A A A K K K
для людей із порушенням зору
Великогаївська громада
Тернопільська область, Тернопільський район

початок грудня

День Пенсійного фонду у с.Баворів

Спеціалісти Тернопільського об’єднаного управління провели День Пенсійного фонду України у с.Баворів Великогаївської сільської ради. Основна ціль даного заходу – це наближення послуг до людей, надання консультацій та роз’яснень щодо пенсійного забезпечення.

Найчастіше задавали питання щодо збільшення розміру пенсії, про поновлення її виплати і правильності нарахування, обчислення страхового стажу тощо. Крім того, відвідувачів цікавили перспективи осучаснення розміру пенсії і її підвищення. Всі порушені питання вдалося вирішити.

У ході спілкування пенсійники запропонували відвідувачам активніше долучатися до дистанційних форм обслуговування громадян що пропонує Фонд, зокрема, скористатися можливостями веб-порталу Пенсійного фонду України.

Марта Мацик

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Пенсійна реформа в дії: з 01.01.2018 сплачувати ЄСВ будуть і фермери

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII внесено зміни  до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-V, згідно з якими члени фермерського господарства з 01.01.2018 стають платниками єдиного внеску  за умови, що вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Водночас членів фермерського господарства буде звільнено від сплати єдиного внеску якщо вони мають інвалідність або досягли пенсійного віку та отримують пенсію (за віком чи за інвалідністю) або соціальну допомогу (ч. 4 ст. 4 Закону № 2464).

Члени фермерських господарств сплачуватимуть єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачують єдиний внесок – так само, як і підприємці із 01.01.2018 (ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).

Олена Бабій

Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Про отримання пенсії з доставкою додому

Починаючи з 16.09.2017 внутрішньо переміщені особи з інвалідністю І групи можуть отримувати пенсію з доставкою додому за фактичним проживанням/перебуванням. Таку послугу надає ПАТ "Укрпошта" на підставі письмової заяви пенсіонера відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 689.

Така можливість надається також і особам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги.

Для цього потрібно надати окрім письмової заяви про переведення пенсії з доставкою додому ще довідку про встановлення І групи інвалідності або висновок лікарсько-консультативної комісії. Але якщо такі документи вже наявні у пенсійній справі, крім заяви інших документів подавати не треба.

Також інформуємо Вас, що у разі неможливості звернутись особисто до органу Пенсійного фонду, структурним підрозділом Фонду буде організовано виїзд спеціаліста за Вашою домашньою адресою для отримання письмової заяви, оскільки такі заяви відповідно до діючих умов надаються особисто пенсіонерами або їх законними представниками.

Начальник відділу з питань

призначення, перерахунку та виплати пенсій №1 у місті Тернополі

Людмила Радковська

 

Які документи необхідно надати в разі працевлаштування?

 Згідно з статтею 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), застрахована особа зобов’язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. № 1566/11846, у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання).

У разі працевлаштування (початку діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи – підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання заяви. Заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або надсилається поштовим відправленням.

При цьому відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).

При прийманні документів орган, що призначає пенсію, перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів та перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Подані документи реєструються у встановленому порядку.

Начальник відділу обслуговування громадян у місті Тернополі

Людмила Травіна

 

Легальна зайнятість – захист соціальних та трудових прав і гарантій

В Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості відбувся семінар на тему: «Легальна трудова діяльність – це  основа  соціальної захищеності працюючого населення» за участю працівників Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.

Головний спеціаліст об’єднаного управління Юлія Талалай розповіла присутнім, що відсутність легальних трудових відносин призводить до втрати страхового стажу, а також  позбавляє працівників захисту від незаконного звільнення, соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання, цілої низки інших прав і соціальних гарантій передбачених чинним трудовим законодавством. Також фахівець фонду наголосила, що контролювати сплату внесків роботодавцем можливо за допомогою Веб-порталу Пенсійного фонду України.

У інформаційних буклетах, які роздали пенсійники, є інформація та інструкція, щодо реєстрації на веб-порталі Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua) для перевірки свого набутого стажу.

Марта Мацик

головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Будьте в курсі останніх змін у пенсійній системі!

Фахівці Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провели День передплатника у відділенні поштового зв'язку № 1 Тернопільської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта". Спеціалісти об’єднаного управління популяризували видання, які містять фахові коментарі останніх змін у пенсійному законодавстві, — щотижневу газету «Пенсійний кур’єр» та щомісячний журнал «Вісник Пенсійного фонду України».

Організатори заходу розповіли присутнім, що окрім пенсійної тематики видання містять чимало цікавої інформації з історії, культури, медицини та кулінарії.

Окрім того, мешканці міста мали змогу поспілкуватись з пенсійниками та отримати відповіді з актуальних пенсійних питань.

Презентаційні газети та журнали визвали велику зацікавленість у відвідувачів відділення. Всі бажаючі взяли участь у передплатній кампанії на 2018 рік.

Юлія Талалай

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Прийом громадян на віддаленому робочому місці

Згідно з затвердженим графіком, начальник Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Тетяна Глух та начальник відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій у Тернопільському районі Ірина Лебідь провели виїзний прийом громадян на віддаленому робочому місці у Байковецькій громаді.

Під час прийому послуги отримали 18 осіб. Зокрема відвідувачі звернулися з таких питань: порядок проведення перерахунків та осучаснення пенсій, перехід з одного виду пенсії на інший, зарахування стажу, оформлення недоотриманої пенсії за померлого та щодо відновлення повного розміру пенсії жінкам, які вийшли на пенсію у 55 років зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Всі громадяни, що звернулися під час прийму, заповнили анкети щодо оцінки якості послуг, отримали консультацію щодо реєстрації на ВЕБ-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України та інформацію про періодичне видання газети «Пенсійний кур’єр».

Юлія Талалай

Головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Виконавчий збір

Виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Законом України “Про виконавче провадження” передбачений вичерпний перелік підстав, коли виконавчий збір не стягується.

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання рішень інших органів - сукупність дій органів і посадових осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Законом України “Про виконавче провадження”, нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених законом та іншими нормативно-правовими актами. Виконавчі дії це певні заходи примусового виконання рішень, такі як звернення стягнення на майно боржника, на заробітну плату, вилучення майна тощо.

Бувають випадки, коли державний виконавець на виконання рішення суду відкрив виконавче провадження та не вчинив жодних дій для примусового виконання рішення. Може пройти місяць, два, три а виконавець не проводить виконавчі дії, проте погрожує стягненням виконавчого збору.

Верховний суд України прийшов до висновку, що право на стягнення виконавчого збору не виникає, якщо боржник добровільно виконав рішення суду, при цьому виконавець не провів будь-яких примусових виконавчих дій, а тільки виніс постанову про відкриття виконавчого провадження та постанову про стягнення виконавчого збору. Тобто для стягнення виконавчого збору з боржника державний виконавець повинен вчинити виконавчі дії, а не тільки винести постанови.

Юридичний відділ
Тернопільського об'єднаного управління
Пенсійного фонду України
Тернопільської області

Забезпеч своє майбутнє – відмовся від зарплати в «конверті»

Легальна зайнятість – основне гасло семінару, який відбувся в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості за участю першого заступника начальника Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Ніни Банзерук.

«Зареєстровані належним чином трудові відносини із роботодавцями та відмова від виплати зарплати «в конвертах» - це обов’язок кожного працюючого громадянина та їх соціальна гарантія», - зазначила Ніна Банзерук.

Перевірити інформацію щодо сплати роботодавцями єдиного внеску можна зареєструвавшись на ВЕБ-порталі, де також знаходиться багато довідкової інформації щодо пенсійного забезпечення, - розповіли пенсійники присутнім та роздали інформаційні буклети.

Марта Мацик

головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Складаємо графік відпусток на 2018 рік

У кінці 2017 року перед кожним роботодавцем постане питання про затвердження графіку відпусток працівників на 2018 рік. Як встановлено ч.4 ст. 79 Кодексу законів про працю України даний графік затверджується власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводиться до відома всіх працівників.

При складанні графіків обов’язково враховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку. Водночас не слід забувати і про законодавчі норми, адже, наприклад, відповідно до частини 13 статті 10 Закону України “Про відпустки” N 504/96-ВР від 15.11.1996 щорічні відпустки за бажанням працівника в зручний для нього час надаються: особам віком до вісімнадцяти років; інвалідам; жінкам перед відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами або після неї; жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда; одинокій матері (батьку), які виховують дитину без батька (матері); опікунам, піклувальникам або іншим самотнім особам, які фактично виховують одного або більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків; дружинам (чоловікам) військовослужбовців; ветеранам праці та особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ; батькам - вихователям дитячих будинків сімейного типу; в інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.

До  графіка  відпусток варто включати не лише щорічні, а й інші оплачувані додаткові відпустки (в т.ч. додаткові відпустки одиноким матерям та особам, які мають дітей), що надаються протягом календарного року, а також дні відпустки, невикористані працівником у минулому році.

Форма графіка відпусток не визначена чинним законодавством, тому його складають у довільній формі. Тож роботодавець може самостійно розробити форму такого документа для використання.

У разі якщо трудовий договір укладено з працівником після затвердження графіка відпусток, до нього може бути внесено відповідні зміни та доповнення.

Графіки відпусток повинні доводитися до відома всіх працівників під підпис. Найзручніша форма доведення їх до відома - це вивішування їх для загального ознайомлення в приміщеннях підприємств та їх структурних підрозділів. Відсутність графіка відпусток розглядається як “інші порушення вимог законодавства про працю” і за такі порушення передбачено санкції.

Юридичний відділ

Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

Пенсії за особливі заслуги перед Україною

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” №2148 внесено зміни до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», згідно яких, починаючи з 11.10.2017 пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються територіальними органами Пенсійного фонду України.

Для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною особою подається до територіального управління Пенсійного фонду України заява про встановлення пенсії з необхідними документами.

Законом № 2148 змінено строки встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною, а саме: пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права.

Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.

Заяву про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та в 10-денний строк з дня її подання з усіма необхідними документами приймає рішення про встановлення (перерахунок) або про відмову у встановленні (перерахунку) пенсії за особливі заслуги.

Рішення про встановлення (перерахунок, відмову) пенсії за особливі заслуги перед Україною по всіх заявах, поданих після 11.10.2017, приймаються територіальними управліннями Пенсійного фонду України.

Юридичний відділ

Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

Зміни у виробничому календарі

1 грудня 2017 року у газеті “Голос України” опубліковано Закон України “Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів” від 16.11.2017 № 2211-VIII. Як результат маємо додатковий святковий день 25 грудня - день, коли християни західного обряду святкують Різдво Христове.

До цих змін в Україні вихідним було лише 7 січня, коли відзначають Різдво Христове за юліанським календарем. Водночас Різдво Христове за григоріанським календарем, яке відзначають не лише католики, але й протестанти, було в Україні робочим днем. За даними авторів Закону, на сьогодні кількість католицьких і протестантських громад в Україні складає близько 11 тис. - 30% від усіх українських релігійних організацій. Віряни цих обрядів святкують Різдво Христове за григоріанським календарем, тобто 25 грудня.

“Необхідно забезпечити права значної частини населення України на святкування Різдва Христового того дня, який відповідає їх релігійним та світоглядним переконанням, і долучити цей день до числа офіційних святкових днів України”, - йшлося у пояснювальній записці до даного Закону.

Передбачається, що Закон сприятиме кращому порозумінню між християнськими релігійними громадами як в межах України, так і за кордоном, а також допоможе оптимізувати святкування Різдва Христового та Нового року.

Водночас вищевказаним Законом скасовано святковий день 2 травня, а 1 травня (День праці) залишатиметься святковим.

Юридичний відділ

Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

Зарахування до страхового стажу часу відбування покарання

в місцях позбавлення волі

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цього Закону, зараховують до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Під час відбування покарання засуджених до 01.01.2004 діяв Виправно-трудовий кодекс України від 23.12.1970 № 3325-VII (втратив чинність з 01.01.2004), згідно зі статтею 50 якого час роботи засуджених у період відбування ними покарання вигляді позбавлення волі до трудового стажу не зараховується, крім випадків, спеціально передбачених у законі.

Відрахування із заробітку або іншого доходу, нарахованого засудженим, здійснювали з дотриманням черговості, визначеної статтею 53 Виправно-трудового кодексу України, в якій відрахувань на пенсійне страхування не передбачено.

Зарахування до страхового стажу роботи в’язнів за період до 01.01.2004 р. здійснюється відповідно до пункту “а” статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, у якому визначено, що до стажу роботи зараховується будь-яка робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в’язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Отже, зарахування до страхового стажу часу перебування громадянина в місцях позбавлення волі можливе за умови сплати ним страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з постановою Верховної Ради України від 17.06.1993 № 3290-XII “Про порядок введення в дію Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про пенсійне забезпечення” для громадян, які відповідно до пункту “а” частини третьої статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення” бажають зарахувати до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, періоди трудової діяльності, коли працівник не підлягав соціальному страхуванню, ставка обов’язкових внесків становить 33,3% середньомісячного заробітку працівника відповідної галузі народного господарства на час призначення пенсії за кожен місяць роботи, зазначений заявником.

Враховуючи зазначене, для обчислення розміру страхових внесків, що підлягають сплаті відповідно до постанови, за час відбування покарання в місцях позбавлення волі необхідно звертатися до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання, подати довідку з Держаної служби статистики України про розмір середньомісячного заробітку (доходу) (на час призначення пенсії) за спеціальністю та сплатити страхові внески.

Юридичний відділ

Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного

фонду України Тернопільської області

 

Зарахування до страхового стажу часу навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі

Відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цього Закону (до 01.01.2004), зараховують до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Згідно з пунктом “д” статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до стажу роботи, що дає право на пенсію, зараховується час навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі.

Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка.

Час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

Згідно з Положенням про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах навчальний рік починається з 1 вересня і складається з навчальних днів, днів проведення підсумкового контролю, екзаменаційних сесій, вихідних, святкових і канікулярних днів. Студенту, який захистив дипломний проект (роботу), склав державні екзамени відповідно до вимог освітньо-професійної програми підготовки, рішенням державної комісії присвоюється освітній рівень (кваліфікація) та видається державний документ про освіту (кваліфікацію).

Отже, період навчання у вищому навчальному закладі зараховується до страхового стажу з 1 вересня по дату прийняття екзаменаційною комісією рішення про присвоєння кваліфікації.

Юридичний відділ

Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

Обчислення пенсій чорнобильцям

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі – Закон 2148) внесено зміни до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон).

Статтею 59 Закону визначено, що військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їхніх сімей пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначати на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, які вони дістали під час виконання обов’язків військової служби, або відповідно до статті 54 цього Закону.

Крім того, з урахуванням вказаних змін починаючи з 1 жовтня 2017 року особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсію по інвалідності обчислюють відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб – із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

У підпункті 3 пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону 2148 Кабінету Міністрів України доручено у тримісячний строк після набрання цим Законом чинності привести свої нормативно-правові акти у відповідність із ним.

15 листопада 2017 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Постанова 851), якою внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі – Постанова 1210). Ця постанова застосовується з 1 жовтня 2017 року.

Постановою 851 встановлено порядок обчислення пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Крім того, Постановою 851 внесено зміну до пункту 11 Постанови 1210, за якою гарантовано мінімальний розмір пенсії учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

 

Зміни до статті 54 Чорнобильського закону

13 квітня 2017 року було ухвалено Закон України «Про внесення змін до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 2015-VIII, що набуває чинності з 1 січня 2018 року.

Статтею 54 Закону передбачено, що пенсії, зокрема у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, може бути призначено за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, що визначається згідно із законодавством. Тобто для призначення пенсії в разі втрати годувальника має бути встановлено причинний зв'язок смерті померлого годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Починаючи з 1 січня 2018 року під час призначення пенсії в разі втрати годувальника такий експертний висновок подавати до органів Пенсійного фонду не потрібно.

Водночас слід зауважити, що експертний висновок не потрібно подавати лише в разі смерті годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, тобто тих годувальників, щодо яких за життя встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і лише їхнім дружинам (чоловікам).

У разі смерті особи із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та 3 під час призначення пенсії в разі втрати годувальника за нормами статті 54 Закону подання експертного висновку є обов’язковим. Такий висновок потрібно подавати також під час призначення пенсії в разі втрати годувальника, зокрема, дітям, батькам тощо померлого годувальника.

Крім того, статтею 52 Закону визначено право непрацездатних членів сім’ї годувальника, які були на його утриманні, на щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Дітям помісячну компенсацію призначають незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Зміни до статті 52 Закону не було внесено, тож під час призначення компенсації подання експертного висновку є обов’язковим для всіх без винятку членів сім’ї померлого годувальника.

Наталія Калашник

начальник юридичного відділу

Тернопільського об’єднаного управління

Пенсійного фонду України

Тернопільської області

 

Відбулися чергові заняття в «школі майбутнього пенсіонера»

29 та 30 листопада 2017 року начальники відділів обслуговування громадян в місті Тернополі та Тернопільському районі Людмила Травіна та Ольга Гірська провели чергові заняття «школи майбутнього пенсіонера». Основні питання, які розглядалися, це осучаснення пенсій; залежність розміру майбутньої пенсії від страхового стажу та заробітної плати; необхідність отримання легальної заробітної плати; як зараховується страховий стаж при умові отримання заробітної плати у розмірі менше мінімальної заробітної плати.

Також фахівці Фонду розповіла присутнім про Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, за допомогою якого можливо контролювати особисті дані реєстру застрахованих осіб та дистанційно отримувати послуги без звернення до управління Фонду.

В ході зустрічі з присутніми заповнили анкети для реєстрації на Веб-порталі та роздали перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Головне завдання таких занять – це роз'яснення умов виходу на пенсію, правова оцінка документів, трудової книжки, довідок, адже завдяки завчасному зверненню осіб передпенсійного віку до об’єднаного управління можна виявити та усунути недоліки в документах, надіслати запити для отримання документів, яких бракує, ще до настання права на пенсію.

Тернопільське обєднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

Розпочалася виплата пенсій за поточний місяць

Четвертого грудня, відповідно до законодавства, розпочалася виплата пенсій за поточний місяць, яка триватиме по 25 грудня включно. Потреба коштів на грудень 2017 року на виплату пенсій та соціальних допомог пенсіонерам становить 158 млн. 738,62 тис.грн.

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

Не вистачає стажу – докупи!

Нормами статті 12 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII ще з 2004 року передбачено добровільну участь осіб у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Тобто в періоди після 1 січня 2004 року, коли страховий стаж зараховується лише за умови сплати страхових внесків, людина, яка не належала до категорії застрахованих осіб (наприклад, офіційно на території України не працювала або працювала неофіційно), може звернутися до органів фіскальної служби та укласти відповідний договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового соціального страхування згідно з нормами статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Законом передбачено два види договорів про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Зокрема, частиною другою статті 10 цього Закону визначено, що особи беруть у ній участь протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь, але не менше як один рік (крім договорів про одноразову сплату). Тобто людина, укладаючи цей договір, зобов’язується щомісяця, протягом не менше року від дати укладання договору, сплачувати ЄСВ. І кожен місяць, за який сплачено внески, буде зараховано до страхового стажу.

Відповідно до частини п’ятої статті 10 Закону договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (починаючи з 1 січня 2004 року). При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок і більшою за суму єдиного внеску, встановлених на дату укладання договору.

Докупити можна лише загальний страховий стаж. Не можна докупити спеціальний стаж, наприклад, стаж шахтаря, металурга, вчителя чи лікаря.

Із 01.01.2018 сума сплаченого ЄСВ за договором про одноразову сплату за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2.

Михайло Комлєв

начальник відділу інформаційно-аналітичного

забезпечення та ведення електронних реєстрів

ТОУПФУ Тернопільської області

 

Нелегальна зарплата – втрачена пенсія

На даний час виплата заробітної плати в «конверті» та нелегальна робота є нормою життя. Виплати у «конвертах» стали одною із складових тіньової економіки. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості не тільки в тому, що бюджет недоотримає кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і перш за все це втрата страхового стажу для призначення пенсії.

Здебільшого проблемним питанням щодо легалізації заробітної плати виникає у суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб, тобто підприємець, частково приховуючи виручку від реалізації товарів, робіт, послуг, виплачує доходи найманим працівникам, які не обліковані в бухгалтерських документах, а також використовує працю найманих працівників, офіційно не зареєстрованих як наймані особи.

Звертаємо увагу і самих роботодавців, якщо у вас працюють наймані працівники і з ними укладено трудові угоди, то звітуйте вчасно до відповідних органів.

Відповідно до нині діючого пенсійного законодавства встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Тобто у страховий стаж при виході на пенсію враховуються тільки ті періоди, у яких відбувалось нарахування та за які повністю сплачені страхові внески із заробітної плати у сумі не меншій мінімального страхового внеску.

Тернопільським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області постійно проводиться робота щодо захисту прав застрахованих осіб, взаємодії та обміну інформацією з органами Державної фіскальної служби України та іншими органами з питання детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення.

Олександра Кулина

головний спеціаліст сектору

забезпечення наповнення бюджету

 

Умови зарахування страхового стажу

Порядок визначення страхового стажу наведено у статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058). Як до ухвалення Закону 2148, так і після страховий стаж із січня 2004 року обчислюють за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, до зазначеної дати – на підставі документів і в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цього Закону.

При цьому періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним раніше (на підставі документів: трудової книжки, диплома про освіту, військового квитка, свідоцтва про народження дитини тощо). За наявності підстав до зазначених періодів застосовуються і норми законодавства щодо пільгового обчислення стажу.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв’язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу зараховується також на загальних підставах, відповідно, період із дня встановлення інвалідності до досягнення особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону 1058, і період із дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Період, протягом якого особа, що підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, також включається до страхового стажу.

Час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування немає відомостей, необхідних для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до Закону 1058, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

При цьому згідно з пунктом 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону 1058 (зі змінами, внесеними Законом 2148) зарахування періодів служби до страхового стажу осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом Збройних сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів Держбюджету України.

Протягом п’яти років із дня набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, до Пенсійного фонду подаються, у разі їх відсутності, персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату грошових внесків за період із 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ольга Долішна

начальник відділу з питань

призначення, перерахунку та виплати

пенсій №2 у місті Тернополі

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь