезпечення працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення у питаннях - відповідях

Дата: 14.08.2020 14:13
Кількість переглядів: 36

  1. У 2017 році призначено пенсію за вислугу років,  продовжую працювати, але не за фахом. Чи маю право на перерахунок пенсії за вислугу років ?

Відповідь: Порядок проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам визначено частиною четвертою ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Однак ці норми не поширюються на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років та які не досягли віку, встановленого ст. 26 Закону. Отже, страховий стаж, набутий особою після призначення пенсії за вислугу років, буде враховано при обчисленні її пенсії після досягнення нею пенсійного віку.

 

  1. У 2016 р. жінці було призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи на один рік. У серпні цього року вона досягає пенсійного віку. Чи матиме вона право на грошову допомогу в розмірі 10 пенсій?

 

Відповідь: Грошова допомога надається за таких умов:

  • якщо пенсія за віком відповідно до Закону про пенсійне страхування призначається після 01.10.2011 р.;
  • якщо на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особа працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» — «ж» ст. 55 Закону про пенсійне забезпечення;
  • якщо страховий стаж на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, становить для чоловіків 35 років, для жінок — 30 років;
  • якщо особа до цього не отримувала будь-якої пенсії.

 

Отже, право на отримання грошової допомоги втрачено, оскільки однією з умов,  яку має бути дотримано при призначенні такої допомоги, є те, щоб особа раніше не отримувала будь-яку пенсію.

 

  1. У серпні  2020 р. чоловік матиме право на отримання пенсії за віком. Медичний стаж роботи у державних закладах охорони здоров’я — більше ніж 35 років. Чи потрібно звільнятися з роботи для отримання державної грошової допомоги?

 

Відповідь: Пенсія за віком призначається незалежно від факту роботи. Крім того, однією з обов’язкових умов для призначення грошової допомоги є те, щоб на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особа працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Отже, звільнення з роботи для призначення пенсії за віком та отримання грошової допомоги не вимагається.

 

  1. Чоловік працює лікарем у закладах охорони здоров’я більше ніж 25 років, з яких 14 років — у патолого-анатомічному відділенні. У цьому році він виходить на пенсію за віком. Чи буде нараховано грошову допомогу, враховуючи те, що  стаж у патолого-анатомічному відділенні має бути подвоєний?

 

Відповідь: Статтею 60 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) для лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров’я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я, а також психіатричних закладах охорони здоров’я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

При цьому у подвійному розмірі страховий стаж обчислюється за періоди роботи у зазначених закладах лише до 01.01.2004 р., а при визначенні права на пенсію за вислугу років у такому порядку обчислюється спецстаж як до 01.01.2004 р., так і після цієї дати.

Однак згідно з Порядком № 1191 страховий стаж на посадах, який дає право на грошову допомогу, враховується в календарному обчисленні.

 

Отже,  чоловік матиме 25 років страхового стажу на відповідних посадах, а для отримання грошової допомоги необхідно  35 років страхового стажу, тобто право на призначення грошової допомоги відсутнє.

 

  1. Із серпня 2016 року особа отримує пенсію за вислугу років (медичного стажу 31 рік). Продовжує працювати, але не за фахом. Чи є право при досягненні пенсійного віку у  вересні 2020 року перейти на пенсію за віком, який буде механізм нарахування цієї пенсії та чи призначать допомогу в розмірі 10 пенсій як медику?

 

Відповідь: Статею 45 Закону № 1058 передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Виняток є лише у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою ст. 40 Закону № 1058 для призначення пенсії (за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.).

Отже, при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком є право на врахування страхового стажу, набутого після призначення пенсії за вислугу років, та обчислити пенсію з урахуванням заробітку за період, визначений ст. 40 Закону № 1058. Однак, при цьому буде застосований показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час обчислення пенсії за вислугу років (з 01.05.2020 р. — 4 888,83 грн).

Як зазначалося вище, Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затверджений постановою Кабміну від 23.11.2011 р. № 1191.

Враховуючи факт призначення пенсії за вислугу років та відсутність факту роботи на час досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону № 1058, в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, право на призначення державної грошової  допомоги при переведенні на пенсію за віком відсутнє.

Головне управління
Пенсійного фонду України
в Тернопільській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь