Новий формат роботи – успішні громади: перший фестиваль ОТГ Тернопільської області
У Тернопільській області вперше стартував фестиваль Об’єднаних Територіальних громад. Місцем локації було смт.Заводське Чортківського району. Сюди з’їхались лідери серед громад області: це представники Гусятинської, Вишнівецької, Шумської, Скалатської, Байковецької, Микулинецької, Подільської, Великогаївської, Золотопотіцької, Іванівської, Тернопільської громад. Усі вони активні партнери USAID DOBRE ( Агенство США з міжнародного розвитку у сфері розбудови місцевого самоврядування). Кілька слів про сам проект «Добре». Розрахований він на п’ять років. Його ініціатори мають на меті допомогти українським громадам у сфері соціально-економічного розвитку. Активними помічниками є координатори, які залучають місцевих громадських діячів, науковців, зрештою, тих, хто горить бажанням щось робити, а не сидіти, склавши руки й безупину нарікати, що все у нас не так, все у нас погано.
Відкрила фестиваль менеджерка ( «Залучення громадськості» до програми DOBRE в Тернопільській області) Зоряна Стоцько. Під час презентацій про життя громад після децентралізації, учасники розповідали про успіхи і невдачі, здобутий досвід і навички, ділились цікавими подіями, несподіваними креативними ідеями, жваво обговорювали суттєві проблеми і їхні вирішення. Цікавою, змістовною і відвертою була розповідь керівника ГО «Поштовх Вперед» Великогаївської ОТГ Оксани Королюк. «Громадський омлет», «Кава з головою», спортивний веломарафон – це невелика дещиця зробленого на початках, коли ще добре не розуміли, що від них хочуть. До спільної роботи залучається завжди молодіжна рада громади. Згодом зрозуміли, що справи ідуть краще тоді, коли присутня згуртованість, коли багато молоді. Тож на фестиваль приїхали з дружною командою молодих і креативних хлопців та дівчат (Максим Калушка, Наталка Поглод, Тарас Кондрат, Тайс Сміт, Ілона Жаловська, Уляна Дерлиця, Степан Гуля) - активних учасників цієї організації Великогаївської ОТГ. Приїхали разом з «групою» підтримки - головою громади Олегом Кохманом та заступником сільського голови Галиною Кравчинюк.
Кожна громада облаштувала намет, де презентувала власноруч виготовлені вироби декоративного мистецтва та продукти сільськогосподарської діяльності.
Під час панельної дискусії «Виклики і потреби» розмовляли про різне: і про фінансову доброчесність («За прозорі місцеві бюджети»), і про масовий виїзд українців на заробітки за кордон… Зрештою, дійшли до спільної думки про те, що стимулювати процес об’єднання можна лише на прикладі успішних громад. Адже це чудова нагода навчитись вмінню аналізувати пропоновані проекти, визначати слабкі та сильні моменти. Під час фесту працювали майстер-класи з авіамоделювання, з графіті, навіть вдалось скласти цукрову карту ОТГ Тернопільської області. Як і годиться була весела розважальна програма за участю талановитих аматорів (найбільше «потрудились» артисти Золотопотіцької ОТГ, дитячий танцювальний колектив «Орхідея» з Вишнівецької громади). Працювала смачна кухня.
Успішні громади – це новий формат роботи. Відтак, варто не забувати запрошувати до діяльності молодь. Бо вона іншими очима дивиться на сучасний світ. Через те важливо підтримувати ідеї молодих, адже вони (однозначно!) будуть спрямовані на підтримку стратегічного розвитку конкретної громади.
До слова. На одному із молодіжних форумів «Добре дій», директор вищезгаданої програми Беррі Рід, дуже влучно висловився з цього приводу: «Молоді люди мають безліч ідей та енергії, але не завжди є залученими до процесу прийняття рішень на місцях. Ми хочемо допомогти змінити цю ситуацію та розширити можливості молоді, особливо в процесах реформ та розвитку громад». Хочеться вірити, що так воно й буде. Бо, підсумовуючи працю в громадах, на фестивалі відзначили тільки окремі громади. Шкода, що керівництво фесту не помітило працю й ентузіазм молоді в інших громадах, які там були присутні. Мова не про подарунки і дипломи (хоча, й вони б були доречними), мова про звичайне тепле і добре слово підтримки. Коли воно є, тоді «виростають крила» у будь-кого. А в юних – і поготів. І тоді не доведеться дивуватися, чому талановита молодь покидає рідну землю. Бо розчаровується… А як хотілось би, щоб успішні приклади місцевого економічного (і не тільки) росту стали прикладом для масового наслідування.
автор Валентина Семеняк