A A A K K K
для людей із порушенням зору
Великогаївська громада
Тернопільська область, Тернопільський район

березень-травень 2017

Щодо перерахунку з 1 травня 2017 року під час «прямої телефонної гарячої лінії»

24 травня 2017 року начальник Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Тетяна Глух розповіла під час «гарячої» телефонної лінії про перерахунок пенсій з 1 травня 2017 року, а саме про підвищенням прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян з 1 травня 2017 року з 1247 до 1312 грн., та звернула особливу увагу, що перерахунку не підлягала пенсія пенсіонерів, які працюють та наголосила, що перерахунок проведений автоматично і не потребував особистого звернення пенсіонера до органів Пенсійного фонду України.

За допомогою “гарячої” телефонної лінії, громадяни змогли отримати відповіді на питання, які їх цікавлять по пенсійному забезпеченню. Протягом визначеного періоду надійшло 5 дзвінків, на які були надані відповіді.

Юлія Талалай

головний спеціаліст відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Завершення фінансування пенсій та грошової допомоги

в травні 2017 року

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомляє, що відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та інших законодавчих актів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян, завершено виплату пенсій та грошової допомоги на травень 2017 року. 

Станом на 25 травня 2017 року виплату пенсій та грошової допомоги профінансовано в розмірі 124 млн. 456,69 тис.грн., що становить 100,0 % місячної потреби травня 2017 року. 

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області

 

Флеш-моб «Ми – за легальну зайнятість!»

17 травня з метою привернення уваги громадян до проблем неофіційного працевлаштування та виплати заробітної плати «в конвертах» Тернопільським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області спільно зі студентами Тернопілького кооперативного торговельно-економічного коледжу організовано флеш-моб «Ми – за легальну зайнятість!».

Учасниками флеш-мобу стали молоді люди, яким не байдуже їхнє майбутнє, адже після закінчення навчального закладу саме вони будуть розпочинати свою трудову діяльність і накопичувати страховий стаж для майбутньої пенсії та забезпечення інших соціальних гарантій.

Студенти привертали увагу перехожих танцювальною постановкою під гаслом «Ми – за легальну зайнятість!» і закликали оформляти свої майбутні трудові відносини тільки легальним шляхом.

В цей час, за до допомогою інформаційних листівок і буклетів на тему легального працевлаштування, фахівці об’єднаного управління інформували про ризики отримання заробітної плати «у конвертах» та переваги офіційного працевлаштування.

Ольга Кобіс

заступник начальника відділу персоналу

та організаційно-інформаційної роботи

Тернопільського об’єднаного управління

Пенсійного фонду України

Тернопільської області

 

Що потрібно знати про пенсійне посвідчення

Відповідно до постанови Пенсійного фонду України від 25.03.2004 року № 4-1 «Про Порядок обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень Пенсійному фонді України та його органах» (із змінами) в органах Пенсійного фонду України забезпечено оформлення та видача пенсійних посвідчень нового зразка.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року № 497 «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду» з метою виконання пункту 45 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено:

- порядок обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень в Пенсійному фонді України та його органах;

- зразок та опис бланка пенсійного посвідчення;

- встановлено, що пенсійні посвідчення старого зразка дійсні на всій території України до їх обміну в установленому порядку на нові посвідчення.

Відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року № 497 «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду» - документом, який підтверджує призначення громадянину пенсії, є пенсійне посвідчення (далі - посвідчення), що видається органом Пенсійного фонду України.

Посвідчення виготовляється на ім’я особи, якій призначено пенсію. У разі якщо пенсія призначена неповнолітній або недієздатній особі, у пенсійному посвідченні зазначаються прізвище, ім'я та по батькові батька (матері) або опікуна (піклувальника).

Відомості про групу, причину інвалідності та термін, на який встановлено інвалідність, зазначаються в пенсійному посвідченні незалежно від виду призначеної пенсіонеру пенсії.

Пенсіонерам, які відмовились від реєстраційного номера облікової картки платника в силу своїх релігійних переконань, в пенсійному посвідченні реєстраційний номер облікової картки платника не зазначається.

Посвідчення оформлюється і видається безкоштовно особисто пенсіонеру або іншій особі, яка представляє інтереси пенсіонера, на підставі нотаріально засвідченого доручення, а у разі, якщо пенсіонером є неповнолітня або недієздатна особа - опікуну, піклувальнику, батькам при пред’явленні паспорта та відповідних підтверджувальних особу документів під підпис у журналі обліку пенсійних посвідчень

Посвідчення підлягає знищенню у випадку неточного запису, виявленні помилки, у випадку смерті особи, якій призначено пенсію, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості, та в інших випадках, передбачених законом.

У разі якщо посвідчення стало непридатним для користування або втрачено, за заявою пенсіонера видається дублікат посвідчення, про що робиться відмітка у пенсійній справі.

Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі радить пенсіонерам міста, які замовляли пенсійне посвідчення поцікавитись його наявністю та отримати в Управлінні за адресою: майдан Волі, 3;телефон для довідок 23-53-16.

 

ДЕРЖАВНІ СОЦІАЛЬНІ СТАНДАРТИ ТА ГАРАНТІЇ

У 2017 РОЦІ

МІНІМАЛЬНА ЗАРОБІТНА ПЛАТА

Стаття 8 ЗУ «Про державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року № 1801 – VIII:

Показник

Розмір мінімальної заробітної плати, грн.

 

з 1 січня 2017

у місячному розмірі:

3200

у погодинному розмірі:

19,34

 

ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ

Ст. 7 ЗУ «Про державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року № 1801 – VIII  встановлено у 2017 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:

Соціальні та демографічні групи населення

Розмір прожиткового мінімуму, грн.

 

з 1 січня

з 1 травня

з 1 грудня

Прожитковий мінімум

1544

1624

1700

Діти віком до 6 років:

1355

1426

1492

Діти віком від 6 до 18 років

1689

1777

1860

Працездатні особи

1600

1684

1762

Особи, які втратили працездатність

1247

1312

1373

 

Дізнайтесь про свій страховий стаж за допомогою Веб-порталу

Пенсійного фонду України

Легальна заробітна плата є гарантом соціальної захищеності як в період роботи, так і при виході на заслужений відпочинок.  Кожен громадянин має право знати про розмір нарахованої зарплатні та сплачених з неї внесків. На сьогоднішній день дуже просто проконтролювати процес відображення особистої інформації про заробітну плату - для цього необхідно зареєструватися на Веб-порталі Пенсійного фонду України. Кожен охочий може звернутися у відділах обслуговування громадян Тернопільського об’єднаного управління ПФУ Тернопільської області, що знаходяться за адресою Майдан Волі,3 та вул.М.Кривоноса,11 і заповнити відповідну заяву (її  можна роздрукувати з Веб-порталу), маючи при собі паспорт та ідентифікаційний код. Після реєстрації, настає можливість не виходячи з дому, отримувати розгорнуту інформацію щодо своїх персональних даних з нарахування заробітної плати, яка врахована до страхового стажу людини.

Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України

Тернопільської області

 

Особливості сплати зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій

у 2017 році

Пунктом 8 статті 4 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» об’єкт для сплати збору з операцій набуття права власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, встановлено у відсотках від вартості автомобіля, а саме:

 • 3 відсотки – якщо об’єкт оподаткування не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;

 • 4 відсотки – якщо об’єкт оподаткування перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;

 • 5 відсотків – якщо об’єкт оподаткування перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року.

Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» встановлено прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2017 року в сумі 1 600 грн.

Таким чином у 2017 році з вартості автомобіля, яка не перевищує 264 000 грн збір сплачується у розмірі 3 відсотки, з вартості, що перевищує 264 000 грн, але не перевищує 464 000 грн – 4 відсотки, з вартості понад 464 000 грн – 5 відсотків.

Законом України від 20.12.2016 № 1791-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» відмінено сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі іноземної валюти у готівковій формі фізичними особами.

Олена Бабій

завідувач сектору

забезпечення наповнення бюджету

фінансово-економічного відділу

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Подбайте про майбутню пенсію сьогодні!

Стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом.

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання. Сплата обов’язкових платежів від цієї суми дозволяє зарахувати стаж для гарантування державою соціальних виплат.

На жаль, тіньові процеси у сфері виплати заробітної плати набули особливого поширення, а проблема боргів із виплати заробітної плати існує не один рік. Керівники деяких підприємств затримують виплату заробітної плати, нараховують та виплачують її менше законодавчо встановленого рівня, ігноруючи вимоги законодавства про працю. Працівники зі свого боку займають мовчазну позицію, боячись втратити своє місце роботи.

Типовими порушеннями роботодавцем трудового законодавства є:

 • фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору;

 • оформлення працівника на неповний робочий день у разі фактичного виконання роботи впродовж повного періоду робочого часу, установленого на підприємстві;

 • виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків;

 • порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам (двічі на місяць);

 • виплата заробітної плати на рівні, меншому від законодавчо встановленого мінімуму;

 • невиплата працівникові належних йому виплат, індексації заробітної плати, компенсаційних виплат, надбавок та доплат, встановлених законом.

Якщо Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші трудові права, Ви можете звернутися до управління Держпраці чи органу Державної фіскальної служби або суду. У своєму зверненні надайте факти, що підтверджують відносини з роботодавцем (чеки, накладні, договори з Вашим підписом), які стануть підставою для контролюючих та судових органів для відповідного реагування з метою захисту Ваших прав та конституційних гарантій.

Вирішити проблему легалізації
заробітної плати можливо лише спільними зусиллями.

Шановні громадяни!

Пам’ятайте, що відповідальність за Вашу
«пенсійну історію» несе не тільки ДЕРЖАВА, а й ВИ самі!

Не позбавляйте себе соціальних гарантій та не сприяйте порушенням трудового законодавства, а натомість, забезпечте собі надійну старість!

У Тернопільському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області працює телефон довіри (0352) 52-58-97, за яким кожен може повідомити про випадки заниження роботодавцями офіційної заробітної плати працівникам, виплати її «у конвертах», використання «неофіційної» робочої сили тощо.

Конфіденційність отриманих відомостей гарантується!

Крім того, кожен з нас може перевірити чесність роботодавця щодо сплати ним єдиного соціального внеску (тобто зарахування періодів роботи до страхового стажу, необхідного для призначення пенсії), просто зареєструвавшись на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Застрахована особа (працівник), яка зареєстрована на порталі, може отримувати щомісяця у своєму особистому кабінеті дані з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. У реєстрі зазначено, які роботодавці подавали звіт за цю особу, які суми заробітної плати були нараховані, які суми внеску перераховані з цієї заробітної плати, скільки днів для стажу зараховано в результаті сплати тощо. Також вказується спеціальний стаж (за його наявності). Все це дає можливість контролювати свого роботодавця.

Олена Бабій

завідувач сектору

забезпечення наповнення бюджету

фінансово-економічного відділу

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Як атестація робочого місця за умовами праці впливає на право працівника на пенсію?

Із 1992 року право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці.

Атестацію проводить атестаційна комісія, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше, ніж один раз на п‘ять років.

Для підтвердження результатів атестації робочого місця видається наказ по підприємству про результати атестації робочих місць. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку. Перелік робочих місць з пільговим пенсійним забезпеченням затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.

Після 21 серпня 1992 року право на пенсію за віком на пільгових умовах має бути підтверджене лише за результатами атестації. Отже, якщо людина працювала в шкідливих умовах починаючи з 21 серпня 1992 року й атестація робочих місць не проводилася, працівники втрачають право на зарахування пільгового стажу після цієї дати.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на керівника підприємства, організації.

Результати атестації застосовуються для обчислення стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж п‘яти років після затвердження її результатів (дати видання наказу про результати проведеної атестації), якщо протягом цього часу на такому підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведено позачергову атестацію.

У разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами вперше проведеної атестації до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21 серпня 1992 року, п‘ятирічний період роботи на такому підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних п‘яти років.

Ольга Долішна

начальник відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №2 в м.Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Порядок призначення пенсій по інвалідності, яка настала внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання

Документ про інвалідність

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який установлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

Отже, документом, який підтверджує встановлення інвалідності, є довідка медико-соціальної експертної комісії про визнання особи інвалідом. Крім того, до заяви про призначення пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання додається копія акта про нещасний випадок на виробництві (форма Н-1, акта про розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталося) (форма № Н-5), акта розслідування професійного захворювання (форма № П-4).

Норми закону для призначення пенсії

За пунктом 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві й професійного захворювання та в разі втрати годувальника з цих причин призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Оскільки до цього Закону не внесено відповідних змін, такі пенсії призначають рай(міськ)управління пенсійного фонду України за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Строки призначення пенсії

За статтею 83 названого Закону пенсії призначаються з дня звернення за пенсією. Проте, якщо звернення за пенсією по інвалідності надійшло не пізніше від трьох місяців з дня встановлення інвалідності, то пенсія призначається з дня встановлення інвалідності.

Визначення розміру пенсії

Пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання призначаються незалежно від стажу роботи в таких розмірах:

інвалідам l групи – 70%;

інвалідам ll групи – 60%

інвалідам lll групи – 40% заробітку

Пенсії інвалідам внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання обчислюються із середнього заробітку на підприємстві для такої професії.

Максимальний розмір пенсії

Максимальна пенсія не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за Списком № 1), - чотирьох мінімальних пенсій за віком. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 р. № 544 ці розміри відповідно становлять 150 і 200 грн.

Для окремих категорій пенсіонерів розміри пенсій не мають перевищувати:

 • для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 10 до 15 років, для жінок, які мають стаж підземної роботи від семи років шести місяців до 12 років шести місяців, - 222,80 грн;

 • для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 15 до 20 років, для жінок, які мають стаж підземної роботи від 12 років шести місяців до 17 років шести місяців, - 242,80 грн;

 • для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 20 років і більше, для жінок, які мають стаж підземної роботи від 17 років шести місяців і більше, - 275,80 грн.

При цьому пенсійна виплата по інвалідності (пенсія з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не може бути меншою від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (з 1 грудня 2016 р. – 1247 грн. з 1 травня 2017 року – 1312 грн.).

Таку пенсійну виплату інваліди (незалежно від установленої групи) мають у зв’язку з тим, що до пенсії з надбавками та підвищеннями встановлюють державну адресну допомогу в сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р № 265.

Крім того, згідно зі ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років (чоловіки) та сім років шість місяців (жінки) за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, в розмірі, в розмірі, не меншому за три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Зарахування до страхового і пільгового стажу часу перебування на інвалідності

Час перебування на інвалідності у звязку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах й у пільгових розмірах, що передбачено ст.. 24 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Тобто після досягнення пенсійного віку, в тому числі на пільгових умовах, під час призначення пенсії за віком час перебування на інвалідності з названих причин буде зарахований до страхового стажу та пільгового стажу, що дає право на таку пенсію.

Галина Гумницька

Заступник начальника

ТО УПФУ Тернопільської області

 

Легалізація робочих місць та заробітної плати – соціальна захищеність кожного працюючого громадянина

Для Пенсійного фонду України легалізація заробітної плати є одним з резервів наповнення бюджету, кошти якого  витрачаються на фінансування пенсій та грошової допомоги. Інколи підприємства та  приватні підприємці застосовують нелегальні схеми виплати заробітної плати, що в свою чергу призводить до скорочення надходжень в бюджет Пенсійного фонду, перешкоджає проведенню соціальних реформ та негативно впливає на добробут кожного мешканця нашого міста. На даний час виплата заробітної плати в «конверті» та нелегальна робота стали, на жаль, нормою життя. Виплати у «конвертах» стали одною із складових тіньової економіки. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості не тільки в тому, що бюджет не доотримує кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і перш за все це втрата страхового стажу для призначення  пенсії.

Кожний працівник повинен знати, що відповідно до Закону УкраїниПро загальнообовязкове державне пенсійне страхуванняз 01.01.2004 року страховий стаж роботи зараховується, як повний місяць при умові нарахування заробітної плати не менше мінімального розміру та повної сплати страхових та єдиного внесків.

Розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2017 р. становить 3 200 грн., отже і розмір мінімального страхового внеску 3 200 грн.*22%= 704,0 грн., якщо така (або більша, з більшої суми заробітної плати) сума внеску за місяць підприємством сплачена за кожного працюючого в повному обсязі, то до страхового стажу працівникам також  зараховано повний місяць.

Пенсійний фонд в черговий раз звертається до громадян – вимагайте від своїх роботодавців виплату заробітної плати відповідно до законодавства прозоро і чесно, не погоджуйтесь на виплату заробітної плати в «конвертах». Пам’ятайте, що кожна гривня податку із заробітної плати, що надійде до бюджету, вплине на забезпечення вашої гідної пенсії. Також відповідально до цього питання мусять поставитися самі роботодавці, не порушувати закон, оформляти належним чином трудові відносини зі своїми працівниками. Варто не забувати, що виплата заробітної плати без сплати встановлених податків є грубим порушенням Законів України та передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність.

Олена Бабій

Завідувач сектору забезпечення наповнення бюджету

ТО УПФУ Тернопільської області

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь