A A A K K K
для людей із порушенням зору
Великогаївська громада
Тернопільська область, Тернопільський район

початок листопада

Чи думаємо ми про пенсію коли молоді?

Чи часто люди, особливо молодь, задумуються над тим, якими вони будуть у старості? Який спосіб життя будуть вести, за що жити? Чи потрібно захищати свої права відповідно до законодавства? Із такими запитаннями звернулась на зустрічі начальник Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Тетяна Глух до студентів за спеціальністю "Соціальна робота" юридичного факультету ТНЕУ.

Під час заходу працівники Фонду розповіли присутнім щодо наслідків тіньової зайнятості. «Кожен громадянин, який влаштовується на роботу, повинен пам’ятати, що отримання заробітної плати «в конверті» сьогодні, позбавляє його в майбутньому соціального захисту у разі безробіття, тимчасової втрати працездатності, нещасного випадку на виробництві, захисту від незаконного звільнення, права на відпустки. Для забезпечення свого майбутнього найманий працівник повинен вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин», – наголосила Тетяна Глух та зазначила, що пенсійна реформа передбачає збільшення страхового стажу, необхідного для призначення пенсії.

Студенти подякували організаторам зустрічі за важливу та актуальну інформацію, яку вони неодмінно використають при працевлаштуванні, а численні запитання молоді свідчать, що майбутнє їм не байдуже.

Юлія Талалай

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської роботи

Молодь Тернопільщини — за легальну зайнятість

Флешмоб «Молодь Тернопільщини — за легальну зайнятість» організували працівники Тернопільського об‘єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області разом із студентами третього курсу Тернопільського національного економічного університету.

Метою акції було донести до молодого покоління важливість сплати страхових внесків до Пенсійного фонду.

Тематичними плакатами учасники акції звернули увагу студентів навчального закладу на переваги легального працевлаштування та ризики нелегальної зайнятості.

Проведення флешмобів є ефективним засобом привернення уваги громадськості до проблеми легалізації зайнятості. Цей метод інформаційно-роз’яснювальної роботи дозволяє продемонструвати ставлення до проблеми нелегального працевлаштування та в доступній формі поінформувати людей про недоліки отримання заробітної плати «в конвертах».

Юлія Талалай

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Порядок призначення пенсій по інвалідності, яка настала внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який установлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

Документом, який підтверджує встановлення інвалідності, є довідка медико-соціальної експертної комісії про визнання особи інвалідом. Крім того, до заяви про призначення пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання додається копія акта про нещасний випадок на виробництві (форма № Н-1), акта про розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) (форма № Н-5), акта розслідування професійного захворювання (форма № П-4).

 • Норми закону для призначення пенсії

За пунктом 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві й професійного захворювання та в разі втрати годувальника з цих причин призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Оскільки до цього Закону не внесено відповідних змін, такі пенсії призначають рай(міськ)управління Пенсійного фонду України за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення».

 • Строки призначення пенсії

За статтею 83 названого Закону пенсії призначаються з дня звернення за пенсією. Проте, якщо звернення за пенсією по інвалідності надійшло не пізніше від трьох місяців з дня встановлення інвалідності, то пенсія призначається з дня встановлення інвалідності.

 • Визначення розміру пенсії

Пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання призначаються незалежно від стажу роботи в таких розмірах:

інвалідам I групи — 70%;

інвалідам II групи — 60%;

інвалідам III групи — 40% заробітку.

Пенсії інвалідам унаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання обчислюються із середнього заробітку на підприємстві для такої професії.

 • Максимальний розмір пенсії

Максимальна пенсія не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за Списком № 1), — чотирьох мінімальних пенсій за віком. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 р. № 544 ці розміри відповідно становлять 150 і 200 грн.

Для окремих категорій пенсіонерів розміри пенсій не мають перевищувати:

для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 10 до 15 років, для жінок, які мають стаж підземної роботи від семи років шести місяців до 12 років шести місяців, — 222,80 грн;

для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 15 до 20 років, для жінок, які мають стаж підземної роботи від 12 років шести місяців до 17 років шести місяців, — 242,80 грн;

для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 20 років і більше, для жінок, які мають стаж підземної роботи від 17 років шести місяців і більше, — 275,80 грн.

При цьому пенсійна виплата по інвалідності (пенсія з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не може бути меншою від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (з 1 грудня 2016 р. — 1247 грн, з 1 травня 2017 р. — 1312 грн). Таку пенсійну виплату інваліди (незалежно від установленої групи) мають у зв’язку з тим, що до пенсії з надбавками та підвищеннями встановлюють державну адресну допомогу в сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. № 265.

Крім того, згідно зі ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям*, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років (чоловіки) та сім років шість місяців (жінки) за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, в розмірі, не меншому за три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

 • Зарахування до страхового і пільгового стажу часу перебування на інвалідності

Час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах й у пільгових розмірах, що передбачено ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Тобто після досягнення пенсійного віку, в тому числі на пільгових умовах, під час призначення пенсії за віком час перебування на інвалідності з названих причин буде зарахований до страхового стажу та пільгового стажу, що дає право на таку пенсію.

 

Світлана Руцька

Заступник начальника відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №1 у м. Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Показник середньої заробітної плати (доходу) за серпень 2017

Пенсійний фонд України затвердив показник середньої заробітної плати (доходу) за серпень 2017 року, який застосовуватимуть під час призначення пенсій. Цей показник на одну застраховану особу становить 6028 грн 81 коп. Його застосовуватимуть для визначення коефіцієнта заробітної плати за серпень 2017 року під час призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».


Пенсійні роз’яснення — людям із вадами слуху

Спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області провели зустріч із Тернопільською обласною організацією - Українським товариством глухих (УТОГ).

Потреба такої зустрічі для людей з вадами слуху була очевидною, адже особисте спілкування – це унікальна можливість надати допомогу конкретній особі, знайти шляхи швидкого вирішення її проблем.

Начальник відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Ольга Долішна ознайомила учасників заходу із змінами у пенсійному законодавстві, особливу увагу звернула на питання покращення обслуговування людей з особливими потребами в обєднаному управлінні.

Присутні спілкувалися із представниками Фонду за допомогою сурдоперекладача та задали ряд запитань, зокрема: щодо порядку обчислення страхового стажу, визначення розміру пенсійної виплати , права на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, перехід із пенсії по інвалідності на пенсію в разі втрати годувальника.

Завершення зустрічі проходило у формі діалогу, обміну думками та пропозиціями щодо вирішення наболілих проблем та подальшої співпраці. Члени товариства висловили слова вдячності за розуміння проблем людей з особливими потребами та якісне обслуговування громадян в обєднаному управлінні.

Юлія Талалай

головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

За круглим столом із страхувальниками

З метою забезпечення легальної зайнятості населення у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості відбулося засідання круглого столу з роботодавцями в якому прийняла участь перший заступник начальника Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Ніна Банзерук.

Перший заступник начальника об’єднаного управління акцентувала увагу учасників на оформленні трудових відносин з подальшим нарахуванням зарплати в розмірі не менше законодавчо встановленого рівня, строків та порядку подання обов’язкової звітності підприємцями, термінів сплати єдиного соціального внеску. «У випадку порушення законодавства про працю передбачено відповідальність у вигляді штрафу», - зазначила Ніна Банзерук.

Зареєструвавшись на Веб-порталі можна переглянути набутий трудовий стаж, - зазначили пенсійники та роздали інформаційні буклети присутнім.

Марта Мацик

головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Хочете порахувати свій розмір пенсії?

Для того, щоб кожен українець зміг визначити розмір своєї пенсії, після прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій"була встановлена формула для цього розрахунку.

Формула, по якій розраховуватимуть пенсії, не є складною, проте потрібно знати складові цієї формули – кількість років страхового стажу та показник, пов’язаний з індивідуальною заробітною платою, які достатньо просто підставити у формулу та отримати в результаті розмір своєї пенсії.

Не виникає труднощів у визначені страхового стажу. А от коефіцієнтом заробітної плати розібратися значно складніше. Розмір зарплати працівника та середньої зарплати по Україні постійно змінювалися. До прикладу, для людей, які працювали до та після 2000 року, існує різне обчислення індивідуального коефіцієнта заробітку, адже навіть грошові одиниці були різні.

Тому порівнюється заробітна плата по кожному місяцю з середньою заробітною платою в ті місяці по країні. Таким чином, виводиться коефіцієнт, який є унікальним для кожного громадянина.
Вирахувати самому цей коефіцієнт складно, проте можна звернутися до органів Пенсійного фонду. У них є відповідні дані для кожного українця. Також працівники фонду зможуть розповісти як саме збільшиться розмір пенсії після проведення реформи.

Формула розрахунку пенсійного забезпечення після проведення пенсійної реформи є такою:

Розмір пенсії = Сз × Ікз × Кс

Сз – розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії.

Ікз – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (співвідношення розміру отримуваної зарплати до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески – цю інформацію кожен може отримати у будь-якому відділені Пенсійного фонду);

Кс – коефіцієнт страхового стажу, який визначається як множник тривалості років стажу роботи особи на величину оцінки одного року страхового стажу.

Ольга Долішна

Начальник відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №2 у м. Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області


Нові умови призначення та перерахунку пенсій з 1 січня 2018 року

Згідно із Законом України № 2148 – Vlll «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі – Закон 2148) змінено норми статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058), якими визначено умови призначення пенсій за віком. Зокрема, відповідно до частини першої цієї статті особи мають право на призначення пенсії за віком по 31 грудня 2017 року після досягнення віку років та за наявності страхового стажу не менш як 15 років.

Починаючи з січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

 • З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року не менше як 25 років

 • З 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року не менше як 26 років

 • З 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року не менше як 27 років

 • З 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року не менше як 28 років

 • З 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року не менше як 29 років

 • З 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року не менше як 30 років

 • З 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року не менше як 31 рік

 • З 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року не менше як 32 роки

 • З 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року не менше як 33 роки

 • З 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року не менше як 34 роки

 • Починаючи з 1 січня 2028 року не менше як 35 років

При цьому пенсійний вік жінок, які народилися до 1 квітня 1961 року, до 60 років підвищуватиметься поступово. Наприклад, жінки, які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року, виходитимуть на пенсію після досягнення віку 58 років 6 місяців, а ті, які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року – після 59 років, ті, які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року – після 59 років 6 місяців.

Частиною другою статті 26 визначено, що в разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу:

 • По 31 грудня 2018 року від 15 до 25 років

 • З 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року від 16 до 26 років

 • З 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року від 17 до 27 років

 • З 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року від 18 до 28 років

 • З 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року від 19 до 29 років

 • З 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року від 20 до 30 років

 • З 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року від 21 до 31 року

 • З 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року від 22 до 32 років

 • З 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року від 23 до 33 років

 • З 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року від 24 до 34 років

 • Починаючи з 1 січня 2028 року від 25 до 35 років

Частиною третьою статті 26 визначено, що в разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу:

 • З 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року від 15 до 16 років

 • З 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року від 15 до 17 років

 • З 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року від 15 до 18 років

 • З 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року від 15 до 19 років

 • З 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року від 15 до 20 років

 • З 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року від 15 до 21 року

 • З 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року від 15 до 22 років

 • З 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року від 15 до 23 років

 • З 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року від 15 до 24 років

 • Починаючи з 1 січня 2028 року від 15 до 25 років

Частина четверта статті 26 Закону передбачає, що в разі відсутності з 1 січня 2018 року необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою – третьою цієї статті (60,63,65 років), пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного частинами першою-третьою цієї статті, на дату досягнення відповідного віку.

Страховий стаж, передбачений частинами першою-третьою, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Новою нормою є положення про можливість призначення пенсії за віком не залежно від віку. Так, починаючи з 1 січня 2028 року за наявності 40 і більше календарних років страхового стажу пенсію за віком призначатимуть незалежно від віку. Це передбачено частиною пятою статті 26 Закону 1058.

Ольга Долішна

Начальник відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №2 у м. Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату

Згідно з пунктом 5 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2148-Vlll «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у період із 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку 60 років, визначеного частиною першою статті 26 Закону України № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (для жінок 58 років 6 місяців, або 59 років 6 місяців), але не набули страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за умови наявності в них не менш як 15 років страхового стажу призначатимуть тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі – тимчасова допомога).

Таку тимчасову допомогу призначатимуть органи соціального захисту населення і виплачуватимуть до досягнення особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії. Тимчасову допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, призначатимуть з урахуванням її майнового стану і середньомісячного сукупного доходу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Світлана Руцька

заступник начальника відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №1 у м. Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Доступною, простою мовою

Саме такий головний постулат семінару, який провели у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області для спеціалістів організаційно-інформаційної роботи.

Працівникам Фонду організатори навчання наголосили на важливості проведення розяснювальної роботи щодо змін в законодавстві відповідно до пенсійної реформи.

«Зменшення кількості звернень», - таке головне завдання озвучила присутнім перший заступник начальника управління Алла Якубовська.

У свою чергу начальник відділу персоналу та організаційно-інформаційної роботи Лілія Литвинчук зауважила, що писати інформаційні матеріали потрібно так, щоб доступно і цікаво було навіть бабусі.

 

Про зміни в пенсійному забезпеченні слухачам української радіостанції «Радіо Рокс»

02.11.2017 в прямому ефірі української радіостанції «Радіо Рокс» начальник Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Тетяна Глух розповіла слухачам про зміни в пенсійному законодавстві відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».

Про проведені перерахунки; осучаснення пенсій; підвищення з 1 жовтня мінімальної пенсії; перерахунок пенсій, призначених жінкам достроково; переведення з пенсій, призначених за спецзаконами та скасування особливого порядку виплати пенсій пенсіонерам, які працюють розказала очільниця Фонду.

Особливо начальник обєднаного управління наголосила про зміни щодо майбутніх пенсіонерів, а саме: чи підняли пенсійний вік і за яких умов в подальшому пенсіонери будуть виходити на пенсію.

Запитання слухачів, які телефонували у студію під час радіоефіру стосувалися перерахунку пенсії та зарахування стажу набутого за кордоном.

На завершення Тетяна Григорівна розповіла про можливість перевірити свій стаж та контролювати сплату страхових внесків за допомого ВЕБ-порталу ПФУ, та побажала усім довголіття, при доброму здоровї та високій пенсії.

Юлія Талалай

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Розпочалася виплата пенсій за поточний місяць

Шостого листопада, відповідно до законодавства, розпочалася виплата пенсій за поточний місяць, яка триватиме по 25 листопада включно. Потреба коштів на листопад 2017 року на виплату пенсій та соціальних допомог пенсіонерам становить 157 млн. 465,58 тис.грн.

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

День соціального працівника

У першу неділю листопада в Україні, згідно з Указом Президента України від 13.04.1999 № 374/99 відзначають День працівника соціальної сфери. Свято було створене, щоб виявити повагу до людей, завдяки яким виконуються соціальні програми в країні. Майбутні кадри для соціальної сфери готують на кафедрі психології та соціальної роботи юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету.

Із викладачами та студентами кафедри і Тернопільським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області склалась тривала партнерська співпраця. Студенти часті гості в об’єднаному управлінні на Дні відкритих дверей, Дні Пенсійного фонду та на практичних заняттях з метою розуміння практичної сторони застосування отриманих теоретичних знань з питань пенсійного забезпечення.

Минулого року напередодні Різдвяних свят відбувся Флеш-моб у вигляді театралізованого дійства – вертепу на тему «Легальна зайнятість – запорука гідної пенсії». Тут кожен студент мав змогу виявити свою індивідуальність, креативний підхід до вирішення складних соціальних проблем, а відтак реалізувати девіз «навчаємось відпочиваючи». Сама ідея такого Флеш-мобу належала студентам, як і її творче акторське відтворення.

З нагоди Дня працівника соціальної сфери на свято до кафедри психології та соціальної роботи юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету вже традиційно запросили керівника Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Глух Тетяну, яка привітала майбутніх колег.

В знак подяки від студентської молоді у подарунок для керівника об’єднаного управління була створена картина у від Богом обдарованого юнака Кирила Богданюка. Картина була створена у техніці «енкаустика», що в перекладі означає «малюю праскою», або «розтоплюю віск». На очах у всіх присутніх був створений художній шедевр за допомогою праски і воскових олівців. Особливо цінним подарунок є тому, що не зважаючи на «обмеженні можливості» Кирила, його жага і любов до життя, прагнення пізнавати нове та навчатися, відкриває для нього необмежені можливості творити прекрасне та дарувати людям добро і віру!

Тетяна Глух щиро подякувала за подарунок, позитивні емоції, невичерпну енергію та побажала міцного здоров’я, успіхів і перемог, для розбудови та процвітання нашої держави.

 

Мінімальний розмір пенсії

Статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI (далі – Закон 1058) (зі змінами відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІІ) визначено, що за наявності в чоловіків 35 років, а в жінок 30 років страхового стажу мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом. За кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону 1058, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком. При цьому наявний в особи понаднормовий страховий стаж не обмежується.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено вище, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом.

Статтю 28 Закону 1058 доповнено нормою, що передбачає встановлення з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, за наявності в чоловіків 35 років, а в жінок 30 років страхового стажу, мінімального розміру пенсії за віком у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати, визначеної Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом.

Щодо пенсій, які буде призначено після 1 січня 2018 року, мінімальний розмір пенсії за віком у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом, буде виплачуватися після досягнення особою віку 65 років. До досягнення цього віку таким особам може бути призначено державну соціальну допомогу на умовах і в порядку, визначених Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

 

Мінімальна пенсійна виплата

Пенсії та державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною)), перераховані з 1 жовтня 2017 року відповідно до Закону 2148, а також ті, що призначатимуться після цієї дати, визначаються в розмірі, не меншому за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» (1373 грн.), а в разі збільшення після 1 грудня 2017 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, - за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначений Законом.

Ольга Долішна

Начальник відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №2 у м. Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Призначення пенсії за вислугу років

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІІ збережено право на пенсію за вислугу років артистам театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та в порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пенсія за вислугу років призначається та виплачується при звільненні з роботи, яка дає право на таку пенсію.

Представникам інших професій збережено право на пенсію за вислугу років за умови, якщо такі особи на день набрання чинності Закону 2148 мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (пункт 21 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону 1058). Таким особам пенсія за вислугу років буде призначатися за їхнім зверненням із дотриманням умов, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Розмір пенсії за вислугу років буде визначатися відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону 1058. При цьому в частині визначення права будуть застосовуватися положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» (у тому числі статті 60).

Аналогічно збережено право на пенсію за віком на пільгових умовах жінкам, зайнятим протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну.

Пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону 1058 передбачено, що якщо на день набрання чинності Закону 2148 такі жінки мають стаж роботи, необхідний для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «е» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (не менше як 20 років), то виходитимуть на пенсію після досягнення віку від 50 до 55 років залежно від дати народження.

Ольга Долішна

Начальник відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №2 у м. Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Достроковий вихід на пенсію за віком

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІІ збережено право дострокового виходу на пенсію та умови призначення пенсій окремим категоріям громадян, визначені статтею 115 розділу XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону 1058. Право на призначення дострокової пенсії за віком, як і раніше, мають:

 1. особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики – після досягнення чоловікам 45 років, жінкам 40 років та за наявності страхового стажу не менше як 20 років у чоловіків і не менше як 15 років у жінок;

 2. особи з інвалідністю по зору І групи – сліпі та особи з інвалідністю з дитинства І групи – після досягнення чоловікам 50 років, жінкам 40 років та за наявності страхового стажу не менше як 15 років у чоловіків і не менше як 10 років у жінок;

 3. жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше як 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснював батько, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше як 20 років;

4. військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в анти терористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконання інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов’язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пунктів 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов’язаних, - після досягнення чоловікам 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше як 25 років у чоловіків і не менше як 20 років у жінок.

Ольга Долішна

Начальник відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №2 у м. Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь